INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Stefan Malinowski      Stefan Malinowski, wizerunek na podstawie ilustracji prasowej.

Stefan Malinowski  

 
 
1887-01-23 - 1944-06-26
Biogram został opublikowany w 1974 r. w XIX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Malinowski Stefan (1887–1944), kompozytor. Ur. 23 I w Warszawie, był synem Stanisława i Anastazji z Radomskich. Ukończył konserwatorium Warszawskie w klasie kompozycji Z. Noskowskiego, a następnie studiował w Królewskiej Akademii Muzycznej w Berlinie w klasie fortepianu I. Friedmana. Po ukończeniu studiów w Berlinie powrócił do Warszawy. Brał udział w wojnie 1920 r. W okresie międzywojennym był czynny w życiu kulturalnym kraju jako stały współpracownik Polskiego Radia, a ponadto członek zarządu Klubu Artystów w Warszawie oraz członek zarządu Tow. Akcyjnego «Teatr Polski». W twórczości M-ego główne miejsce zajmuje muzyka kameralna. Był autorem dwóch kwartetów smyczkowych (d-moll i a-dur), tria fortepianowego (a-moll), sonaty na wiolonczelę i fortepian (d-moll) wariacji fortepianowych i licznych miniatur fortepianowych oraz wielu pieśni, z których popularność zdobyły Gdy idę poprzez wieś, Na Twych wilgotnych ust koralu, Wiosna, Wezwanie, Widziałam go we śnie. Uważany współcześnie za «kontynuatora liryki Moniuszki», wykazywał w swej twórczości dużą kulturę artystyczną, żywiołowość, biegłość i pomysłowość, zwłaszcza w dziedzinie nowoczesnej harmonii. Był autorem 3-aktowej operetki Kwiat paproci do słów J. Wójcickiego i F. Frenkiel-Niwińskiego, wystawionej w Krakowie 7 IV 1920, oraz ilustracji muzycznej do baśni scenicznej T. Konczyńskiego „Królewna lilijka”. Większość utworów M-ego została opublikowana przez Gebethnera i Wolffa w Warszawie. M. był laureatem konkursu kompozytorskiego w Paryżu w r. 1923 oraz zdobywcą II odznaczenia na IV konkursie kompozytorskim ogłoszonym przez czasopismo „Muzyka” w r. 1933 za pieśń Przy kołowrotku.

Zmarł 26 VI 1944 w Warszawie. Ożeniony był (od 7 I 1913) z Marią Spokorny.

 

Grove’s Dictionary of Music and Musicians, Londyn 1954; Łoza, Czy wiesz, kto to jest?; Słownik Muzyków Polskich, Kr. 1967 II; – Z dziejów polskiej kultury muzycznej, Kr. 1966 II; – „Muzyka” 1933 nr 4/6 s. 151–2; „Świat” 1917 nr 6 s. 7 (portret); „Tyg. Ilustr.” 1917 nr 6 s. 82, 1918 nr 21/22 s. 266.

Zofia Chechlińska

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.