INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Wilhelm Guilemonthanus  

 
 
XVI w. - 1606
 
Biogram został opublikowany w latach 1960-1961 w IX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Guilemonthanus Wilhelm (zm. 1606), założyciel drugiej – obok oficjalnej oficyny drukarskiej Rady Miasta – drukarni w Gdańsku. Oficyna G-a założona w r. 1605 w budynku miejskiej bramy, łączącej Główne Miasto ze starym Przedmieściem u wylotu ulicy Zbytki, działała bez przerwy przez trzy z górą wieki, zmieniając tylko właścicieli lub kierowników. Zaopatrzona była dobrze w zasoby typograficzne, a w życiu kulturalnym i naukowym miasta odegrała ogromną rolę. Elementy zdobnicze druków tej oficyny, jak charakterystyczne renesansowe inicjały i zdobniki, a nawet niektóre składy drukarskie (przede wszystkim antykwa), nasuwają przypuszczenie, że źródłem, z którego oficyna czerpała głównie swe zasoby typograficzne, była najprawdopodobniej Antwerpia. W r. 1606 po śmierci G-a kierownictwo drukarni obejmuje wdowa po nim i jeszcze w tym samym roku drukuje (obok innych druków) w j. polskim Nowy Testament. W dwa lata później, w r. 1608, żeni się z wdową po G-ie, wchodząc tym samym w prawa właściciela oficyny, dawny jej faktor Andrzej Hünefeld. Pod jego kierownictwem oficyna dochodzi do prawdziwego rozkwitu.

 

Hanow M. Ch., Denkmahl der Danziger Buchdruckereyen und Buchdrucker…, Danzig 1740; Löschin G., Geschichte der Danziger Buchdruckereien, Danzig 1840; Pelczarowa M., Z dziejów oficyn drukarskich w Gdańsku w. XVI–XVIII, „Rocz. Gdań.” R. 14: 1955 (druk. 1958).

Maria Pelczarowa

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan Kochanowski h. Korwin

1530 - 1584-08-22
poeta
 

Michał Sędziwój h. Ostoja

1566-02-02 - między 20.05 a 12.08.1636
alchemik
 

Wacław z Szamotuł

około 1526 - około 1560
kompozytor
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.