INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Tadeusz Salski      Tadeusz Salski, wizerunek na podstawie fotografii z czasów studenckich.

Tadeusz Salski  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1992-1993 w XXXIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.


 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Salski Tadeusz (1910–1981), inżynier, działacz ruchu narodowo-radykalnego. Ur. 17 X w Częstochowie, był synem Zenona (zm. 1957), kupca w Częstochowie, następnie w Będzinie (właściciela sklepu kolonialnego i winiarni), i Heleny z Napieralskich (zm. 1977).

S. uczył się początkowo w gimnazjum Wandy Replińskiej w Będzinie, a od r. 1922 uczęszczał do Gimnazjum im. Edwarda Rontalera w Warszawie. Maturę zdał w r. 1929 i w t. r. rozpoczął studia na Wydz. Mechanicznym Politechn. Warsz. W r. 1931 przerwał je, zmuszony do podjęcia pracy zarobkowej, a wznowił w r. 1933. W marcu 1939 uzyskał półdyplom. Od razu po rozpoczęciu studiów wstąpił do właśnie wtedy założonej korporacji «Varsovia», a po r. 1926 do Ruchu Młodych Obozu Wielkiej Polski (OWP). Po delegalizacji OWP (1932–3) znalazł się S. na krótko w Sekcjach Młodych Stronnictwa Narodowego (SN), a po rozłamie przystąpił do powstałego w r. 1934 Obozu Narodowo-Radykalnego (ONR). Wtedy też najprawdopodobniej został przyjęty do tajnej Organizacji Polskiej (OP), której ONR był organizacją zewnętrzną. Po rozłamie w ONR na grupy Bolesława Piaseckiego i Henryka Rossmana, S. pozostał w tej ostatniej. Szybko stał się przywódcą młodzieży narodowej na Politechn. Warsz. Dwukrotnie był prezesem Bratniej Pomocy. Z ramienia ONR w dn. 7–11 III 1936 kierował strajkiem na uczelni; studenci protestowali m. in. przeciwko wysokim opłatom za studia. S. i inni narodowcy strajk ten – wbrew woli większości studentów – przerwali. W trakcie strajków bojówki ONR usunęły z terenu uczelni członków organizacji lewicowych; później napadały na nich jeszcze wielokrotnie.

S. przynajmniej dwukrotnie stawał za swą działalność przed uczelnianą komisją dyscyplinarną; zawieszony w prawach studenta miał kolejne przerwy w studiach. W październiku 1936 ONR powołał do życia legalną organizację akademicką – Narodowy Związek Polskiej Młodzieży Radykalnej; na czele 170-osobowej organizacji Politechniki, aż do jej rozwiązania przez ministra wyznań religijnych i oświecenia publicznego, stał S. Od grudnia 1936 reprezentował w Komitecie Wykonawczym OP pion akademicki.

W czasie kampanii wrześniowej 1939 walczył w stopniu podchorążego. Już w październiku t. r. po powrocie do Warszawy, został przywódcą konspiracyjnej OP. Wraz z Władysławem Marcinkowskim i Otmarem Wawrzkowiczem założył Związek Jaszczurczy (ZJ), organizację zewnętrzną OP. Od wydawanego pisma nazywano ich także grupą «Szańca». S-emu przypadło zadanie odbudowy środowiska politycznego.

W r. 1942, kiedy to Narodowa Organizacja Wojskowa miała się zjednoczyć z Armią Krajową (AK), część niezadowolonych z tego działaczy SN nawiązała kontakt z ZJ i wspólnie we wrześniu 1942 utworzono Narodowe Siły Zbrojne (NSZ), a S. został wówczas szefem Wydz. Politycznego Komendy Głównej NSZ. W styczniu 1943 wszedł w skład kierownictwa politycznego NSZ – Tymczasowej Narodowej Rady Politycznej (TNRP). W 2. poł. 1943 r., gdy konflikt między NSZ a AK bardzo się zaostrzył, środowisko NSZ postanowiło nawiązać bezpośredni kontakt z władzami wojskowymi w Londynie. Jesienią t. r. wysłano jako przedstawiciela politycznego S-ego, a jako wojskowego – Stanisława Żochowskiego. S. przed wyjazdem został awansowany do stopnia porucznika. Jego wyjazd nastąpił prawdopodobnie z ramienia ZJ, bez wiedzy innych członków TNRP, jednak z pełnomocnictwami komendanta głównego NSZ Tadeusza Kurcjusza.

S. opuścił Warszawę 13 X 1943, a do Londynu przybył 24 XII t. r. Aby dotrzeć do Anglii, zapisał się na roboty organizacji Todta i jako miejsce pracy wybrał pogranicze Francji i Hiszpanii (Bayonne). Przez granicę przeprowadzili go przemytnicy. W Pirenejach omal nie postradał życia. Zameldował się w konsulacie w Lizbonie i stąd wyleciał do Londynu. Podczas wędrówki używał pseudonimów: Jan, Jan Bartka, Jan Bartkepsend, Antoni Kupa. Za wyprawę tę został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari. Zadaniem S-ego było nawiązanie bezpośredniego kontaktu NSZ z rządem, dla poinformowania go o stosunkach w okupowanej Polsce i sprostowania fałszywych informacji o grupie «Szańca» i NSZ, przede wszystkim zaś S. zabiegał o specjalne warunki scalania NZS z AK, które przywiózł z Warszawy; przyznawały one NSZ uprawnienia większe niż innym organizacjom. Wysłany w zasadzie jako delegat polityczny ZJ, formalnie przybył jako reprezentant NSZ. W tym charakterze został przyjęty przez naczelnego wodza gen. Kazimierza Sosnkowskiego i przez gen. Stanisława Kopańskiego, szefa sztabu naczelnego wodza. Sosnkowski najpierw (10 I 1944) przesłał dowódcy AK gen. Tadeuszowi Komorowskiemu «Borowi» warunki przywiezione przez S-ego, a następnie (20 II) własny projekt scalenia. Komenda Główna AK jednak te propozycje odrzuciła. Misja S-ego skończyła się niepowodzeniem. S. otrzymywał pobory z VI Oddziału Sztabu Naczelnego Wodza, odpowiedzialnego za łączność z krajem. Nie miał w tym oddziale żadnych zajęć. Utrzymywał kontakty polityczne z przebywającymi za granicą działaczami obozu narodowego: Adamem Doboszyńskim i Mieczysławem Harusewiczem.

Pod koniec wojny, w dużej mierze z powodów osobistych, wycofał się z życia politycznego i zerwał kontakty ze swoim środowiskiem politycznym. W r. 1946 wyjechał do Brazylii, gdzie podjął pracę jako inżynier przy budowie fabryki materiałów wybuchowych. Następnie pracował w firmie farmaceutycznej «Squibb» i koncernie «Sabes» przy hydrobudowach. Był dyrektorem technicznym jednego z oddziałów «Sabes».

Ponowny kontakt z rodziną w kraju nawiązał S. po październiku 1956. Po przejściu na emeryturę w r. 1976 wrócił do kraju. Przedtem przeprowadził formalny rozwód z pierwszą żoną i, by otrzymać kartę stałego pobytu, zrzekł się obywatelstwa polskiego. Zmarł 16 X 1981 w Warszawie i został pochowany na cmentarzu Północnym.

S. po raz pierwszy ożenił się w r. 1937 z Wandą z Jastrzębskich, studentką medycyny, która po wojnie została skazana w procesie ostatniego komendanta głównego NSZ, Stanisława Kasznicy, za działalność w NSZ na 10 lat więzienia. Przekonany, że żona zginęła w powstaniu warszawskim, pod koniec wojny S. ożenił się z Jadwigą z Massalskich. Z pierwszego małżeństwa miał dwie córki: Małgorzatę (ur. 1940), nauczycielkę, Joannę (ur. 1942), dziennikarkę, zamieszkałe w Warszawie. Z drugiego małżeństwa miał dwoje dzieci: Monikę (ur. 1947), pracownika brazylijskiego Min. Spraw Zagranicznych, i Witolda (ur. 1951), inżyniera w Brazylii.

 

Rudnicki S., Obóz Narodowo-Radykalny. Geneza i działalność, W. 1985; Siemaszko S., Narodowe Siły Zbrojne, Londyn 1982; Terej J., Idee, mity, realia. Szkice do dziejów Narodowej Demokracji, W. 1971 s. 181, 226; tenże, Rzeczywistość i polityka, Wyd. 2, W. 1979; Żochowski S., NSZ. O Narodowych Siłach Zbrojnych, Brisbane 1983; – Bohun Dąbrowski A., Byłem dowódcą Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, Londyn 1984; Minorski S., Czas przed burzą, W. 1973; – „Życie Warszawy” 1981 nr 246; – Arch. Politechn. Warsz.: teczka osobowa S-ego 11855; – Relacje rodziny, M. Utnika i L. Ter-Oganiana.

                                                                                                                                                                                                                                      Szymon Rudnicki

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.