INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Stefan Barwinkiewicz      Stefan BARWINKIEWICZ, Pacis Oliva Speciosa (...), Poznań (1685) - w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Barwinkiewicz Stefan, ur. ok. 1660, docent (extraneus) U. J. 13 IV 1680 został bakałarzem nauk wyzwolonych Uniw. Krak., poczem wykładał dialektykę w półr. let. 1680. 1 II 1681 przedłożył do dysputy publicznej drukowane u Schedla Lucubrationes Stagiriticae seu conclusiones ex universa philosophia Aristotelica; magistrem nauk wyzwolonych został 10 VII 1681; jako extraneus występuje w półr. zim. 1681. Następnie był prof. filozofji w kolegjum Lubrańskiego i senjorem bursy Szołdrskiego w Poznaniu; wygłosił tam w kolegjacie N. M. P. kazanie na uroczystość św. Jana Kantego w r. 1685, drukowane następnie w Poznaniu pt. Pacis oliva speciosa. W środku półr. zim. 1686 wrócił B. do Krakowa i jako extraneus prowadził wykłady do półr. zim. 1690. Ostatniem dziełem B. jest panegiryk na wesele Ludwika Wielopolskiego z Katarzyną Potocką pt. Celsitudo illustrissimarum Familiarum (Kr. 1688). Księgi uniwersyteckie wymieniają go czasem jako Jana lub Stanisława, lecz innych B-czów bakałarzy lub magistrów nie było. Należy on do gładszych łacinników końca XVII w.

 

Archiwum Un. Jag., nr 90, 96–98 i 113–132 oraz nr 91, 47–50; Estr., XII.

Wincenty Ogrodziński

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.