INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stefan Böhm (Bem, Beym)  

 
 
1741-12-25 - 1829-03-18
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Böhm (Bem, Beym) Stefan (1741–1813), kat, urodził się 25 XII w ziemi chełmińskiej jako najmłodszy 11. syn Krzysztofa B-a. Po nieukończonych studjach chirurgicznych w Królewcu wyjechał na Litwę, gdzie w dobrach ks. Karola Radziwiłła (Panie Kochanku) był oficjalistą. Brał udział w konfederacji barskiej; ciężko ranny w walkach między Krakowem i Tyńcem, uratowany przez dworzanina K. Radziwiłła, bawił B. po wyzdrowieniu w Heilsbergu na Warmij, gdzie zaznajomiwszy się z niejakim Muellerem, tamtejszym chirurgiem i fizykiem, który obok tego spełniał funkcje kata, oswoił się z tym zawodem. Osiedlił się niebawem w woj. brzesko-litewskiem jako dozorca mostów na Bugu. W czasie zamieszek po drugim rozbiorze przybył w r. 1793 do Warszawy, gdzie za namową ówczesnego kata warszawskiego Jana Muellera (Milera), brata kata heilsberskiego, będącego już w wieku podeszłym, oraz naskutek nalegań prezydenta m. Warszawy Zakrzewskiego przyjął obowiązki »mistrza«. Mimo to jako wojak spod starej chorągwi doznawał względów tak wybitnych mężów, jak gen. Dąbrowskiego, mieszkającego w sąsiednim domu na Faworach, i ks. Józefa Poniatowskiego, który wspierał B-a drzewem na budulec i opał z lasów swych w Jabłonnie. Według panującego wówczas dawnego zwyczaju po spełnieniu wyroku stawał kat w uroczystym ubiorze przed prezydentem m. Warszawy i z mieczem w dłoni zawiadamiał o dokonanej egzekucji. O popularności B-a w Warszawie świadczy przysłowie, znane tam za jego czasów: »Pójdziesz ty do Stefanka na śniadanie«, zawierające aluzję do stryczka lub miecza katowskiego. Umarł 26 II 1813.

Syn jego Kacper B. (1784–1829), urodzony w Pratulinie n. Bugiem z Marjanny z Gliszczyńskich, przybył w 9. roku życia do Warszawy z rodzicami, uczęszczał do szkół pijarskich; po zajściu z oficerami pruskimi uciekł w r. 1804 do Berlina, gdzie studjował medycynę. Z wojskami francuskiemi w korpusie marsz. Davousta wrócił następnie do Warszawy; tutaj wstąpił jako ochotnik do 13. p. huzarów, z którym odbył kampanję 1809 r.; po zajęciu Krakowa pełnił przy gen. Rożnieckim obowiązki kwatermistrza, ale już w r. 1810, gdy go przeznaczono do Hiszpanji, wziął dymisję z wojska. W r. 1812 był podoficerem artylerji konnej i odznaczył się pod Mirem. Po śmierci ojca pełnił K. B. od r. 1813–29 obowiązki kata w Warszawie. Umarł 18 III 1829.

 

Wójcicki, Cmentarz, II 104–106.

Feliks Pohorecki

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Fryderyk August I

1750-12-23 - 1827-05-05
król Saksonii
 

Józef Kremer

1806-02-22 - 1875-06-02
filozof
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.