INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Wawrzyniec Stegmann      fragment wpisu Wawrzyńca Stegmana w księdze przyjaciół Naeranusa - w zbiorach Biblioteki Narodowej Niderlandów - źródło kopii cyfrowej: Europeana.eu

Wawrzyniec Stegmann  

 
 
1610/1611 - ok. 1655
Biogram został opublikowany w latach 2004-2005 w XLIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Stegmann Wawrzyniec, pseud. Tribander (ok. 1610/11 – ok. 1655), działacz ariański, ostatni rektor Akademii Rakowskiej.

Pochodził z Marchii Brandenburskiej, prawdopodobnie z Neuruppin koło Poczdamu. Miał braci: Krzysztofa, Piotra i Joachima starszego (zob.).

Prawdopodobnie za namową Joachima związał się S. z braćmi polskimi i być może osiadł w dobrach K. von Sacka w Bobowicku, gdzie, zapewne po przeniesieniu się Marcina Ruara do Gdańska, przejął po nim obowiązki ministra. Synod ariański z r. 1633 dziękował Sackowi za wsparcie S-a kwotą 300 złp., dzięki której mógł on odwiedzić Brandenburgię. Prawdopodobnie otrzymał wówczas zadanie rozpoznania możliwości prowadzenia w Marchii propagandy socyniańskiej. Na początku r. 1633 był ponownie w Rzpltej i 15 I t.r. wpisał się do „Albumu przyjaciół” podróżującego po Polsce Holendra J. Naeranusa. W r. 1634 synod wezwał S-a do Rakowa, powierzając mu (po ustąpieniu Jerzego Nigrinusa) funkcję rektora Akademii z jednoczesnym obowiązkiem nauczania w klasie pierwszej (najwyższej). Synod z r. 1635 zlecił mu dopilnowanie z Janem Stoińskim druku podręcznika etyki Jana Crella, nie wiadomo jednak, czy brał on udział w wydaniu tej pracy („Prima ethices elementa”, Raków 1635). S. organizował publiczne dysputy i egzaminy uczniów, na które zapraszał wybijające się osobistości (podczas egzaminów w r. 1637 na jego mowę odpowiedział Andrzej Moskorzowski). Przyjaźnił się m.in. z poetą Szymonem Pistoriusem, do którego ok. r. 1637 adresował swoje trzy dystychy (zamieszczone w „Liber proverbiorum Salomonis carmine explicatus” Pistoriusa), na co tenże zrewanżował mu się swymi epigramatami (w zbiorze „Octernion XVI”, [b.m.r.w.]). Był również S. autorem wiersza skierowanego do wychowanka szkoły rakowskiej Stanisława Lubienieckiego. Przygotowywał do druku nieznaną dziś konfesję, którą chciał dedykować Jerzemu Wilhelmowi, «serenissimo electori Brandenburgico» (list do Ruara z 7 IV 1638). Interesował się sytuacją religijną w Gdańsku i prosił Ruara o opinię na temat najnowszego traktatu J. Bergiusa, poświęconego porozumieniu luteranów i kalwinistów. Równolegle z pracą szkolną pełnił obowiązki kaznodziei dla niemieckich członków zboru rakowskiego. Mimo niedostatków materialnych, którym dał wyraz w mowie wygłoszonej do kuratorów na początku r. 1638, kierował Akademią do czasu jej kasaty na mocy wyroku sądu sejmowego z 19 IV t.r.

Zagrożony karą gardła i infamii, opuścił S. Raków. Udał się do Koloszwaru (obecnie Cluj-Napoca) w Siedmiogrodzie, aby objąć stanowisko ministra, mimo że rada miejska prosiła o jego brata, Piotra. Skomplikowana sytuacja religijna w gminie koloszwarskiej sprawiła jednak, że wkrótce wyjechał z Siedmiogrodu. Dn. 18 VII 1639 jako «Laurentius Tribander Germanus» (określenie «Tribander» jest greckim przekładem niemieckiego nazwiska S-a) wpisał się na wydz. medyczny Akademii w Leydzie, ale już w r. 1640 przebywał w Rzpltej; na mocy uchwały synodu został skierowany na stanowisko ministra do Międzyrzecza w Wielkopolsce. Zapewne pod koniec t.r. lub na początku r. 1641 ponownie wyjechał za granicę i 5 III t.r. po raz drugi (tym razem jako «Laurentius Tribander nobilis Germanus») wpisał się na wydz. medyczny Akademii w Leydzie; odwiedził również Francję (prawdopodobnie Orlean). Wkrótce wrócił do Międzyrzecza, gdzie jednak nie uzyskał powszechnej akceptacji. W kwietniu i maju 1642 przebywał w Tarnowej koło Nowego Sącza, skąd sygnowane są dwa jego listy; w pierwszym z nich skarżył się doktorowi medycyny Janowi Wojeńskiemu na liczne dolegliwości zdrowotne, w drugim przesyłał byłemu uczniowi z Rakowa Dobiesławowi Cieklińskiemu kondolencje po śmierci żony, dedykując mu zarazem napisaną w związku z tym elegię. Ostatnie lata życia spędził w Żelechowie (Selechow) na terenie Brandenburgii, w posiadłości wdowy Elżbiety von Falckenreh. Przyjmowanie licznych socynian z Polski i Śląska, a wśród nich ministrów Jana Preussa i S-a, głoszących swobodnie swoje «bezbożne» nauki, spowodowało 26 VII 1653 oskarżenie protektorki przez Stany Nowej Marchii przed elektorem Fryderykiem Wilhelmem. W r. 1655 przeciw S-owi zostało skierowane oficjalne oskarżenie, ale do procesu najprawdopodobniej nie doszło. Wkrótce potem S. zmarł.

 

Estreicher; Wallace R., Antitrinitarian Biography, London 1850 III 65–6; – Kawecka-Gryczowa A., Ariańskie oficyny wydawnicze Rodeckiego i Sternackiego, Wr. 1974; Kurdybacha Ł., Z dziejów pedagogiki ariańskiej, W. 1958; Szczotka S., Synody arian polskich, „Reform. w Polsce” R. 7–8: 1935–6; Szczucki L., Na marginesie książki o pedagogice ariańskiej, „Studia Filoz.” R. 3: 1959 nr 4 s. 164, 174; Tazbir J., Bracia polscy na wygnaniu, W. 1977; tenże, Stanisław Lubieniecki przywódca ariańskiej emigracji, W. 1961; Tync S., Wyższa szkoła braci polskich w Rakowie, w: Studia nad arianizmem, W. 1959; – Album przyjaciół Jana Naeranusa, Oprac. K. Kotońska, „Odr. i Reform. w Polsce” T. 34: 1989 s. 202; Album studiosorum Academiae Lugduno-Batavae, Hagae 1875; Bock, Historia antitrinitariorum, II; Miscellanea arianica, „Arch. Hist. Filoz. i Myśli Społ.” R. 6: 1960 s. 243, 275–9; Sandius C., Bibliotheca antitrinitariorum, W. 1967; Zeltner G. G., Historia crypto-socinismi [...] (Martini Ruari [...] epistolarum selectarum centuriae duae), Lipsiae 1729 s. 615–17.

 

Henryk Gmiterek

 

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.