INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Tytus Byczkowski (Byszkowski)  

 
 
1800-12-08 - 1843-07-20
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Byczkowski Tytus (1800–1843), malarz. Właściwe nazwisko jego po ojcu było Byszkowski, które później zmienił. Ur. 8 XII w Mińsku. Syn kucharza w Łohojsku w pow. borysowskim u hr. Piusa Tyszkiewicza, był uczniem Rustema w Wilnie. W r. 1827 w charakterze nauczyciela domowego dzieci pułk. w. pol. Szymanowskiego wyjechał z nimi do Drezna, gdzie kopiował na zamówienia dzieła mistrzów z galerii drezdeńskiej i malował portrety rodaków, mieszkających w stolicy saskiej. W r. 1836 przeniósł się do Monachium, co wpłynęło znakomicie na postęp jego sztuki malarskiej, zwłaszcza rysunku i kompozycji oryginalnych. Po krótkim powtórnym pobycie w Dreźnie w r. 1842 zamieszkał w Wenecji, gdzie 20 VII 1843, wyjechawszy łodzią na Lido, poderżnął sobie gardło i rzucił się do morza. Wyłowione zwłoki pochowano tamże na brzegu. Powód samobójstwa nieznany; przypuszczano, że pchnęła go do niego choroba oczu i obawa ślepoty. Zmarł bezżenny. Był ogólnie lubiony za swoją prawość i wesołe usposobienie, mimo często doznawanej biedy.

Znane dzieła jego: Druidki wróżące straszną przyszłość, obraz z postaciami wielkości naturalnej, sprzedany w Dreźnie; Św. Wiktoria zbierająca jałmużnę dla ubogich, ob. nabyty przez bankiera monachijskiego Felshofa; Żniwiarz ostrzący kosę, własn. niegdyś p. Soczyńskiego w Krakowie; Dziewczynka z stłuczonym dzbankiem przed druciarzem i Muzyk strojący wiolonczelę, za który otrzymał w r. 1841 na wyst. warszawskiej pochwałę (kupił go Minter). Nadto portret Jul. Słowackiego z jego rysunku (reproduk. w r. 1909 »Biesiada Literacka« i »Ziarno«).

 

Allgemeines Künstler Lexikon, Hrsg. K. G. Saur, XV; Rastawiecki, Słown. mal. pol., I 82–3 i III 152; Bieliński, Uniw. Wil., II 744–5; Grajewski L., Bibliografia ilustracyj, Lw. 1933, 1 nr 2587; – Informacje Jana Zielińskiego z Archivio di Stato di Venezia.

Michał Brensztejn

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Rafał Hadziewicz

1805-10-13 - 1886-09-07
malarz
 

Stanisław Franciszek Jachowicz

1796-04-17 - 1857-12-24
poeta
 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Franciszek Potocki h. Pilawa

1788-07-02 - 1853-01-15
dyplomata
 

Paweł Rzymski

1784-03-22 - 1833-08-01
ksiądz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.