INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Stefan Gembicki h. Nałęcz      W roku 1672 polski kasztelan, w wieku 38 lat, trzyma się ręką za usta. W stylu malarstwa historycznego. - Wygenerowane za pomocą AI (www.bing.com) ∙ 20 lutego 2024 11:33 AM - fragment.

Stefan Gembicki h. Nałęcz  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Gembicki Stefan († 1695), h. Nałęcz, kasztelan płocki, był synem Pawła, kasztelana łęczyckiego, i Barbary Rozrażewskiej, kasztelanki międzyrzeckiej. W r. 1664 występował jako chorąży płocki; kasztelanem rogozińskim został w r. 1669, a płockim w r. 1676. G. brał żywy udział w życiu politycznym Wielkopolski. W r. 1661 posłował na sejm z województwa łęczyckiego i był rotmistrzem pospolitego ruszenia z powiatu brzezińskiego przeciw swawolnikom. Był też posłem łęczyckim na tragicznym sejmie 1662 r. W r. 1663 marszałkował na sejmiku średzkim, a potem posłował jeszcze z tegoż sejmiku w r. 1667 i 1670. Mianowano go na sejmie 1670 r. komisarzem do rozgraniczenia powiatów międzyrzeckiego i wałeckiego od margrabstwa brandenburskiego. W r. 1672 G. pod Gołębiem i Lublinem zaprzysiągł generalną konfederację przy królu. Odgrywał niemałą rolę w obozie konfederackim; król posługiwał się G-im przy zwalczaniu w obozie wpływów hetmana Sobieskiego i chorążego sanockiego, Aleksandra Polanowskiego; potem posłował G. od króla Michała wraz z Jakubem Wojciechem Szczawińskim, wojewodą inowrocławskim, Samuelem Leszczyńskim, oboźnym koronnym, i czterema innymi posłami do wojska koronnego, związanego przysięgą pod Szczebrzeszynem, z grzeczną i łaskawą instrukcją. W tej niebezpiecznej legacji G. o mało nie stracił życia. Szczególnie oburzyło się rycerstwo na niego za to, że zażądał zaprzysiężenia generalnej konfederacji. Nie chciano wysłanników uznać za posłów Rzpltej. Na przemawiającego G-go napadł Granowski, chorąży husarski, tak gwałtownie, że mu obuszkiem kilka zębów wybił. Nie wiadomo, do czego by doszło, gdyby nie interwencja Sobieskiego. W r. 1674 generalna konfederacja warszawska wybrała G-go deputatem z senatu do trybunału skarbowego w Radomiu. Podpisał też wówczas gen. konfederację z zastrzeżeniem praw Kościoła katolickiego i Akademii Krakowskiej. Na sejmie koronacyjnym 1676 r. naznaczony ponownie do komisji granicznej między Koroną a margrabstwem brandenburskim. W r. 1679 marszałkował trybunałowi koronnemu. G. był człowiekiem zamożnym; posiadał dwór w Warszawie przy ul. Długiej oraz liczne dobra. Żonaty z Anną Ślepowron Krasińską, kasztelanką płocką, miał syna Jana Pawła, kasztelana nakielskiego († 1720), i 4 córki. Syn Jan Paweł w r. 1699 był komisarzem z sejmu do spraw granicznych między Śląskiem cesarskim a Wielkopolską; pozostawił on pamięć męża pobożnego, miłosiernego i uczciwego. Fundował wraz z matką kościoły i szkoły jezuitom. Z dwu żon, Teresy Bykowskiej, kasztelanki podlaskiej, i Barbary Ponińskiej, kasztelanki gnieźnieńskiej, miał tylko córki.

 

Niesiecki IV 103; Uruski IV 133; Boniecki VI 25; Żychliński IV 108–9, XVI 226; Estr. XVII 84, 86; Vol. Leg. IV 880, V 71, 224, 240, 335, 391, 496, VI 67; Kluczycki, Pisma do wieku spraw Sobieskiego, II, nry 454, 516; Korzon, Dola i niedola Sobieskiego, III 285; Załęski, Jezuici w Polsce, t. IV cz. IV, 1518; Czapliński, Opozycja wielkopolska po krwawym potopie, Kr. 1930; Przyboś A., Konfederacja gołąbska, Tarnopol, 151, 210; Teka Ulanowskiego VIII Kom. Hist. PAU.; Teka Pawińskiego (lauda łęczyckie) Kom. Hist. PAU.

Adam Przyboś

 

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

kasztelania płocka, konfederacja gołąbska 1672, posiadanie dworu w Warszawie, sejm 1676, koronacyjny, krakowski, herb rodu Nałęczów, marszałkostwo Trybunału Koronnego, Trybunał Skarbowy Koronny, rodzeństwo - 5 (w tym 2 braci), marszałkostwo sejmikowe, kasztelania rogozińska, konfederacja generalna 1674, urzędy ziemskie płockie, sejm 1662, nadzwyczajny, warszawski, sejm 1667, zwyczajny, warszawski, ojciec - starosta w Woj. Kaliskim, sejmiki średzkie, ojciec - urzędnik ziemski poznański, rotmistrzostwo pospolitego ruszenia, rodzina Gembickich (z Gembic) h. Nałęcz, matka - Rozdrażewska, posłowanie z Woj. Łęczyckiego, rozgraniczanie z Brandenburgią, rodzeństwo przyrodnie XVII w., brat - Starosta w Woj. Kaliskim, ojciec - Kasztelan Łęczycki, stryj - kanonik krakowski, matka - kasztelanka międzyrzecka, ciotka - benedyktynka, ciotka - ksieni, teść - Kasztelan Ciechanowski, teść - Kasztelan Płocki, sejm 1670, zięć - Kasztelan Brzeziński, brat - poseł na sejm I RP, teść - starosta w Woj. Sandomierskim, siostra - zakonnica, syn - Kasztelan Nakielski, sejmy XVII w. (3 ćwierć), brat - konfederat warszawski 1704, ojciec - deputat do Trybunału Głównego Koronnego, wuj - starosta w Woj. Sieradzkim, ojciec - starosta w Woj. Inowrocławskim, ojciec - Kasztelan Międzyrzecki, wuj - sędzia kapturowy, dzieci - 5 (w tym syn), żona - Krasińska, brat - Kasztelan Inowrocławski, ojciec - Kasztelan Santocki, syn - urzędnik ziemski poznański, elektorzy z Woj. Łęczyckiego, elekcja Michała Wiśniowieckiego 1669, dobra w Pow. Poznańskim, dobra w Pow. Międzyrzeckim, dobra w Pow. Kościańskim, dobra w Woj. Łęczyckim
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Chmura tagów

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Andrzej Bobola h. Leliwa

ok. 1591 - 1657-05-16
święty
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Georg Seger

1629-07-08 - 1678-12-19
lekarz
 
 

Daniel Joachim Jauch

1684 - 1754-05-03
architekt
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.