INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Łaźniński h. Jelita  

 
 
brak danych - 1695
Biogram został opublikowany w 1973 r. w XVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Łaźniński (Sariusz Łaźniński, Łaziński) Stanisław h. Jelita (zm. 1695), skarbnik halicki, rotmistrz. Pochodził z rodziny wywodzącej się z Łaźnina w woj. łęczyckim. Służbę wojskową rozpoczął prawdopodobnie w czasie wojny ze Szwedami. W r. 1663 otrzymał list przypowiedni na chorągiew tatarską (100 koni), na której czele uczestniczył w wyprawie Jana Kazimierza w głąb Rosji i w późniejszych walkach na Ukrainie w l. 1663–5. W r. 1665 walczył po stronie króla przeciw rokoszanom, w 1667 brał udział w działaniach przeciw Tatarom. W r. 1667 przy redukcji wojska chorągiew jego zamieniono na kozacką, walczył wraz z nią przeciw Kozakom i Tatarom w r. 1671 pod Bracławiem i Kalnikiem, w r. 1672 uczestniczył w słynnej wyprawie Sobieskiego przeciw czambułom tatarskim, w r. 1673 bił się pod Chocimiem. W r. 1674 powierzono mu dowództwo nad załogą Dymiru, w 1675 dowodził wraz z Ulanickim wypadem w głąb Ukrainy, później zaś załogą w Korsuniu. W r. 1676 był w grupie osłaniającej Wołyń i nie brał udziału w działaniach pod Żurawnem. Pozostał w wojsku po jego redukcji w r. 1677, w 1683 zaś jako dowódca straży przedniej w kolumnie hetmana polnego kor. M. Sieniawskiego ruszył na wyprawę wiedeńską i bił się pod Wiedniem i Parkanami. Służył w wojsku nieprzerwanie do r. 1693, uczestniczył w wyprawach mołdawskich 1686 i 1691 r., w blokadzie Kamieńca i obronie granicy przed Tatarami, dowodząc niekiedy dużymi grupami kilkunastu chorągwi, wydzielonymi do różnych zadań. W r. 1693 wycofał się z czynnej służby wojskowej, jego chorągiew pancerną przejął Stanisław Rzewuski. Był Ł. jednym ze zdolniejszych oficerów jazdy; podczas blisko czterdziestoletniej służby zdobył wiele doświadczenia bojowego, głównie pod kierunkiem Sobieskiego, który darzył go swym zaufaniem.

Ł. miał swoje dobra głównie na Rusi Czerwonej. W r. 1667 nabył wieś Przystanie w pow. bełskim. Władał, wraz z żoną, starostwem smidyńskim w pow. włodzimierskim. Za zasługi wojenne otrzymał w r. 1666 wójtostwo bielskie (Biała w ziemi przemyskiej?), a w r. 1674 urząd skarbnika halickiego. Zmarł w r. 1695. Jego małżeństwo z Apolonią Soszyńską (Sosińską), dobrodziejką kościoła Jezuitów w Łucku, było najprawdopodobniej bezdzietne.

 

Boniecki; Niesiecki; Żychliński; – Korzon T., Dola i niedola Jana Sobieskiego, Kr. 1898 III 379, 468; Laskowski O., Wyprawa wiedeńska, „Przegl. Hist.-Wojsk.” (W.) T. 6: 1933; Wimmer J., Wojsko polskie w II poł. XVII w., W. 1965; Zieliński H., Wyprawa Sobieskiego na czambuły tatarskie, „Przegl. Hist.-Wojsk.” (W.) T. 2: 1930; – Akta do dziejów Jana III 1683, Wyd. F. Kluczycki, Kr. 1883 VI; Akta grodz. i ziem., XXI; Materiały do dziejów wojny polsko-tureckiej, Wyd. J. Woliński, Studia i Mater. do Hist. Wojsk., W. 1966–70 XII cz. 2. XIII cz. 1, XV cz. 1, 2, XVI cz. 2; Pisma do wieku i spraw Jana Sobieskiego, Wyd. F. Kluczycki, Kr. 1880–1 I cz. 1–2 (w indeksie z imieniem Zachariasz); Sobieski J., Listy do Marysieńki, Oprac. L. Kukulski, W. 1962; Wimmer J., Materiały…, Studia i Mater. do Hist. Wojsk., W. 1960–3 VI cz. 1, VII cz. 2, VIII cz. 1, IX cz. 1; – AGAD, Acta Skarb.-Wojsk., dz. 86, rkp. 58, 59, 61, 64, 65, 67–72; B. Czart.: rkp. 2562.

Jan Wimmer

 

 
 

Powiązane artykuły

 

Druga połowa XVI wieku

Druga połowa XVI wieku, a przede wszystkim interesujący nas okres panowania ostatniego Jagiellona – Zygmunta Augusta – to okres dominacji wojsk zaciężnych, co przekładało się na konieczność......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.