INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stefan Böhm (Bem, Beym)  

 
 
1741-12-25 - 1829-03-18
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Böhm (Bem, Beym) Stefan (1741–1813), kat, urodził się 25 XII w ziemi chełmińskiej jako najmłodszy 11. syn Krzysztofa B-a. Po nieukończonych studjach chirurgicznych w Królewcu wyjechał na Litwę, gdzie w dobrach ks. Karola Radziwiłła (Panie Kochanku) był oficjalistą. Brał udział w konfederacji barskiej; ciężko ranny w walkach między Krakowem i Tyńcem, uratowany przez dworzanina K. Radziwiłła, bawił B. po wyzdrowieniu w Heilsbergu na Warmij, gdzie zaznajomiwszy się z niejakim Muellerem, tamtejszym chirurgiem i fizykiem, który obok tego spełniał funkcje kata, oswoił się z tym zawodem. Osiedlił się niebawem w woj. brzesko-litewskiem jako dozorca mostów na Bugu. W czasie zamieszek po drugim rozbiorze przybył w r. 1793 do Warszawy, gdzie za namową ówczesnego kata warszawskiego Jana Muellera (Milera), brata kata heilsberskiego, będącego już w wieku podeszłym, oraz naskutek nalegań prezydenta m. Warszawy Zakrzewskiego przyjął obowiązki »mistrza«. Mimo to jako wojak spod starej chorągwi doznawał względów tak wybitnych mężów, jak gen. Dąbrowskiego, mieszkającego w sąsiednim domu na Faworach, i ks. Józefa Poniatowskiego, który wspierał B-a drzewem na budulec i opał z lasów swych w Jabłonnie. Według panującego wówczas dawnego zwyczaju po spełnieniu wyroku stawał kat w uroczystym ubiorze przed prezydentem m. Warszawy i z mieczem w dłoni zawiadamiał o dokonanej egzekucji. O popularności B-a w Warszawie świadczy przysłowie, znane tam za jego czasów: »Pójdziesz ty do Stefanka na śniadanie«, zawierające aluzję do stryczka lub miecza katowskiego. Umarł 26 II 1813.

Syn jego Kacper B. (1784–1829), urodzony w Pratulinie n. Bugiem z Marjanny z Gliszczyńskich, przybył w 9. roku życia do Warszawy z rodzicami, uczęszczał do szkół pijarskich; po zajściu z oficerami pruskimi uciekł w r. 1804 do Berlina, gdzie studjował medycynę. Z wojskami francuskiemi w korpusie marsz. Davousta wrócił następnie do Warszawy; tutaj wstąpił jako ochotnik do 13. p. huzarów, z którym odbył kampanję 1809 r.; po zajęciu Krakowa pełnił przy gen. Rożnieckim obowiązki kwatermistrza, ale już w r. 1810, gdy go przeznaczono do Hiszpanji, wziął dymisję z wojska. W r. 1812 był podoficerem artylerji konnej i odznaczył się pod Mirem. Po śmierci ojca pełnił K. B. od r. 1813–29 obowiązki kata w Warszawie. Umarł 18 III 1829.

 

Wójcicki, Cmentarz, II 104–106.

Feliks Pohorecki

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.