INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Wacław Stankiewicz     

Wacław Stankiewicz  

 
 
1866-04-23 - 1940-03-20
Biogram został opublikowany w latach 2003-2004 w XLII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Stankiewicz Wacław ( 1866–1940), inżynier leśnik, organizator leśnictwa. Ur. 23 IV w Berżenikach (Berżanikach) w pow. nowoaleksandrowskim (gub. kowieńska), był synem Jana, leśnika i właściciela miejscowego folwarku, oraz Konstancji z Beynarów.

Po ukończeniu szkoły realnej w Dyneburgu studiował S. w Petersburskim Inst. Leśnym (PIL), gdzie w r. 1890 uzyskał stopień «uczenyj lesowod I razriada» (odpowiednik inżyniera leśnictwa). Po studiach pracował najpierw przez rok w państwowej administracji leśnej gub. kostromskiej, potem został na trzy lata oddelegowany do urządzania lasów na Uralu, gdzie dokonywał wraz z grupą taksatorów Polaków inwentaryzacji przyrodniczo-leśnej i planował zagospodarowanie poszczególnych nadleśnictw. W r. 1894 wrócił do Petersburga i został asystentem w Katedrze Urządzania Lasu PIL, kierowanej przez Polaka, Aleksandra Rudzkiego. W r. 1905 dzięki stypendium uczelnianemu prowadził badania lasów górzystych na 25 założonych przez siebie powierzchniach próbnych w środkowej i południowej części Krymu. Wyniki badań opublikował w monografii Iz lesov gornago Kryma (Pet. 1907); oprócz charakterystyki drzewostanu dał w niej opis warunków przyrodniczych (topograficznych, glebowych i klimatycznych), a także ekonomiczno-prawnych oraz stosunków własnościowych obszarów leśnych badanego rejonu. Podczas pobytu na Krymie odkrył nieznany dotychczas gatunek sosny, który opisał W. Sukaczow i nazwał na cześć S-a «Pinus Pityusa Stev. var. Stankieviczi». W r. 1908, prawdopodobnie wskutek konfliktu z następcą Rudzkiego, M. Orłowem, odszedł S. z PIL, uroczyście żegnany adresami przez grono profesorskie oraz listem podpisanym przez 200 studentów. Przeniósł się do Moskwy, gdzie pracował odtąd w Zarządzie Rolnictwa i Dóbr Państw, przy urządzaniu lasów w okręgach leśnych: moskiewsko-twerskim, włodzimiersko-riazańskim i południowym – obejmującym Krym i zachodnie Zakaukazie.

Wiosną 1920 opuścił S. Rosję i osiadł w Warszawie. W maju t.r. objął stanowisko naczelnika Wydz. Urządzania Lasów w Dep. Leśnictwa Min. Rolnictwa i Dóbr Państw. Mimo małej liczby wykwalifikowanych pracowników technicznych oraz różnic w systemach leśnych trzech zaborów, doprowadził w ciągu dwóch lat do prowizorycznego urządzenia wszystkich lasów państwowych, a następnie likwidując stopniowo braki w planach, księgach i mapach gospodarczych, organizując i szkoląc personel, a potem sprawnie kierując jego pracami w terenie, zakończył ten proces w r. 1926 (nie objął tylko części lasów dyrekcji białowieskiej i wileńskiej) oraz stworzył podstawy dla prawidłowej administracji i nowoczesnej gospodarki leśnej. Zajęty tymi pracami odmówił w czerwcu 1921 objęcia Katedry Urządzania Lasu na Wydz. Rolniczo-Leśnym Uniw. Pozn. Interesował się sprawami ochrony przyrody i jako stały zastępca dyrektora Dep. Leśnictwa uczestniczył często w wizjach lokalnych, sesjach i naradach terenowych, organizowanych przez Państw. Radę Ochrony Przyrody. Współpracował ze Stanisławem Sokołowskim, Władysławem Szaferem i Walerym Goetlem przy organizowaniu parków narodowych i rezerwatów leśnych; m.in. jego zasługą było szybkie wykupienie lub zamiana terenów prywatnych pod przyszły Pieniński Park Narodowy, a także stworzenie warunków do restytucji żubra w Puszczy Białowieskiej. W r. 1931 przeszedł na emeryturę, ale nadal interesował się sprawami leśnictwa, podejmując zlecenia urządzania lasów prywatnych i zabierając głos na łamach prasy fachowej (m.in. Kilka uwag do artykułu „Jednorazowa rewizja gospodarstwa leśnego dokonana w lasach państwowych w roku 1931”, „Sylwan”, S. B, 1935 nr 1). W r. 1939, ciężko już chory i częściowo sparaliżowany, zamieszkał u córki w Aninie pod Warszawą. Tam zmarł 20 III 1940; pochowany został na cmentarzu parafialnym w Zerzniu (Warszawa-Praga Południowa.). Był odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1928).

W małżeństwie z Marią z Woyczyńskich (ok. 1873–1965) miał S. troje dzieci: Kazimierza, Władysława (zob.) oraz Janinę (1901–1982), doktor filozofii w zakresie botaniki, zamężną za Stanisławem Tyszkiewiczem, profesorem leśnictwa.

Kazimierz (ok. 1899–1972), inżynier łączności, absolwent Inst. Technicznego w Moskwie (1914), był najpierw pracownikiem Głównej Dyrekcji Telefonów i Telegrafów w Warszawie, walczył jako ochotnik w wojnie polsko-sowieckiej 1920 r., potem gospodarował w rodzinnych Berżenikach, podczas drugiej wojny światowej był aresztowany przez NKWD i zesłany na Syberię, po wojnie pracował w Biurze Odbudowy Stolicy w Warszawie; był żonaty z Heleną z Zanów (zm. 1996).

 

Mała encyklopedia leśna, W. 1980 (fot.); PSB (Rudzki Aleksander); Słownik biograficzny techników polskich, W. 1994 z. 4/5; – Słown. Geogr. (Berżeniki): – Goetel W., Utworzenie Parku Narodowego w Pieninach, „Ochrona Przyr.” R. 9: 1929 s. 3, 22–5, 27; Hist. Nauki Pol., IV cz. 1–2; Róziewicz J., Polsko-rosyjskie powiązania naukowe (1725–1918), Wr. 1984; Sukaczow W., O nowej dla Krymu sośnie, „Sylwan” 1956 nr 9 s. 79–81, 83–4; Twórcy i organizatorzy leśnictwa polskiego na tle jego rozwoju, W. 1974 (fot.); – Tyszkiewicz S., Wspomnienie o Władysławie Stankiewiczu (1866–1940), „Sylwan” 1966 nr 9 s. 69–78 (fot. zbiorowa); Wiśniewski W., Pani na Berżenikach. Rozmowy z Heleną z Zanów Stankiewiczową, Londyn 1991.

Stanisław Tadeusz Sroka

 

 
 

Powiązane zdjęcia

   
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Władysław Stankiewicz

1900-04-29 - 1975-11-06 chemik
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Bolesław Józef Smela

1919-02-13 - 1987-07-30
aktor teatralny
 

Mieczysław Kuliński

1871-10-22 - 1958-06-22
generał dywizji WP
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.