INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Teofil Wiktor Szendzielarz      Ksiądz Teofil Szendzielarz, zdjęcie z lat 1984-1987, za zgodą Parafii Różańca Świętego w Edmonton w Kanadzie.
Biogram został opublikowany w XLVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego w latach 2012-2013.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Szendzielarz Teofil Wiktor (1933–1997), oblat, publicysta, działacz polonijny w Kanadzie.

Ur. 25 VII w Czechowicach (pow. bielski), był synem Teofila, pracownika rafinerii, i Katarzyny z Chroboków.

Od r. 1946 uczęszczał S. do Niższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej im. św. Stanisława Kostki w Lublińcu. W r. 1950 zdał tam maturę kościelną i rozpoczął 7 IX t.r. nowicjat u oblatów w Markowicach (pow. mogileński). Po roku złożył pierwsze śluby i rozpoczął studia filozoficzne, a od r. 1953 teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym oblatów w Obrze (pow. wolsztyński). Dn. 8 X 1954 złożył śluby wieczyste, a 6 IV 1957 przyjął w Poznaniu święcenia kapłańskie. Po zdaniu w r. 1957 eksternistycznie matury państwowej pracował jako nauczyciel języka polskiego w Niższym Seminarium Duchownym, prowadzonym przez oblatów w Markowicach. Równocześnie w l. 1960–4 studiował zaocznie polonistykę na UMK i uzyskał magisterium na podstawie pracy Twórczość liryczna Władysława Orkana, napisanej pod kierunkiem Artura Hutnikiewicza. W l. 1974–80 był dyrektorem Niższego Seminarium Duchownego w Markowicach. Na początku l. osiemdziesiątych pełnił funkcję kapelana wojskowego w Inowrocławiu.

W październiku 1983, na własną prośbę, został S. oddelegowany do Kanady, do pracy duszpasterskiej w środowiskach polonijnych. Był wikariuszem w parafii św. Kazimierza w Toronto. Przed pielgrzymką papieża Jana Pawła II do Kanady we wrześniu 1984 współredagował publikację okolicznościową „Jesteśmy z Tobą”. Jako delegat Konferencji Księży Polskich w Kanadzie był t.r. współzałożycielem, a następnie członkiem redakcji wydawanego w Toronto miesięcznika „Pielgrzym. Czasopismo Katolików Polskich”; w periodyku tym opublikował 186 artykułów, felietonów i wywiadów, a od r. 1994 prowadził stały cykl poświęcony rodzinie. W l. 1984–5 pracował jako wikariusz w parafii Różańca Świętego w Edmonton, a w l. 1986–7 był tam proboszczem. Angażował się w działalność społeczności polskiej w Edmonton w ramach Tow. Przyjaciół KUL i Młodzieżowego Klubu Dyskusyjnego, zorganizowanego w r. 1986 przy Szkole Polskiej im. Henryka Sienkiewicza. W r. 1987 rozpoczął starania o powołanie w Edmonton drugiej parafii polonijnej p. wezw. Matki Bożej Królowej Polski. Od t.r. pracował jako wikariusz w parafii polonijnej św. Maksymiliana Kolbe w Mississauga pod Toronto. W l. 1992–3 był wikariuszem w parafii św. Stanisława w Toronto, a następnie ponownie w parafii w Mississauga. Publikował artykuły w prasie polonijnej, głównie w wydawanych w Toronto tygodnikach „Głos Polski” i „Związkowiec”, a także w periodyku oblatów, dwumiesięczniku „Misyjne Drogi” oraz miesięczniku „Rodzina Radia Maryja”. Przetłumaczył z języka angielskiego serię 40 komentarzy do Pisma św. Starego i Nowego Testamentu opracowanych przez Divine Word Centre w London (Ontario) („Wędrówka Ludu Bożego. Materiały do katechez biblijnych”, Opole 1992–6). Współpracował z programem radiowym Katolickie Studio Młodych w Toronto. Był popularnym i lubianym duszpasterzem, cenionym za erudycję, pracowitość i poczucie humoru. W rękopisie pozostawił zbiór opowieści religijnych Dom na skale, czyli rozmowy nad wodą. Zmarł na chorobę nowotworową 19 V 1997 w Mississauga, został pochowany na tamtejszym cmentarzu.

Pamięć S-a uczczono w trakcie dwóch wieczorów literacko-muzycznych w r. 2000 w parafii w Mississauga (28 V i 15 XII). Wybór jego publicystyki religijnej wydał Andrzej Guryn pt. Lud Boży w drodze (Toronto 2000).

 

Fot. w Arch. Domu im. Deschâtelets w Ottawie oraz Arch. Prow. Wniebowzięcia NMP w Toronto; – Dictionnaire biographique des Oblats de Marie Immaculée au Canada, Ottawa 2005 V [CD]; Spis duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego w Polsce 1979, P.–W. 1980; – Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Pół wieku Prowincji Wniebowzięcia NMP w Kanadzie, Toronto 2006; Panfil M., „Pielgrzym” w Kanadzie. Czasopismo polskich parafii „Studia Polonijne” T. 29: 2008 s. 311, 315, 319; – Arch. Generalne Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Rzymie: sygn. PF–XXXIV/4 B–199B/CD–09 (teczka osobowa S-a); Arch. Prow. Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w P.: Teczka osobowa S-a; – Mater. Red. PSB: Kserokopia strony internetowej http://www.teatrpolskitoronto.com/historia. html; – Informacje z Arch. UMK i od Pawła Zająca z Obry.

Anna Reczyńska

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.