INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Szymon Bochwicz (Buchwic)  

 
 
brak danych - 1571?
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bochwicz (Buchwic) Szymon, wybitny odlewnik w miedzi na służbie Zygmunta Augusta. Był czynny w tym zawodzie przynajmniej od roku 1541. W latach bowiem 1541–1544 jako sługa królewski budował twierdzę kamieniecką. W r. 1550 bawił w Krakowie, lecz już w połowie r. 1551 znalazł się w Wilnie i piastował urząd »S. R. M. Aedificiorum Vilnensium praefectus«, a następnie »zeugmajstra«. Aż do r. 1565 zajmował się bez przerwy sprawami ludwisarni miejscowej, sprowadzając do niej potrzebne narzędzia i materjały odlewnicze, ponadto ściągając z Krakowa nowych puszkarzy i rzemieślników. Do Krakowa w tym czasie przesyłał modele odlanych w Wilnie armat celem zamówienia na Węgrzech odpowiednich do nich kul. Na wieży kościoła Marjackiego w Krakowie zawisł dzwon zegarowy, ulany przez B-a w r. 1565. W dniu jego zawieszenia Zygmunt August, – jak o tem pisze Stanisław Sarnicki w »Księgach hetmańskich« – wydał »festyn«, a oprócz tego opatrzył artystę jurgieltem. Za zasługi został B. mianowany horodniczym wileńskim, oraz otrzymał w dzierżawę Olkieniki, Lejpuny i Wasilków. W l. 1569–1570 prowadził budowę gmachów królewskich w Tykocinie i Knyszynie, a w r. 1570 został także dzierżawcą tykocińskim. W uznaniu jego zręczności, której dał dowód, odlewając w wileńskiej odlewni 18 dział w przeciągu jednego dnia, został przez Zygmunta Augusta podniesiony do stanu rycerskiego i obdarzony herbem Radwan. Zmarł prawdopodobnie w r. 1571, od tego bowiem czasu nazwisko jego znika z kart rachunków dworu królewskiego.

 

Brensztejn M., Zarys dziejów ludwisarstwa w b. W. Ks. Litewskiem, Wil. 1924; zapiski własne.

Leonard Lepszy

 
 

Powiązane artykuły

 

Druga połowa XVI wieku

Druga połowa XVI wieku, a przede wszystkim interesujący nas okres panowania ostatniego Jagiellona – Zygmunta Augusta – to okres dominacji wojsk zaciężnych, co przekładało się na konieczność......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.