INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Wiktor Lenkiewicz (Leńkiewicz, Linkiewicz)  

 
 
1791 - 1813
| kurier
 
Biogram został opublikowany w 1972 r. w XVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Lenkiewicz (Leńkiewicz, Linkiewicz) Wiktor (1791–1813), poeta, kurier napoleoński. Ur. na Wołyniu w miasteczku Huszcza (vel Hoszcza). Był synem Stanisława Kostki i Agaty z Michałowskich, 1. v. Gałeckiej, właścicieli klucza huszczańskiego. Uczył się w szkołach pijarskich w Międzyrzeczu Koreckim i na Uniw. Wil. W czasie wojny 1812 r. przerwał studia i wstąpił do 3 p. (litewskiego) szwoleżerów młodej gwardii Napoleona. Po rozbiciu pułku pod Słonimiem (19/20 X 1812) zbiegł z niewoli i wrócił do Wilna, skąd minister H. B. Maret (ks. Bassano) wysłał go z raportami do Napoleona do Moskwy, a ten z kolei skierował go z nową misją kurierską do Neapolu. W drodze z Moskwy do Warszawy, w czasie ostrych mrozów zimy 1812 r., L., będąc przy tym wątłego zdrowia, rozchorował się ciężko i zmuszony był przerwać podróż. Po pięciu miesiącach chorowania w stolicy przewieziono go do rodziny na Wołyń, ale dalsze życie L-a było już tylko «powolnym konaniem» (T. Zaborowski). W poszukiwaniu ratunku zawieziono go jeszcze do Wiednia, a następnie do Włoch. W drodze powrotnej do kraju zmarł w Wiedniu, przeżywszy lat 22.

Jako poeta debiutował L. już w szkołach międzyrzeckich. Z twórczością poetycką nie rozstawał się też na wojnie i w czasie choroby, aż do ostatnich chwil swego życia. Pisał ody ku czci T. Czackiego i Cesarza Francuzów, bajki filozoficzne (oceniane wysoko), wiersze żartobliwe i moralne oraz wiersze z prozą, w których opisywał «wszystko, co go otaczało». Tylko drobna część tych utworów nie uległa zatraceniu, ogłoszona pośmiertnie na łamach „Pamiętnika Warszawskiego” (T. 5: 1816 s. 339–40), krzemienieckich „Ćwiczeń Naukowych” (Oddz. Literatury 1818 t. 2 s. 124–32) i „Tygodnika Wileńskiego” (1821 t. 2 nr 23 s. 241–50). Po latach przypomniała je antologia P. Hertza („Zbiór poetów polskich XIX w.”, W. 1959 ks. 1). Charakterystyczny dla wielu jego utworów jest ton żartobliwy i intelektualny dowcip, obecne nawet w Podróży z Wiednia do Włoch, pisanej dla przyjaciół tuż przed śmiercią (wierszem i prozą, na wzór listów manipejskich I. Krasickiego).

 

Nowy Korbut (Oświecenie), V; Enc. Org.; Janowski, Słownik bio-bibliogr. Uniw. Wil.; – Zaborowski T., Wiadomość o W. L-u, „Ćwiczenia Nauk.” Oddz. Literatury 1818 t. 2 s. 120–3 (przedruk w: Pisma zebrane, Oprac. M. Danilewiczowa, W. 1936); – Błędowska H. z Działyńskich, Pamiątka przeszłości. Wspomnienia z l. 1794–1832, Oprac. K. Kostenicz, Z. Makowiecka, W. 1960, Bibl. Pamiętników Pol. i Obcych; Kozieradzki A., Wspomnienia z lat szkolnych, Oprac. S. Kawyn, Wr. 1962; – B. Uniw. Lwow.: rkp. 1468/III (odpisy bajek).

Elżbieta Aleksandrowska

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Fryderyk August I

1750-12-23 - 1827-05-05
król Saksonii
 

Franciszek Wężyk

1785-10-07 - 1862-05-02
pisarz
 

Stanisław Franciszek Jachowicz

1796-04-17 - 1857-12-24
poeta
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

  więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.