INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Stefan Dąbrowski     

Stefan Dąbrowski  

 
 
1849-08-17 - 1909-11-14
Biogram został opublikowany w latach 1939-1946 w V tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Dąbrowski Stefan (1849–1909), artysta malarz, syn Wawrzyńca i Emilii z Trembińskich, urodził się 17 VIII w Warszawie, gdzie ukończył II gimnazjum klasyczne. W r. 1868 przyjęty w poczet uczniów wydziału matemat.-przyrodniczego Szkoły Głównej, ukończył tylko dwa kursa 1868/9 i 1869/70 z powodu trudności materialnych, w których znalazła się rodzina po powstaniu. Brat Karol wyemigrował do Stanów Zjednoczonych A. P., Stefan, starszy, został aplikantem w Banku Polskim. Gdy Bank Polski przekształcono na Państwowy Bank Rosyjski, D. ze względu na stosunki coraz trudniejsze dla Polaków opuścił w roku 1891 tę instytucję. W r. 1876 poślubił Hortenzję Annę z Lombardów.

W ciężkich czasach ucisku i zahamowania wszelkiej działalności społecznej pod zaborem rosyjskim D., natura artystyczna, oddał się z zapałem sztuce malarskiej. Jego pierwszym nauczycielem był kolega bankowy, uzdolniony pejzażysta Franciszek Wastkowski ze szkoły Brzozowskiego. Późne oddanie się malarstwu, jak i wpływ tej szkoły, sprawiły, iż talent D-go nie zdołał się tak rozwinąć, jak tego można było oczekiwać. Stosunek artysty do przyrody i krajobrazu był pełen zadumy i poezji. Nastrój w krajobrazie swojskim raczej panował nad indywidualnością artysty. Pod koniec życia D. zaczął wykonywać akwaforty, rozwijając dużo polotu w technice.

W r. 1897 D. razem z S. Bułharowskim urządził w Wilnie pierwszą wystawę obrazów malarzy polskich, przedtem przez rząd rosyjski zakazaną. Powtórzona w r. 1899, miała ogromne powodzenie i wpływ kulturalno-narodowy. W r. 1903 został D. powołany na dyrektora szkoły przy Muzeum Rzemiosł i Sztuki Stosowanej i na tym stanowisku rozwinął owocną pedagogiczną, społeczną i organizacyjną działalność. Przy zupełnym braku szkół zawodowych była to jedna z bardzo ważnych placówek oświatowo-zawodowych, które D. postawił na wysokim na owe czasy poziomie przy pomocy dobranego grona nauczycieli. Zorganizował pierwsze zjazdy nauczycieli rysunków, usystematyzował sposoby nauczania i przygotował odpowiednie podręczniki, których pod zaborem rosyjskim w ogóle nie było. Przez to wywarł wpływ idący poza granice szkoły.

Przekonany o wielkich walorach artystycznych, drzemiących w warstwach ludowych polskich, i dążąc do uszlachetnienia produkcji oraz twórczości rzemieślniczej, D. zajął się gorąco Towarzystwem Popierania Przemysłu i Zdobnictwa Ludowego. Mimo codziennej ciężkiej pracy zawsze znajdował czas, aby zająć się zdolniejszymi. Był pedagogiem utalentowanym, miłującym młodzież, a jego osobisty urok i takt ułatwiały mu ciężką i trudną pracę. Zmarł z przepracowania 14 XI 1909. Komitet Tow. Zachęty Sztuk Pięknych, którego był czynnym członkiem, uczcił pamięć D-go przez urządzenie wystawy pośmiertnej jego prac we wrześniu 1910.

Był to człowiek wrażliwy i szlachetny, pozostający pod silnym wpływem pozytywizmu i materializmu warszawskiej szkoły popowstaniowej. Pozostawił córkę i syna Stefana Zygmunta, profesora wydz. lek. Uniw. Pozn.

 

Thieme-Becker; Sprawozdania Dyrekcji Szkoły przy Muzeum Przemysłu i Sztuki; Charakterystyka twórczości i działalności: »Kurj. Warsz.« 21 IX 1910; »Słowo« z 17 IX 1910; »Goniec Wileński« 15 XI 1909; »Tyg. Il.« 1909, s. 970; »Świat« 1909, nr 48.

Red.

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.