INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Wiktor Biernacki      Prof. Wiktor Biernacki, wizerunek na podstawie fotografii, opublikowanej w 1929 roku w "Przeglądzie Elektroniczny, nr 4, s.87.

Wiktor Biernacki  

 
 
1869-01-30 - 1928-01-27
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Biernacki Wiktor (1869–1918), profesor fizyki, ur. 30 I w Opocznie ziemi Radomskiej. Był synem urzędnika, Adolfa Poraj-Biernackiego, z Mińszczyzny, oraz Joanny z domu Baranowskiej, urodzonej na Wołyniu. Naukę gimnazjalną pobierał najpierw w Kielcach, potem w Lublinie. Studja uniwersyteckie odbył w ciężkich czasach apuchtinowskich w Warszawie. Czas pewien pracował pod kierunkiem prof. J. J. Boguskiego w Pracowni Fizycznej Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, potem w Uniw. Berlińskim u prof. Kundta. Po ukończeniu Uniwersytetu ze stopniem kandydata został asystentem przy katedrze fizyki na Uniwersytecie Warszawskim u Rosjanina prof. Ziłowa. Z chwilą otwarcia Szkoły Technicznej Wawelberga i Rotwanda mianowany tam profesorem fizyki; urządził z wielkim talentem i umiejętnością gabinet fizyczny. Gdy w parę lat potem otwarta została w Warszawie, narazie w wynajętym gmachu, Politechnika (1898), objął w niej również wykłady fizyki, zrywając jednocześnie z Uniwersytem. Pod jego też kierunkiem jako profesora fizyki w budującym się dla Politechniki gmachu zostały zaprojektowane i wykonane świetne urządzenia Pracowni Fizycznej łącznie ze zbiorami i salą wykładową. W tym czasie ożenił się z Heleną Żarską, z którą następnie miał syna i córkę.

Niezależnie od Politechniki wykładał fizykę, poczynając od r. 1908, najpierw na kursach rolniczych, które powstały przy Towarzystwie Kursów Naukowych, następnie w Wyższej Szkole Rolniczej, utworzonej przy Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, przekształconej następnie w latach wojny światowej na Wyższą Szkołę Gospodarstwa Wiejskiego. W r. 1915, jako oficer rezerwy, zmuszony był opuścić Warszawę i udał się do Moskwy, skąd dojeżdżał na wykłady do Politechniki, która została przeniesiona przez rząd rosyjski z Warszawy do Niżnego-Nowgorodu. Mieszkając w Moskwie, pracował tam w szkołach Polskiego Towarzystwa Pomocy Ofiarom Wojny. Ciężkie warunki bytu, a zwłaszcza męczące przejazdy z Moskwy do N. Nowgorodu, złamały przedwcześnie niezbyt mocny organizm. Zmarł 27 I 1918. Staraniem córki Jadwigi Biesiekierskiej zwłoki zostały sprowadzone do Warszawy i pochowane 24 I 1929 na Powązkach. Wkrótce potem odsłonięta została w sali wykładowej gmachu fizycznego Politechniki tablica pamiątkowa ku czci B-go.

B. był urodzonym eksperymentatorem. Myślał kategorjami zjawisk, nie zaś wzorów matematycznych. Posiadał wielką intuicję i talent do technicznego opanowania zjawisk. Poświęcał też wiele czasu doświadczeniom wykładowym, hołdując słusznej zasadzie, że doświadczenia te nie mogą się nie udawać. Z niemniejszym pietyzmem traktował ćwiczenia studenckie, sam je obmyślał i przygotowywał. Wskutek zajęć pedagogicznych dorobek naukowy B-go był stosunkowo mały. Prace ogłoszone drukiem, dają się podzielić na kilka grup. Mamy tam 14 rozpraw i przyczynków naukowych i naukowo-technicznych (w językach polskim, rosyjskim i niemieckim), 7 artykułów, poświęconych doświadczeniom wykładowym, 20 artykułów treści popularnej (w tem artykuł pt. Fizyka i Mechanika w »Poradniku dla samouków«), 5 podręczników (po polsku i rosyjsku), 3 przekłady z angielskiego i 1 z francuskiego. Najbardziej znanemi z tych prac są poświęcone otrzymywaniu i demonstrowaniu fal elektro-magnetycznych.

Dla uzupełnienia charakterystyki tego fizyka dodać wypada, że był wielkim miłośnikiem muzyki i sam grał na flecie.

Stanisław Kalinowski

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Józef Rotblat

1908-11-04 - 2005-08-31
fizyk
 

Jerzy Leszczyński

1884-02-06 - 1959-07-09
aktor teatralny
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Leonard Rettel

1811-11-06 - 1885-03-21
belwederczyk
 

Aleksander Lesser

1814-05-13 - 1884-03-07
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.