INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Rychłowski h. Nałęcz  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1991-1992 w XXXIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Rychłowski Stanisław h. Nałęcz (zm. po 1723), stolnik sieradzki. Pisał się «z Masłowic», był synem Sebastiana.

Na sejm 1690 r. posłował R. z woj. sieradzkiego. W bezkrólewiu po śmierci Jana III był marszałkiem sieradzkiego sejmiku przedkonwokacyjnego (27 VII 1696) i deputatem do wojewódzkich sądów kapturowych. Prawdopodobnie posłował na sejm elekcyjny w r. n. Uczestnicząc w samorządzie szlacheckim swojego województwa, działał zwłaszcza w dziedzinie skarbowości, m. in. w r. 1699 był komisarzem do wybierania czopowego i szelężnego, a w l. 1703 i 1704 wybierano go do komisji skarbowej sieradzkiej. Dn. 28 IX (druga nominacja 1 XII) 1700 został R. stolnikiem łęczyckim. Dn. 16 IV r. n. marszałkował sejmikowi przedsejmowemu sieradzkiemu i został wybrany na posła na sejm. Był też marszałkiem sejmiku z limity w czerwcu 1701. Posłował na sejm 1701/2 r., zabrał głos na sesji 23 XII 1701, sprzeciwiając się natychmiastowemu wysłaniu poselstwa do króla szwedzkiego. W styczniu 1704 został R. konsyliarzem konfederacji woj. sieradzkiego, a w maju t. r. wyznaczono go do rady do boku Augusta II i na konsyliarza do przyszłej konfederacji (sandomierskiej). W sierpniu 1707 posłował R. od woj. sieradzkiego do dowódców wojsk rozłożonych wokół województwa. W kwietniu 1709 w związku ze zwołaniem pospolitego ruszenia woj. sieradzkiego wybrano R-ego do sądów wojskowych. Dn. 6 V 1716 został R. stolnikiem sieradzkim, stolnikostwo łęczyckie dostał po nim jego syn Jan Kanty, na rzecz którego zrezygnował następnie ze stolnikostwa sieradzkiego (7 I 1723). R. posiadał zapewne dobra Krzepczów w pow. piotrkowskim. Zmarł po r. 1723.

Prawdopodobnie żoną R-ego była Dorota z Więckowskich. Pozostawił synów Józefa i Jana Kantego (zm. przed 6 V 1732), zapewne też córkę Krystynę, zamężną za Mateuszem Trzebickim, kaszt. spicymirskim.

 

Bibliografia – patrz Rychłowski Stanisław z Ostrowa.

Ewa Szklarska

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to tekst zaktualizowany, uwzględniający opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.