INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Stanisław Leppert     

Stanisław Leppert  

 
 
Biogram został opublikowany w 1972 r. w XVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Leppert Stanisław (1858–1912), przemysłowiec, działacz sportowy, wieloletni kapitan sportowy Warszawskiego Tow. Cyklistów (WTC). Ur. w Łącku (pow. Płock), wychowywał się w Warszawie. Był szefem biura handlowego fabryki farb i lakierów «Karpiński i Leppert» w Warszawie. Od najmłodszych lat związany ze sportem, najpierw z wioślarstwem w Warszawskim Tow. Wioślarskim, później od r. 1883 z kolarstwem. Był wybitnym zawodnikiem kolarskim, startował na zawodach torowych i szosowych, zdobywając wiele tytułów mistrzowskich i nagród. Od r. 1888 rozpoczął działalność organizacyjną w WTC, zyskując swymi zdolnościami organizacyjnymi, energią i ruchliwością powszechny szacunek działaczy WTC. W r. 1890 wybrano go buchalterem WTC, a w 1890 kapitanem. Funkcję tę pełnił do końca swego życia.

Jako kapitan L. opracował i wydał Regulamin sportowy… (W. 1893), Przepisy obowiązujące WTC (W. 1905), organizował zawody sportowe, propagował turystykę kolarską, pomagał w tworzeniu towarzystw kolarskich na terenie całego kraju. Był członkiem honorowym i konsulem Kaliskiego Tow. Cyklistów (TC), Lubelskiego TC i Lwowskiego Klubu Cyklistów. Należał też do stałych współpracowników czasopism sportowych: „Cyklista”, „Sport” i „Kolarz, Wioślarz i Łyżwiarz”, zamieszczając na ich łamach, najczęściej anonimowo, wiele artykułów o kolarstwie, sprawozdań z wyścigów kolarskich i wycieczek turystycznych. Obok kolarstwa uprawiał także łyżwiarstwo i był zapalonym myśliwym. Zmarł nagle w Warszawie 4 VII 1912 r.; pochowany w grobie rodzinnym na cmentarzu Powązkowskim.

 

Kapitan L., „Sport” 1899 nr 17/8; Obchód jubileuszowy, tamże nr 19; Śp. S. L., „Sport Powsz.” 1912 nr 28; – „Kur. Warsz.” 1912 nr z 4 i 8 VII (nekrolog); „Tyg. Ilustr.” 1912 t. 2 s. 591 (nekrolog, fot.); – Księga pamiątkowa. Inwentarz WTC nr 3 (69) w posiadaniu Zarządu WTC.

Kajetan Hądzelek

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.