INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Tomasz Lulek      Fot. Józef Kuczyński, NAC.
Biogram został opublikowany w 1973 r. w XVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Lulek Tomasz (1878–1962), profesor prawa skarbowego i rachunkowości państwowej UJ. Ur. w Paleśnicy w pow. brzeskim 3 XI, w rodzinie chłopskiej. Syn Józefa i Marii z Bajorków. W r. 1899 ukończył gimnazjum w Tarnowie i rozpoczął studia na Wydziale Filozoficznym UJ, a od r. 1900 na Wydziale Prawa. W r. akad. 1901/2 przeniósł się na wydział prawa uniwersytetu w Wiedniu, który ukończył w r. 1904. Podczas studiów utrzymywał się z korepetycji i stypendium, które otrzymywał jako wyróżniający się student. W r. 1906 uzyskał doktorat nauk prawnych uniwersytetu w Wiedniu. W t. r. powrócił do Krakowa, gdzie do r. 1925 był nauczycielem, a następnie profesorem Wyższej Szkoły Handlowej (w r. 1909 zmieniła ona nazwę na Akademię Handlową), gdzie uczył księgowości, rachunkowości handlowej, prawa handlowego i wekslowego oraz ekonomii. Równolegle, w l. 1906–8, odbywał praktykę handlową w Związku Handlowym Kółek Rolniczych. Od r. 1913 pełnił funkcję dyrektora Tow. Urzędników Budowy Tanich Domów Mieszkalnych. L. habilitował się w r. 1922 na Wydziale Prawa UJ w zakresie polityki ekonomicznej. Prowadził wykłady prawa skarbowego, polityki handlowej oraz rachunkowości ogólnej i państwowej na Wydziale Prawa. Dn. 17 I 1925 został mianowany profesorem nadzwycz. prawa skarbowego i rachunkowości państwowej. Odtąd L. pracował wyłącznie na UJ. Dn. 7 IV 1936 otrzymał nominację na profesora zwycz. Dn. 30 IX 1938 przeszedł w stan spoczynku na własną prośbę. Podczas okupacji hitlerowskiej, poza wykładami na kursach zawodowych, nie pracował. Również w okresie powojennym nie był związany z żadnym środowiskiem naukowym, poświęcając się pisaniu podręczników z dziedziny rachunkowości i handlu.

W pracy naukowej L. interesował się szeroką problematyką z pogranicza prawa skarbowego, głównie podatkowego i ekonomii oraz rachunkowości handlowej. W jego dorobku szczególnie dużo miejsca zajmują zagadnienia finansowe i podatkowe. M. in. poświęcone im są następujące prace: Sprawa walutowa w Polsce (Kr. 1919), Opodatkowanie dochodu osób prawnych (Kr. 1924), Waloryzacja bilansów (Kr. 1925), Przywileje podatkowe przedsiębiorstw publicznych w Polsce (Kr. 1928) oraz napisany z A. Żabińskim Zarys nauki o wekslach do użytku szkolnego i praktycznego (Kr. 1918, Wyd. 4 Kr. 1938). Wiele rozpraw L. poświęcił problemom rachunkowości, m. in. Teoretyczne podstawy księgowości kupieckiej (Kr. <1921>), Metodyczny podręcznik księgowości kupieckiej (Kr. 1922), Zasady rachunkowości kupieckiej (Kr. 1941), Mały podręcznik rachunkowości kupieckiej (Wyd. 2. Kr. 1947). Interesował się również rozwojem etatyzmu w Polsce, czego wyraz dał m. in. w pracy: Przedsiębiorstwa państwowe w Polsce (Kr. 1932). Badał również problemy handlu, z tego zakresu wydał m. in. Główne zagadnienia polityki handlowej w Polsce (Kr. 1922) oraz Handel i przedsiębiorstwo handlowe (kupieckie i spółdzielcze) (Kr. 1948). Zajmował się również problemami dydaktyki szkolnictwa ekonomicznego, poświęcił im m. in. napisaną wspólnie z H. Weightem pracę O polską szkołę handlową (Projekt organizacji średnich szkół handlowych) (Kr. 1919), a także Wykształcenie ekonomiczne w szkolnictwie średnim, zawodowym i ogólnym, oraz rola czynnika wiedzy ekonomicznej w szkolnictwie powszechnym („Pamiętnik I Zjazdu Ekonomistów Polskich”, W. 1930) i Zasady nauczania rachunkowości (Kr. 1932). Z jego pierwszych rozpraw na uwagę zasługują: Organizacja obrony ziemi (Kr. 1916) oraz Polityczne warunki pracy gospodarczej w Królestwie Kongresowym („Polska w kulturze powszechnej”, Kr. 1918).

Zmarł L. 16 V 1962 w Krakowie, pochowany na cmentarzu Rakowickim. Ożeniony był od r. 1938 ze Stefanią Górnicką. Nie mając własnych dzieci, zaadoptowali po powstaniu warszawskim dwie sieroty (dziewczynki).

 

Enc. XX w.; Łoza, Czy wiesz, kto to jest?; Peretiatkowicz A., Sobeski M., Współczesna kultura polska, P. 1932; Almanach jubileuszowy Uniwersytetu Jagiellońskiego z kalendarzem na lata 1900 i 1901, Kr. 1900 s. 93; – Dziesięciolecie Polski Odrodzonej, (fot.); – Skład Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. R. szk. 1923/24–1950/51; Sprawozdania… Wyższej Szkoły Handlowej [następnie] Akademii Handlowej, 1907–25; – „Dzien. Pol.” 1962 nr 118; – AAN: Min. Wyznań Rel. i Oświecenia Publ. 4062; Arch. UJ: S. II 515, S. II 619, W. P. II 138, W. P. II 85; – Informacje S. Górnickiej-Lulkowej.

Janusz Kaliński

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.