INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Walenty Krawiec  

 
 
brak danych - 1573
Biogram został opublikowany w 1970 r. w XV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Krawiec Walenty (zm. 1573), kupiec lubelski, działacz religijny związany z ruchem ariańskim. Wiadomości na jego temat są bardzo skąpe, niejasne i sprzeczne. Prowadził skład winny w Lublinie i prawdopodobnie w czasie podróży kupieckich na Litwę zetknął się z ruchem judaizanckim zaszczepionym na tym terenie przez «heretyków» nowogrodzko-moskiewskich. W okresie osłabienia lubelskiego zboru braci polskich (po śmierci jego ministra Stanisława Paklepki 1565) zaczął szerzyć radykalne poglądy religijne wśród członków zboru. W r. 1567 synod ariański w Krakowie, zaniepokojony szerzącą się nauką K-a «o niewyznawaniu Syna Bożego, o szabacie, a potym i co dalej» upomniał zbór lubelski przestrzegając przed poglądami K-a. Z ogłoszonego przez S. Lubienieckiego listu Jerzego Blandraty do zborów polskich (27 I 1568) wynika jednak, że K. utrzymał swój urząd seniora zboru lubelskiego i że pełnił rolę łącznika między zborem polskim a siedmiogrodzkim, w którym doszły już były do głosu skrajne tendencje doktrynalne (sabatarianizm, judaizantyzm). Pochłonięty całkowicie sprawą propagandy swych poglądów religijnych – zdaje się bowiem nie ulegać wątpliwości, że ze zboru ariańskiego został ostatecznie usunięty – K. porzucił z czasem handel i jak informuje pisarz synodalny, postradawszy zmysły, «włóczył się po światu», podając się za posła od różnych królów i książąt. W r. 1573, w czasie konwokacji po śmierci Zygmunta Augusta, zjawił się w Warszawie z rzekomymi listami królowej angielskiej do stanów koronnych. Oskarżony przez kupców warszawskich o niedotrzymanie umów, nieuregulowanie rachunków, został pojmany i osadzony za długi w więzieniu ratuszowym, gdzie popełnił samobójstwo.

Szczucki L., Marcin Czechowic, W. 1964; Tworek S., Zbór lubelski i jego rola w ruchu ariańskim w Polsce w XVI–XVII wieku, L. 1966; Wajsblum M., Dyteiści małopolscy, „Reform. w Pol.” R. 5: 1928: – Lubieniecki S., Historia reformatio-nis Polonicae, Freistadii 1685 s. 229; Najstarsze synody arian polskich, Ogłosił S. Zachorowski, „Reform. w Pol.” R. 1: 1921.
Halina Kowalska

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.