INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
  Świętopełk      Książę Świętopełk, wizerunek na podstawie litografii Feliksa Lipnickiego poł. XIX wieku (TŚ).

Świętopełk  

 
 
Biogram został opublikowany w LI tomie Polskiego Słownika Biograficznego w latach 2016-2017.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Świętopełk (zm. 1266), princeps (namiestnik) książąt polskich, książę gdański i pomorski.

Był wnukiem Sobiesława I (zob.), synem Mściwoja I (zob.). Matką Ś-a była Zwinisława, domniemana córka Mieszka III Starego (zob.), Mieszka, księcia opolskiego (zob.), Bolesława Wysokiego (zob.), nieznanego z imienia księcia sławieńskiego, nieznanego z imienia właściciela Kępy Oksywskiej, Przybysława (zm. 1179), księcia meklemburskiego, Grzymisława, princepsa świecko-lubiszewskiego, lub pochodzącego z bocznej linii czeskich Przemyślidów Ottona III Dětleba i Durancji. Ś. był bratankiem Sambora I (zob.). Miał młodszych braci: Warcisława I (po 1195 — między 1227 a 1233), księcia świecko-gniewskiego, Sambora II (zob.) i Racibora (zob.) oraz siostry: Mirosławę (ok. 1190 — między 1233 a 1244), żonę księcia zachodniopomorskiego Bogusława II (zob.), w l. 1220/1—3 sprawującą władzę na Pomorzu Zachodnim w imieniu małoletniego syna Barnima I, dobrodziejkę klasztorów benedyktynów w Mogilnie i norbertanek w Żukowie, pochowaną w kościele św. Jakuba w Szczecinie, Witosławę (ok. 1205 — 9 VII 1290), przeoryszę klasztoru norbertanek w Żukowie, prowadzącą długoletni spór o Kępę Oksywską z cystersami oliwskimi, Zwinisławę (zm. przed 1270?) i Anastazję (zm. przed 1270?), norbertanki żukowskie, a także zapewne Jadwigę (przed 1220 — 29 XII 1249), wydaną za księcia wielkopolskiego Władysława Odonica (ok. 1190 — 5 VI 1239), mediatorkę w konfliktach Ś-a z młodszymi braćmi, pochowaną w katedrze gnieźnieńskiej. Bratem stryjecznym Ś-a był Sobiesław II (zob.).

Ś. wraz z matką i braćmi wystąpił w dokumencie Mściwoja I, uposażającego norbertanki ze Stołpia (później Żukowa) i datowanego obecnie na ok. 1212 (B. Śliwiński). Jako pierwszy w liście świadków, nazwany bratem Sobiesława II, pojawił się w jego dokumencie z r. 1215; dokument jest jednak falsyfikatem. W przekazanym na łożu śmierci testamencie Mściwój I (wg badaczy zm. w r. 1213, 1214, 1217, 1219 lub, co najbardziej prawdopodobne, 1220) zlecił Ś-owi opiekę nad młodszymi braćmi, aż do osiągnięcia przez każdego z nich odpowiedniego wieku, a następnie wydzielenie im należnego uposażenia; możliwe, że nie dotyczyło to Warcisława I, który być może otrzymał ziemie jeszcze z nadania ojca, chociaż niewykluczone, że nadał mu je dopiero Ś. po r. 1227. Po śmierci Mściwoja I objął Ś. władzę namiestniczą albo na całym Pomorzu Wschodnim, albo tylko w dzielnicy gdańskiej. W r. 1220 otrzymał zatwierdzenie urzędu namiestniczego przez księcia zwierzchniego Leszka Białego, który osobiście przybył w tym celu na Pomorze.

W r. 1223 Ś. z bratem Warcisławem, u boku książąt: zwierzchniego Leszka Białego, Konrada Mazowieckiego i śląskiego Henryka Brodatego, oraz bp. pruskiego Chrystiana, wyruszył z krucjatą do Prus. Istnieje hipoteza, że jeszcze z nadania Mściwoja I lub Ś-a, bp pruski otrzymał Santyr, który później obrał na siedzibę (J. Powierski, M. Szczepan, Śliwiński). T.r. Ś. ze swym domniemanym szwagrem, księciem wielkopolskim Władysławem Odonicem, rozpoczął operacje wojskowe przeciw walczącemu o Wielkopolskę stryjowi Odonica, księciu Władysławowi Laskonogiemu, popieranemu przez Leszka Białego. Zapewne w r. 1226 nastąpił najazd Prusów na Pomorze, podczas którego m.in. zniszczono rodowe fundacje Sobiesławowiców, klasztory Cystersów w Oliwie i Norbertanek w Żukowie, a zakonników i zakonnice wymordowano. Zaraz po najeździe Ś., starając się o odbudowę gospodarki cystersów, odebrał norbertankom żukowskim część dóbr na Oksywiu i oddał je klasztorowi w Oliwie. Wkrótce też wspólnie z braćmi wniósł skargę do papieża Honoriusza III na polskich książąt, którzy jakoby mieli doprowadzić do najazdu Prusów. W maju 1227 nowy papież Grzegorz IX powołał do zbadania tej sprawy specjalną komisję. W tym czasie (1225—7) Ś. wykorzystał osłabienie Duńczyków i zajął znajdujący się dotąd w ich rękach Słupsk, naruszając przez to prawa księcia zwierzchniego. W r. 1227 nadał zwolnienie od prawa brzegowego mieszczanom Lubeki, którzy walczyli przeciw Duńczykom.

Samowolne działania Ś-a, w tym też popieranie Władysława Odonica, doprowadziły do otwartego konfliktu z Leszkiem Białym. Wg Kroniki wielkopolskiej Ś., który bezprawnie używał tytułu książęcego («dux»), domagał się uznania tej tytulatury oraz odmawiał płacenia Leszkowi, szacowanego nawet na ponad 1 tys. grzywien srebra, trybutu z Pomorza. Czternastowieczne źródło proweniencji krzyżackiej „Translatio et miracula sanctae Barbarae” wprost zarzuciło Ś-owi uzurpację, podając, że jego przodkowie pochodzili z rycerstwa sieradzkiego, a nie z rodu książęcego. Wobec niesubordynacji Ś-a oraz w celu rozwiązania konfliktu w Wielkopolsce zwołano w listopadzie 1227 zjazd książąt, możnych i duchowieństwa w Gąsawie. Podczas zjazdu, 23 lub 24 XI t.r., doszło do napadu przeprowadzonego przez siły pomorsko-wielkopolskie oraz do zabójstwa Leszka Białego i ciężkiego ranienia Henryka Brodatego. Źródła mówiące o tych wydarzeniach, w zależności od proweniencji terytorialnej, o zabójstwo księcia oskarżają Ś-a lub Władysława Odonica. Możliwe jednak, że zamordowanie Leszka Białego było przypadkowe i nastąpiło przy próbie jego porwania celem wymuszenia na nim ustępstw (Śliwiński). W przeciwieństwie do pewnego ostracyzmu, z jakim spotkał się po tym wydarzeniu Władysław Odonic, Ś-a nie dotknęły żadne restrykcje ze strony książąt piastowskich, ani potępienie polskiego Kościoła. Faktem jest jednak, że śmierć Leszka Białego leżała w interesie Ś-a.

W chaosie, jaki zapanował po śmierci księcia zwierzchniego, Ś. uzyskał samodzielność polityczną i zapewne rozpoczął tworzenie hierarchii urzędniczej dworskiej i ziemskiej na Pomorzu. Przed latem 1231, dzięki poparciu gdańskich dominikanów, których w r. 1227 osadził przy kościele św. Mikołaja, zwrócił się do papieża Grzegorza IX z supliką o protekcję dla siebie i swego syna Mściwoja II (zob.). Przystąpił też do realizacji ojcowskiego testamentu i wydzielenia uposażenia młodszym braciom. Między l. 1230 a 1233 otrzymał dzielnicę Sambor II; być może obejmowała ona obszar wokół Lubiszewa i stanowiła znaczną część dzielnicy, znajdującej się wcześniej pod władzą nieżyjącego już Warcisława, uszczuplonej przez jego przedśmiertne nadanie cystersom oliwskim ziemi gniewskiej. Możliwe, że w tym samym czasie osobną dzielnicę w Białogardzie nad Łebą otrzymał Racibor. Na przełomie l. 1234 i 1235 uczestniczył Ś. w zjeździe książąt w Gnieźnie, którego celem było przygotowanie kolejnej wyprawy do Prus. Ś. wziął w niej udział w styczniu—lutym 1235 z bratem Samborem II, książętami: Władysławem Odonicem, Konradem Mazowieckiem, jego synem Kazimierzem i Henrykiem Brodatym oraz z Krzyżakami. Dzięki talentom książąt pomorskich krzyżowcy odnieśli zwycięstwo w bitwie nad rzeką Dzierzgoń. Ś. wspierał też zakony rycerskie, działające na pograniczu z Prusami lub w samych Prusach. Najprawdopodobniej przy pomocy cystersów oliwskich sprowadził do Tymawy koło Gniewu hiszpański zakon kalatrawensów, funkcjonujący tu w l. 1224—30. W l. 1228—35 nadał rycerzom Chrystusowym (tzw. braciom dobrzyńskim) libertacje celne w księstwie oraz zabronił swym poddanym czynić im jakiekolwiek szkody. Źródła wspominają także o kontaktach Ś-a z joannitami ze Sławna i Lubiszewa.

W 2. poł. l. trzydziestych młodsi bracia Ś-a, Sambor II i Racibor, niezadowoleni z dokonanego podziału ziem oraz z faktu podporządkowania ich władzy zwierzchniej Ś-a, wystąpili przeciw niemu. Z kolei Ś. oskarżał braci o sprzymierzenie się przeciw niemu z Prusami oraz namawianie niemieckich kupców do porwania go, a nawet o przygotowanie zamachu na jego życie. W wojnie, która wkrótce wybuchła, opowiedzieli się przeciw Ś-owi także sprzymierzeni z Samborem II szwagrowie, bracia jego żony Matyldy, książęta meklemburscy Mikołaj i Jan, dokonujący najazdów na księstwo Ś-a, oraz zakon krzyżacki. Krzyżacy odmawiali płacenia Ś-owi cła z handlu wiślanego, a wierni mu mieszkańcy nadwiślańskich zamków rabowali w odwecie ich statki i łodzie. Ś. ustanowił blokadę żeglugi wiślanej, odcinając od zaopatrzenia krzyżackie zamki w Elblągu i Bałdze oraz sprzymierzył się przeciw Zakonowi z pruskimi neofitami. Wszedł w tym czasie w spór z bp. kujawskim Michałem, który próbował poszerzyć obszar poboru dziesięciny na Pomorzu: najechał i zniszczył dobra biskupa, który w konsekwencji obłożył go klątwą; biskupa wsparli m.in. dominikanie gdańscy. W bitwie pod Gorzędziejem w r. 1236 pokonał Ś. i wziął do niewoli Sambora II, a następnie skazał go na wygnanie. Sambor II schronił się w Meklemburgii, a po marcu 1237 jego szwagrowie zaatakowali księstwo Ś-a. Jeszcze t.r. podjął Sambor II próbę zajęcia Słończy, a na ziemię słupską uderzył Racibor. Obu książąt wsparł bp Michał. Podczas wyprawy odwetowej na ziemie braci Ś. zajął Białogardę, a następnie powtórnie uwięził Sambora II, przetrzymując go zapewne do r. 1239, kiedy w obecności pomorskich zakonów, duchowieństwa i możnych odebrał od niego, a może także od Racibora, przysięgę wierności. Między l. 1236—8 a 1240 dołączył Ś. do swego władztwa ziemię sławieńską, zapewne po wygaśnięciu linii rządzących tam książąt, co doprowadziło do konfliktu z książętami zachodniopomorskimi. Najpewniej w r. 1239 zajął także Nakło, należące do wielkopolskiego władztwa Władysława Odonica.

W l. czterdziestych XIII w. powstała przeciw Ś-owi koalicja, zmierzająca do rozbioru jego księstwa. Zawiązali ją młodsi bracia, Sambor II i Racibor, zawierając układy z zakonem krzyżackim, książętami kujawskimi i wielkopolskimi oraz księciem mazowieckim. Synowie Władysława Odonica, książęta Wielkopolski Przemysł I (zob.) i Bolesław Pobożny (zob.) chcieli odzyskać zajęte przez Ś-a po śmierci ich ojca Nakło, a książęta kujawscy Kazimierz I i Siemowit wraz z Konradem Mazowieckim rościli pretensje do dóbr w okolicach Wyszogrodu i Bydgoszczy, zajętych jeszcze przez Mściwoja I (po wymarciu krewnych i spadkobierców jego wuja, woj. mazowieckiego Żyrona). Po stronie Ś-a opowiedzieli się Prusowie, wzniecając powstanie przeciw Zakonowi, oraz przejściowo Litwini. Za układy z poganami Ś. został potępiony przez bp. Michała, legata papieskiego Wilhelma z Modeny i papieża Innocentego IV. Przeciwników Ś-a wspierali krzyżowcy przybyli przede wszystkim z terytorium Rzeszy Niemieckiej. Wojna toczyła się ze zmiennym szczęściem i była przerywana rozejmami. W jej pierwszej fazie Ś. utracił Nakło i Wyszogród. Z kolei jego wojska zniszczyły okolice należących do Krzyżaków Torunia i Chełmna, a na Kujawach tereny wokół Inowrocławia. Odniósł też Ś. kilka zwycięstw w bezpośrednich starciach, m.in. niedaleko Chełmna. Podczas działań wojennych został w r. 1243 oddany Zakonowi jako zakładnik Mściwoj II, najstarszy syn Ś-a, z kolei do jego niewoli ponownie dostał się Racibor; ok. r. 1248 zginął domniemany młodszy syn Ś-a, Jan (Śliwiński). Wojna zakończyła się latem 1248, po klęsce Ś-a w starciu z wojskami Zakonu pod Santyrem i nad rzeką Dzierzgoń. Rokowania pokojowe zakończył traktat zawarty 24 XI t.r. na wyspie Kowalowy Ostrów. Ś. w obecności legata papieskiego Jakuba z Liège, bp. kujawskiego Michała oraz bp. chełmińskiego Heidenricha wyrzekł się współpracy z Prusami i zrzekł się pretensji do grodu w Pieniu i należących do niego wsi pod Chełmnem. Wg ustaleń pokojowych sporne sprawy między Ś-em a Samborem II oraz książętami kujawskimi i wielkopolskimi miały być odtąd rozstrzygane na drodze pokojowej i sądowej. Na wypadek, gdyby Ś. nie przestrzegał warunków pokoju, Krzyżacy uzyskali prawo do zbrojnej interwencji po stronie jego przeciwników. Granicę między Zakonem a ziemiami Ś-a ustalono na Wiśle i podzielonej Mierzei Wiślanej, co pozwalało statkom krzyżackim na swobodną żeglugę po Wiśle, z ominięciem ceł krępujących handel Zakonu. Krzyżacy zwrócili Ś-owi jego syna Mściwoja II. Spór Ś-a z Samborem II został oddany pod sąd arbitrów, książąt meklemburskich Jana i Mikołaja oraz wicemistrza krzyżackiego Henryka von Weida. Termin rozprawy był kilkakrotnie przekładany z powodu niestawiania się Ś-a, któremu narzucono niewygodne dla niego warunki: zakaz czerpania dochodów z grodów będących przedmiotem sporu między braćmi oraz uwolnienie Racibora; żadnego z tych warunków Ś. nie spełnił. Ostateczna rozprawa odbyła się 8 XII w Toruniu przed legatem Jakubem z Liège. Reprezentowali Ś-a jego wysłannicy, Dargosław oraz książęcy kapelan Merolus, który wyliczył zdrady i knowania Sambora II: przepuszczanie przez swe ziemie Prusów, atakujących księstwo Ś-a oraz próbę zorganizowania jego porwania i wywołania wewnętrznego konfliktu. Mimo to legat obłożył Ś-a klątwą. Wkrótce potem Sambor II odzyskał swoją dzielnicę, a Racibor został wypuszczony na wolność. W r. 1249 Racibor podporządkował się władzy Ś-a i odtąd uczestniczył w organizowanych przez niego wyprawach wojennych; zapewne jednak nie był już wtedy samodzielny politycznie (Śliwiński).

Po r. 1248 zajął się Ś. umacnianiem władzy w zachodniej części swego państwa, wykorzystując w tym celu związanych z jego rodem cystersów, zwłaszcza oliwskich, którym czynił nadania, m.in. jeszcze w l. trzydziestych XIII w. zezwalając na utworzenie klasztoru cysterek w Żarnowcu, podległego opactwu w Oliwie. W l. 1248—52 ufundował klasztor cysterski w Bukowie, w ziemi sławieńskiej, którego klasztorem macierzystym był klasztor w meklemburskim Darguniu; wskazuje to na zabiegi Ś-a o poprawne relacje z książętami meklemburskimi. Ś. potwierdził także w r. 1260 nadania Sambora II dla cystersów, które doprowadziły do powstania klasztoru pogóckiego (potem pelplińskiego). Skonfliktowany z bp. kujawskim Michałem, zacieśnił współpracę z bp. sambijskim Tetwardem, dominikaninem wyświęconym przez arcybp. Prus, Inflant i Estonii Alberta Suerbeera, wroga Krzyżaków. Na początku l. pięćdziesiątych wykorzystywał biskupa w misjach dyplomatycznych, m.in. doprowadził on do ugody Ś-a z lubeczanami. Uważa się, że Ś., zmierzając do powołania odrębnego biskupstwa na Pomorzu, z Tetwardem jako ordynariuszem, przekazał mu ok. r. 1251 dochody z pomorskiej części biskupstwa kujawskiego, uniemożliwiając pobór dziesięcin biskupom kujawskim, Michałowi i jego następcy (od r. 1252) Wolimirowi.

W r. 1252 doszło do kolejnej wojny Ś-a z Zakonem, podczas której Sambor II znów został wygnany z Pomorza. Wojska pomorskie zaatakowały Krzyżaków w Pomezanii, a w odwecie oddziały Krzyżaków ruszyły pod Gdańsk i zniszczyły dobra klasztoru oliwskiego. Również w obecnym konflikcie Krzyżacy otrzymali pomoc rycerstwa niemieckiego. Przeciw Ś-owi walczyli być może m.in. margrabia brandenburski Otton III, bp Merseburga Henryk i hrabia Henryk von Schwarzburg. W tym czasie na ziemie sławieńską i słupską najechał książę zachodniopomorski Barnim I, roszczący pretensje do tych terenów. Wobec konieczności walki na dwóch frontach i po kolejnej przegranej przez Pomorzan bitwie (19 V nieznanego roku i w nieznanym miejscu) Ś. zawarł 30 VII 1253, ponownie na Kowalowym Ostrowiu, pokój z zakonem krzyżackim. Wyrzekł się podejmowania wobec Zakonu wrogich działań i zawierania przeciw niemu sojuszów, zobowiązując się w przeciwnym razie do oddania mu grodu gdańskiego i przynależnej do niego ziemi oraz zapłacenia 2 tys. grzywien. Fiasko wyprawy Barnima I i pokój zawarty z Zakonem pozwoliły Ś-owi, wspólnie z synami Mściwojem II i Warcisławem II oraz bratem Raciborem, wystąpić w l. 1255—6 przeciw książętom wielkopolskim, wspieranym przez księcia kujawskiego Kazimierza I i odbić Nakło. Wobec trudności z jego utrzymaniem Ś., za pośrednictwem brata Zakonu, Poppona, zawarł układ z Przemysłem I i Bolesławem Pobożnym, na mocy którego wydał Nakło Przemysłowi, otrzymując w zamian 500 grzywien. Wkrótce rozpoczął także bliższą współpracę z księciem kujawskim Kazimierzem, skonfliktowanym z książętami wielkopolskimi i Krzyżakami. Gdy w r. 1258 lub w r. 1259 na ziemię słupską najechali książę zachodniopomorski Warcisław III dymiński, bp kamieński Herman von Gleichen i książę Bolesław Pobożny, Ś. odniósł nad nimi zwycięstwo. Pomógł też księciu Kazimierzowi w budowie grodu w Pakości. Możliwe, że podczas tzw. drugiego powstania pruskiego to właśnie Ś. sprzyjał przeciwnikom Zakonu i utrudniał krzyżowcom dostęp do Prus; na takie jego działania wskazują skargi zakonu krzyżackiego w Kurii papieskiej.

Na przełomie l. pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XIII w. na Pomorzu Gdańskim zaczął narastać konflikt między Ś-em i jego młodszym synem Warcisławem II a starszym synem, Mściwojem II. Powodów konfliktu nie można dokładnie ustalić; może chodziło o brak rozporządzenia Ś-a odnośnie następstwa po sobie oraz wyraźne faworyzowanie Warcisława II. Wg Śliwińskiego Mściwoj II z okazji swego ślubu z Judytą z Breny z dynastii Wettynów otrzymał ok. r. 1252 własną dzielnicę, w skład której wchodziły tereny ze Szczytnem i Raciążem. Prawdopodobnie już ok. r. 1260 Mściwoj posiadał także księstwo świeckie, chociaż z tym tytułem wystąpił po raz pierwszy dopiero w r. 1264; możliwe jednak, że opanował te tereny siłą. O wrogości między Ś-em a jego najstarszym synem świadczy układ Mściwoja II z Barnimem I o wzajemnym dziedziczeniu po sobie po śmierci Ś-a i Warcisława II, zawarty 20 IX 1264 w Kamieniu. Dobrych stosunków między ojcem a synem nie udało się najprawdopodobniej przywrócić aż do śmierci Ś-a.

Wojny prowadzone przez Ś-a nie sprzyjały rozwojowi gospodarczemu Pomorza. Wskazuje na to zaledwie osiemnaście przywilejów immunitetowych udzielonych przez księcia i to jedynie posiadłościom kościelnym. Ś. lokował na prawie lubeckim Gdańsk (przed r. 1263) i Słupsk (1265) oraz udzielił zgody na lokację wsi klasztorowi żukowskiemu. Zmarł 10 lub 11 I 1266 w Gdańsku, został pochowany w kościele opactwa Cystersów w Oliwie. W spisanej w XIV w., opartej na trzynastowiecznym źródle, niezachowanej w oryginale kronice oliwskiej (tzw. Kronika opata Rudigiera, inaczej tzw. Tablice oliwskie) zamieszczono opis pogrzebu Ś-a. Jego ciało, zanim spoczęło w Oliwie, było wystawiane kolejno w kościołach gdańskich: miejskim p. wezw. NMP, dominikańskim p. wezw. św. Mikołaja i kupieckim p. wezw. św. Katarzyny. W ok. czterdzieści lat po jego śmierci cystersi oliwscy uczcili jego pamięć wierszowanym łacińskim epitafium, zachowanym w tzw. Kronice opata Rudigiera.

Pierwszą żoną Ś-a była od ok. 1222 Eufrozyna (zm. ok. 24 VIII 1230), zapewne córka księcia wielkopolskiego Odona (zob.) i księżniczki halickiej Wyczesławy, siostra księcia Władysława Odonica. Z tego związku urodził się syn Mściwój II i córka Eufemia (zm. 29 IV 1270), wydana ok. 1240 za księcia rugijskiego Jaromira II (zm. 20 VIII 1260), matka księcia rugijskiego Wisława II (zm. 1302). Drugą żoną Ś-a została ok. r. 1230 Ermengarda (zm. po 1270), prawdopodobnie córka hrabiego Szwerynu Henryka I Czarnego i Małgorzaty-Audacji, córki nieznanej z imienia pani ze Sławna (notowana w r. 1224). Po śmierci Ś-a Ermengarda najpewniej opuściła Pomorze i została zakonnicą w klasztorze klarysek p. wezw. Świętego Krzyża w Brunszwiku; została pochowana w tamtejszym kościele p. wezw. św. Błażeja. Z tego małżeństwa pochodzili synowie: prawdopodobnie Jan (po 1238 — ok. 1248) i Warcisław II (ok. 1237 — 9 V 1271), książę gdański od r. 1266, wygnany przez Mściwoja II w r. 1270, który od księcia kujawskiego Siemomysła otrzymał w zarząd Wyszogród (pochowany w kościele Franciszkanów w Inowrocławiu) oraz córki: Damroka (Dąbrówka, Dobrosława, zm. przed 1280), fundatorka kościoła w Chmielnie, może mniszka żukowska, pochowana najpewniej w kościele klasztoru w Żukowie, i nieznana z imienia (może Salomea), którą wg starszej historiografii wydano za Henryka, hrabiego z Käfernburga, a wg nowszej za Henryka, hrabiego Kirchbergu (Turyngia).

Siostrzeńcami Ś-a byli: książę szczeciński i pomorski Barnim I (zm. 1278), zapewne też Przemysł I i Bolesław Pobożny, siostrzenicami: prawdopodobnie księżna głogowska Salomea (zm. między 1267 a 1274, zob.) i Eufemia (zm. 15 II, być może w r. 1287), żona księcia opolskiego Władysława I, a bratanicami: Małgorzata (zob.), królowa duńska, Zwinisława (zm. po 1280), żona Dobiesława z rodu Odrowążów (zob.), Eufemia (może Alenta, Zofia, zm. między 1296 a 1309), żona księcia legnickiego Bolesława Rogatki (zob.), Salomea (zm. między 1312 a 1314, zob.), księżna inowrocławska, i Gertruda (zm. 1314).

Znanych jest kilka pieczęci Ś-a: pieczęć piesza z l. 1220—7 z napisem w otoku: +Svantopelc D[ominus] [Princ]eps Pomeraniae, oraz trzy pieczęcie konne z l. 1227—66 (w tym jedna fałszywa), z napisami w otoku zawierającymi tytuł «dux». Zachował się także sygnet pieczętny Ś-a w kształcie rombu, z odwróconą kotwicą lub lilią i napisem w otoku ANULUS SVANT (EPOLOCIS), pochodzący z ok. l. czterdziestych XII w. (Muz. Czartoryskich w Kr.). Z postacią Ś-a tradycja łączy trzynastowieczny czerwony ornat, będący własnością klasztoru żukowskiego (obecnie Muz. Narod. w Gd.). Groby Ś-a oraz Sambora I, Mściwoja I i Mściwoja II uległy zniszczeniu w XV—XVI w.; w r. 1615 opat cystersów oliwskich Dawid Konarski ufundował symboliczny nagrobek książąt pomorskich z czarnego marmuru (obecnie w południowej części transeptu kościoła). W XVI w. powstało w kościele malowidło ścienne z wyobrażeniem Ś-a oraz Sobiesława I i Mściwoja II, zastąpione w XVII w. obrazami z pracowni Hermana Hana (obecnie w Muz. Archidiec. w Gd.-Oliwie).

Ś. był na Pomorzu uważany za wybitnego władcę. Z pewnością jako pierwszy z książąt polskich walczył z zakonem krzyżackim. W nowożytnej tradycji, znanej ze źródeł związanych z klasztorem żukowskim, zyskał przydomek Wielki; czasami (niezgodnie z faktami) jest mu dodawany nr II.

Ś. jest bohaterem wydanej anonimowo powieści poetyckiej „Świętopełk, książę pomorski” („Poezje” Pet. 1836, wyd. II osobne, Pet. 1840); wg Doroty Samborskiej-Kukuć autorem utworu był Onufry Korkozewicz. Występuje też w powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego „Waligóra” (Kr. 1880) oraz powieściach Lecha Bądkowskiego: „Młody książę” (Gd. 1980) i „Chmury” (Gd. 1984). Związanych z nim jest wiele legend na Pomorzu, Kaszubach i Kujawach.

W r. 1975 gdański oddz. Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego ustanowił Odznakę Honorową «Pieczęć Świętopełka Wielkiego», przyznawaną za działalność na rzecz Zrzeszenia. W Gdańsku znajduje się wykonany w brązie pomnik Ś-a, autorstwa tamtejszego rzeźbiarza Wawrzyńca Sampa (z r. 2010). Ś. patronuje także ulicom, m.in. w Gdańsku, Stężycy, Łebnie, Rumi i Koleczkowie oraz rumskiemu oddz. Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. W Krępkowicach (pow. lęborski) nosi jego imię prawie siedemsetletni dąb.

 

Bahr E., Genealogie der pommerelischen Herzoge, „Zeitschr. des Westpreuss. Geschichtsverenis” Bd. 75: 1939 s. 5—54; Słownik biograficzny Pomorza Nadwiślańskiego, Gd. 1997 III, IV; — Bieniak J., Postanowienia układu kępińskiego (15 lutego 1282), „Przegl. Hist.” T. 82: 1992 z. 2 s. 209—32; Bruski K., Sambor II, w: Ludzie pomorskiego średniowiecza. Szkice biograficzne, Gd. 1981 s. 114—19; tenże, Sprawa autentyczności dokumentów Sambora II dla cystersów oliwskich, „Zesz. Nauk. Wydz. Human. Uniw. Gdań.”, S. Hist., Nr 15: 1985 s. 5—19; Bruszewska-Głombiowska M., Biskup włocławski Michał. Działalność kościelna, gospodarcza, polityczna (1220—1252), Gd. 2002 s. 164—78; Chrzanowski M., Leszek Biały książę krakowski i sandomierski princeps Poloniae (ok. 1184 — 23/24 listopada 1227), Kr. 2013 s. 139—55; Dorna M., Bracia zakonu krzyżackiego w Prusach w latach 1228—1309. Studium prozopograficzne, P. 2004 s. 297—302; tenże, Wielki mistrz Poppo v. Osternohe — prekursor kierunku pruskiego w polityce zakonu krzyżackiego, „Nasze Historie” T. 3: 1998 s. 85—100; Duda F., Rozwój terytorialny Pomorza polskiego w XII—XIII wieku, Kr. 1909 s. 127—30; Ewald E. A., Die Eroberung Preußens durch die Deutschen, Halle 1872—5 I 196 i n., 237 i n., II 14—366; Gut A., Średniowieczna dyplomatyka wschodniopomorska. Dokumenty i kancelarie Pomorza Wschodniego do 1309 roku, Szczecin 2014 s. 118 i n., s. 265—86; Gładysz M., Zapomniani krzyżowcy. Polska wobec ruchu krucjatowego w XII—XIII wieku, W. 2002 s. 194—5; Jakubowska B., In pictura et in scriptura. Treści ideowe renesansowej galerii fundatorów i dobrodziejów Oliwy, w: Studia z historii sztuki i kultury Gdańska i Europy Północnej. Prace poświęcone pamięci doktor Katarzyny Cieślak, Red. J. Friedrich, E. Kizik, Gd. 2003 s. 57—89; Jasiński K., Genealogia Piastów wielkopolskich, „Kron. M. Poznania” 1995 s. 34—66; Jasiński T., Bitwa nad Jeziorem Rządzkim. Przyczynek do dziejów pierwszego powstania pruskiego i wojny Świętopełka z zakonem krzyżackim, „Roczn. Hist.” T. 62: 1996 s. 49—71; tenże, Stosunki śląsko-pruskie i śląsko-krzyżackie w pierwszej połowie XIII wieku, w: Ars historica: prace z dziejów powszechnych i Polski, P. 1976 s. 396—403; Jurek T., Gąsawa — w obronie zdrajcy, „Roczn. Hist.” T. 62: 1966 s. 151—67; Knopik D., Polityczne okoliczności opanowania ziemi sławieńskiej przez Świętopełka gdańskiego, „Zap. Hist.” T. 64: 1999 z. 1 s. 7—34; Kriedte P., Die Herrschaft der Bischöfe von Włocławek in Pommerellen von den Anfängen bis zum Jahre 1409, Göttingen 1974 s. 37—44, 76—9, 83—92; Kujot S., Dzieje Prus Królewskich, „Roczn. Tow. Nauk. w Tor.” T. 20: 1913 s. 266—405, T. 21: 1914 s. 481—504, 585 i n., s. 658—758, 806—22, T. 22: 1915 s. 823—65; Labuda G., Czy książęta gdańscy dynastii Subisławiców byli w XII i w początkach XIII wieku namiestnikami krakowskich książąt-pryncepsów, „Annales Academiae Pedagogicae Cracoviensis. Studia Historica III” 2004 s. 19—32; tenże, Fragmenty dziejów słowiańszczyzny zachodniej, P. 2002 s. 310—37; tenże, Geneza miasta na prawie lubeckim w Gdańsku, „Kwart. Hist. Kult. Mater.” T. 19: 1981 nr 1 s. 59—78; tenże, Stanowisko prawno-polityczne książąt Pomorza Nadwiślańskiego na przełomie XII i XIII wieku, „Zap. Hist.” T. 66: 2001 z. 2—3 s. 7—38; tenże, Śmierć Leszka Białego (1227), „Roczn. Hist” T. 62: 1995 s. 7—35; tenże, Z badań nad genealogią książąt Pomorza Gdańskiego w XII i XIII wieku, „Roczn. Gdań.” T. 41: 1981 z. 1 s. 5—31; tenże, Ze studiów nad najstarszymi dokumentami Pomorza Gdańskiego, „Zap. Hist.” T. 18: 1953 s. 105—55; Lingenberg H., Die Anfänge des Klosters Oliva und die Entstehung der deutschen Stadt Danzig. Geschichte der beiden Gemeinwesen bis 1308/10, Stuttgart 1982 s. 191 i n., s. 310—45; tenże, Die älteste Olivaer Geschichtsschreibung (bis etwa 1350) und die Gründung des Klosters Oliva, Lübeck 1994 s. 121 i n.; Lippert W., Markgraf Heinrichs von Meißen Anteil an der Wiedergewinnung Preußens für das Deutschtum, „Neues Archiv für sächsische Gesch. und Altertumskunde” Bd. 55: 1934 s. 17—35; Micraelius J., Antiquitates Pomeraniae, Stettin—Leipzig 1723 s. 178—80; Łęga W., Obraz gospodarczy Pomorza Gdańskiego w XII i XIII wieku, P. 1949 s. 78—9, 100 i n., s. 190—4; tenże, Społeczeństwo i państwo gdańsko-pomorskie w XII i XIII wieku, P. 1956 s. 38, 77, 186—7, 211—13; Mika N., Imię Przemysł w wielkopolskiej linii Piastów. Niektóre aspekty stosunków książąt wielkopolskich z Czechami do połowy XIII wieku, w: Przemysł II. Odnowienie Królestwa Polskiego, Red. J. Krzyżaniakowa, P. 1997 s. 247—55; Nowak T., Kiedy rozpoczęły się walki wewnętrzne na Pomorzu Gdańskim między synami Mściwoja I? (Uwagi w sprawie ustalenia chronologii wydarzeń zawartych w dokumencie procesowym księcia Świętopełka z 1248 r.), „Acta Universitatis Lodzensis. Zesz. Nauk. Uniw. Łódz. Nauki Human.-Społ.”, S. I, 1979 z. 57 s. 45—74; Oliński P., Cysterskie nekrologi na Pomorzu Gdańskim od XIII do XVII wieku, Tor. 1997 s. 192, 197, 244—6, 279; Pelczar S., Władysław Odonic książę Wielkopolski wygnaniec i protektor Kościoła (ok. 1193 — 1239), Kr. 2013 s. 181 i n., s. 199—231; Popielas-Szultka B., Początki i lokacja miast na Pomorzu Sławieńsko-Słupskim do połowy XIV wieku, Słupsk 1990 s. 53; taż, Rozwój gospodarczy dominium bukowskiego od połowy XIII do połowy XIV wieku, Słupsk 1980 s. 15—24; Powierski J., Chronologia stosunków pomorsko-krzyżackich w latach 1236—1242, „Komun. Mazur.-Warmińskie” 1970 nr 2 s. 167—92; tenże, Mściwoj II, w: Ludzie pomorskiego średniowiecza. Szkice biograficzne, Gd. 1981 s. 89—96; tenże, Prussica. Wybrane artykuły z lat 1965—1995, Malbork 2005; tenże, Stosunki polsko-pruskie do 1230 r. ze szczególnym uwzględnieniem roli Pomorza Gdańskiego, Tor. 1968 s. 158 i n.; tenże, Świętopełk, w: Ludzie pomorskiego… s. 138—48; Powierski J. i in., Studia z dziejów Pomorza w XII, Słupsk 1994 s. 149—73; Rozenkranz E., Wojna piętnastoletnia. Pomorze Gdańskie w walce z zakonem krzyżackim w latach 1238—1253, „Gdań. Zesz. Human.” T. 15: 1967 s. 202—38; Rymar E., Czy Jadwiga żona Władysława Odonica była księżniczką pomorską, „Studia i Mater. do Dziejów Wpol. i Pomorza” T. 13 (26): 1980 z. 2 s. 35—59; tenże, Henryk hrabia Kirchberg, szwagier Mściwoja II Pomorskiego, „Zap. Hist.” T. 48: 1983 nr 1—2 s. 183— 93; tenże, Rodowód książąt pomorskich, Szczecin 2005; tenże, Sprawa pochodzenia Ermengardy drugiej żony Świętopełka gdańskiego, „Roczn. Gdań.” T. 52: 1982 z. 1 s. 5—15; tenże, Świętopełk Gdański, P. 2016; tenże, Ze studiów nad genealogią książąt Pomorza Gdańskiego w I połowie XIII w. Daty zgonów, „Zap. Hist.” T. 42: 1977 z. 1 s. 7—26; Samborska-Kukuć D., Anonimowe książki polskojęzyczne z petersburskiej drukarni Krayów — atrybucje i sprostowania „Arch. Univ. Lodziensis. Folia Librorum” T. 17: 2013 s. 68, 71—3; Śliwiński B., Gdzie znajdowała się pierwsza dzielnica księcia Mściwoja II wschodniopomorskiego?, w: A Pomerania ad ultimas terras. Studia dedykowane Barbarze Popielas-Szultce w sześćdziesiątą piątą rocznicę urodzin i czterdziestolecie pracy naukowej, Red. J. Sochacki, A. Teterycz-Puzio, Słupsk 2011 s. 44—55; tenże, Mściwoj II (1224—1294) książę wschodniopomorski (gdański), W. 2016; tenże, Poczet książąt gdańskich. Dynastia Sobiesławiców XII—XIII w., Gd. 1997; tenże, Rola i znaczenie grodu w Sartowicach w pierwszej połowie lat 40. XIII wieku, w: In memoriam honoremque Casimiri Jasiński, Red. J. Wenta, P. Oliński, Tor. 2010 s. 131—40; tenże, Rola polityczna możnowładztwa na Pomorzu Gdańskim w czasach Mściwoja II, Gd. 1987 s. 12 i n.; tenże, Sambor II książę tczewski, Tczew 2010 s. 60—96; tenże, Stosunki polityczne księcia wschodniopomorskiego Świętopełka z braćmi Samborem II i Raciborem. Wygnania i powroty juniorów, „Studia z Dziej. Średniowiecza” Nr 14: 2008 s. 191— 240; tenże, Świętopełk (1191/2—1266), w: Słownik biograficzny Pomorza Nadwiślańskiego, Gd. 1997 III 351—5; tenże, Zerwanie Świętopełka gdańskiego z księciem krakowskim Leszkiem Białym. Na drodze do Gąsawy, „Gdań. Studia z Dziej. Średniowiecza” Nr 8: 2002 s. 241—52; Smoliński M., Czy przed marcem 1238 roku odbył się w Sławnie zjazd joannitów?, „Studia z Dziej. Średniowiecza” Nr 12: 2006 s. 251—66; tenże, Kalatrawensi w Tymawie na Pomorzu Gdańskim. Idea sprowadzenia zakonu nad Morze Bałtyckie, tamże Nr 10: 2004 s. 205—43; tenże, Polityka zachodnia księcia gdańsko-pomorskiego Świętopełka, Gd. 2000, s. 45 i n., s. 86 i n., s. 99 i n., s. 161—210 i n.; tenże, Świętopełk gdański, P. 2016; Spors J., Dzieje polityczne ziemi sławieńskiej, słupskiej i białogardzkiej XII—XIV wiek, P.—Słupsk 1973 s. 70—95; tenże, Kwestia datowania lokacji miasta na prawie lubeckim w Gdańsku, „Zap. Hist.” T. 2: 1986 z. 2 s. 59—73; tenże, Podziały administracyjne Pomorza Gdańskiego i Sławieńsko-Słupskiego od XII do początku XIV wieku, Słupsk 1983 s. 270—86; tenże, Z genealogii pierwszych książąt wschodniopomorskich, w: Z badań nad społeczeństwem i kulturą Pomorza Środkowego, Słupsk 1977 s. 27—58; Szacherska S. M., Opactwo cysterskie w Szpetalu a misja pruska, W. 1960; Szczepan M., Okoliczności nadania Santyru biskupowi pruskiemu Chrystianowi. Nowe ujęcie badawcze, w: Społeczeństwo Polski średniowiecznej, Red. S. Górzyński, W. 2012 s. 69—90; Voigt J., Geschichte Preussens, Königsberg 1828 III 19—54, 268; Wenta J., Dziejopisarstwo w klasztorze cysterskim w Oliwie na tle porównawczym, Gd. 1990 s. 124—31; Włodarski B., Rywalizacja o ziemie pruskie w połowie XIII wieku, Tor. 1958 s. 15—24; tenże, Rzekomy dokument Świętopełka pomorskiego z 1180 r., P. 1929 s. 1—16; tenże, Świętopełk i Mściwoj II (Z dziejów Pomorza Gdańskiego w XIII wieku), „Zap. Hist.” T. 33: 1968 z. 3 s. 61—94; — Mon. Pol. Hist., VI (Chronica Oliviensis auctore Stanislao abbate Olivensi); Jobst W., Genealogie, oder Stamm und Geburtlinie, der Durchleuchtigen und Hochgeborenen Fürsten und Hertzogen in Pommern, Stettin, der Cassuben und Wenden, auch in Rügen und Pommerellen, Franckfurt 1573 k. 13—19; Mon. Pol. Hist. (S.N.), VI (Roczniki wielkopolskie), VI, VIII (Chronica Poloniae Maioris), XIII (Petrus de Dusburgk Chronica terrae Prussiae); Hermann von Salza’s Bericht über die Eroberung Preussens, Hrsg. Th. Hirsch, tamże V 153— 68; Miscellanea Żukowskie, Wyd. W. Szołdrski, „Nasza Przeszłość” T. 6: 1957 s. 327—77; Pommerellisches Urkundenbuch, Hrsg. M. Perlbach, Danzig 1887; Pommersches Urkundenbuch, Hrsg. K. Conrad, Köln—Wien 1970 I cz. 1; Pommersches Urkundenbuch, Hrsg. R. Klempin, Stettin 1868; Kantzow T., Pomerania. Eine pommersche Chronik aus dem sechzehnten Jahrhundert, Hrsg. G. Gaebel, Stettin 1908; Script. Rer. Pruss., I 668—726, III 57—316; Das Totenbuch des Prämonstratenserinnen-Klosters Zuckau bei Danzig, Hrsg. M. Perlbach, Danzig 1906.

 

Marek Smoliński

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.