INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Wacława Jeżewska  

 
 
1906-09-27 - 1958-08-08
Biogram został opublikowany w latach 1964-1965 w XI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Jeżewska Wacława, pseud. Monika Ornak (1906–1958), sanitariuszka Armii Krajowej. Ur. 27 IX w Warszawie, córka Jana Wacława, rzemieślnika, członka komisji egzaminacyjnej przy Izbie Rzemieślniczej, i Teodory Simon. Dziad J-iej, Julian był powstańcem 1863 r. i sybirakiem; skonfiskowano mu wówczas niewielki mająteczek w Piotrkowskiem. J. ukończyła szkołę średnią w r. 1924. Pracowała jako biuralistka i specjalizowała się w językach obcych. Języka angielskiego uczyła się w Szkole Metodystów. Próbowała swych sił w tłumaczeniach drobnych utworów dla prasy. Była zamiłowaną narciarką. W listopadzie 1939 r. J., wraz z młodszą siostrą Teodorą, została wciągnięta do organizującego się samorzutnie na Bielanach tajnego oddziału «Wilki», który skupiał przeważnie młodzież rzemieślniczą i robotniczą. W r. 1941 obie Jeżewskie przeszły do oddziału Armii Krajowej Zgrupowania Roga. J. została komendantką kompanii sanitarnej, później Rejonu Sanitarnego Stare Miasto, organizowała kursy sanitarne, na niej spoczywała odpowiedzialność za opiekę nad rannymi czy chorymi. W czasie powstania warszawskiego (1944) J. zorganizowała punkt sanitarny przy ul. Focha, potem przy Rynku Starego Miasta. W końcu sierpnia przeszła ze swym oddziałem do Śródmieścia. We wrześniu obie Jeżewskie zostały mianowane podporucznikami. Po upadku powstania J., wraz z siostrą i innymi sanitariuszkami, przeszła przez obozy: Fallingbostel, Bergen-Belsen, obóz koncentracyjny 21, wreszcie Oberlangen. Po oswobodzeniu J. brała udział w organizowaniu obozu dla polskiej ludności cywilnej w Niemczech, następnie razem z siostrą pracowała w Polskiej Wojskowej Służbie Kobiet przy 1. Dyw. Pancernej jako komendantka kompanii sanitarnej. W r. 1948 obie Jeżewskie wróciły do Polski. J. pracowała w Banku Handlowym w dziale korespondencji zagranicznej, później w dziale wymiany Instytutu Geografii PAN. J. zmarła w Warszawie 8 VIII 1958 r., pochowana na cmentarzu w Wawrzyszewie k. Warszawy. J. posiadała m. in. The War Medal 1939/45.

 

Borkiewicz A., Powstanie warszawskie, W. 1957; Podlewski S., Przemarsz przez piekło, W. 1957; – „Życie Warsz.” 1958 nr 192; – Materiały rodzinne; – Relacje siostry Teodory, Wandy Lubeckiej, dr. J. Kadlerówny.

Zofia Dłużewska-Kańska

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
Partner ms-warszawa.png
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Stefan Wyszyński

1901-08-03 - 1981-05-28
prymas Polski
 

Karol Frycz

1877-03-29 - 1963-08-30
scenograf teatralny
 

Jan Józef Szczepański

1919-01-12 - 2003-02-20
pisarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Władysław Czencz

1850-05-04 - 1922-05-19
jezuita
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.