Rychłowski Stanisław h. Nałęcz (zm. po 1723), stolnik sieradzki. Pisał się «z Masłowic», był synem Sebastiana.
Na sejm 1690 r. posłował R. z woj. sieradzkiego. W bezkrólewiu po śmierci Jana III był marszałkiem sieradzkiego sejmiku przedkonwokacyjnego (27 VII 1696) i deputatem do wojewódzkich sądów kapturowych. Prawdopodobnie posłował na sejm elekcyjny w r. n. Uczestnicząc w samorządzie szlacheckim swojego województwa, działał zwłaszcza w dziedzinie skarbowości, m. in. w r. 1699 był komisarzem do wybierania czopowego i szelężnego, a w l. 1703 i 1704 wybierano go do komisji skarbowej sieradzkiej. Dn. 28 IX (druga nominacja 1 XII) 1700 został R. stolnikiem łęczyckim. Dn. 16 IV r. n. marszałkował sejmikowi przedsejmowemu sieradzkiemu i został wybrany na posła na sejm. Był też marszałkiem sejmiku z limity w czerwcu 1701. Posłował na sejm 1701/2 r., zabrał głos na sesji 23 XII 1701, sprzeciwiając się natychmiastowemu wysłaniu poselstwa do króla szwedzkiego. W styczniu 1704 został R. konsyliarzem konfederacji woj. sieradzkiego, a w maju t. r. wyznaczono go do rady do boku Augusta II i na konsyliarza do przyszłej konfederacji (sandomierskiej). W sierpniu 1707 posłował R. od woj. sieradzkiego do dowódców wojsk rozłożonych wokół województwa. W kwietniu 1709 w związku ze zwołaniem pospolitego ruszenia woj. sieradzkiego wybrano R-ego do sądów wojskowych. Dn. 6 V 1716 został R. stolnikiem sieradzkim, stolnikostwo łęczyckie dostał po nim jego syn Jan Kanty, na rzecz którego zrezygnował następnie ze stolnikostwa sieradzkiego (7 I 1723). R. posiadał zapewne dobra Krzepczów w pow. piotrkowskim. Zmarł po r. 1723.
Prawdopodobnie żoną R-ego była Dorota z Więckowskich. Pozostawił synów Józefa i Jana Kantego (zm. przed 6 V 1732), zapewne też córkę Krystynę, zamężną za Mateuszem Trzebickim, kaszt. spicymirskim.
Bibliografia – patrz Rychłowski Stanisław z Ostrowa.
Ewa Szklarska
Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to tekst zaktualizowany, uwzględniający opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.