INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Kostka Czerniejewski  

 
 
1836 - 1903-01-22
 
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Czerniejewski Stanisław Kostka (1836–1903), wydawca i redaktor. Urodził się w Poznaniu jako syn restauratora Stanisława i Franciszki z Albowskich. Jako księgarz i wydawca pracował w Poznańskiem a następnie w Częstochowie, skąd sprowadził go do Piekar Franciszek Świder na redaktora »Gwiazdy Piekarskiej«, wychodzącej 2 razy tygodniowo od 16 VI 1888, a redagowanej pierwotnie przez F. Ksaw. Tuczyńskiego. W maju 1889 nabyli Cz., i Świder drukarnię Teof. Nowackiego w Piekarach, lecz wnet Świder wycofał się ze spółki, i Cz. na własną rękę prowadził drukarnię i wydawał pismo przy pomocy pieniężnej krewnych swej żony Wandy Marii z Łyskowskich początkowo w Piekarach, od października 1889 w Bytomiu, od 1893 w Królewskiej Hucie. Pismo wychodziło w 2 odmianach: jako »Gwiazda Piekarska« i »Gwiazda Górnośląska«. Cz. należał do tych redaktorów Wielkopolan na Śląsku, którzy uważali za konieczność polityczną dostosowanie tendencji pisma do wymagań centrum i poprzestawali na kierunku religijnym, a nawet klerykalnym, ujawniając ducha polskiego zwykle tylko w artykułach przedrukowanych z innych pism polskich. Cz. występował w obronie robotników polskich, za co odsiadywał kary więzienia. Prenumeratorów było niewielu, toteż gdy duchowieństwo centrowe zaproponowało Cz-mu objęcie redakcji »Gazety KatoIickiej« po Adolfie Ligoniu, zwinął »Gwiazdę« i od 1 X 1900 objął nowe stanowisko. Był na nim wykonawcą zamierzeń duchowieństwa centrowego, i jakkolwiek udawało mu się czasem przemycić artykuł patriotyczny, musiał trzymać się wytycznych polityki centrowej i tracił stopniowo dawną popularność wraz z pismem najmniej lubianym na Śląsku, które stało tylko zasiłkami pieniężnymi księży centrowców. Dzięki kierunkowi »Gazety Katolickiej« wplątał się Cz. w proces o obrazę prasową i został skazany na 4 miesiące więzienia. Wyrok ten zniszczył jego podupadłe zdrowie, tak że 22 I 1903 zakończył życie w Królewskiej Hucie.

 

Ksiądz (Jan Kudera), Dziennikarstwo polskie na Śląsku, Bytom 1912, 45–8; Stanisław Piast (Bełza), Na Szląsku polskim, Kr. 1890, 61–3; nekrolog w »Gazecie Katolickiej« 1903, nr 11; wyciąg z księgi zmarłych Urzędu Stanu Cyw. w Chorzowie.

Wincenty Ogrodziński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

August Konstanty Krasicki

1873-04-19 - 1946-07-04
botanik
 

Jan Kanty Federowicz

1858-08-06 - 1924-07-13
prezydent Krakowa
 

Sergiusz Zahorski

1886-09-04 - 1962-06-04
generał brygady WP
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.