INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Wilhelm Stromfeld  

 
 
1832-06-10 - 1913-06-23
Biogram został opublikowany w latach 2006-2007 w XLIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Stromfeld (Stromfeldt) Wilhelm (1832–1913), farmaceuta, powstaniec styczniowy.

Ur. 10 VI w Końskich (pow. opoczyński) w rodzinie wyznania ewangelicko-augsburskiego, prawdopodobnie posiadającej legitymowane szlachectwo. Był najstarszym synem Karola Henryka (ok. 1809–1854) i Anieli z Kulczyńskich (wg E. Szulca z Kałużyńskich, wg „Kur. Warsz.” [1843 nr 127] z Kałczyńskich, zm. 1843). Miał braci: Alfonsa Józefa (ur. 1834), urzędnika Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu, Aleksandra Macieja (1840–1921), po r. 1864 lekarza w Zakroczymiu, od r. 1872 w Mławie, a od r. 1882 w Warszawie, Władysława (ur. 1836), asesora Sądu Poprawczego w Kaliszu, i Bolesława (ur. 1838), administratora majątku ziemskiego, oraz siostrę Anielę (ur. ok. 1843). Miał też braci przyrodnich: Czesława (ur. 1851) i Karola (ur. ok. 1855) z drugiego małżeństwa ojca z Emilią Lucyną z Frybenów (ur. ok. 1827). Ojciec S-a Karol Henryk pochodził z niemieckiej rodziny mieszczańskiej z Hamburga. Po ukończeniu 4 IV 1831 studiów medycznych z tytułem doktora medycyny i chirurgii na uniw. w Getyndze przybył w maju t.r. do Warszawy, aby nieść pomoc rannym powstańcom. Pracował w szpitalu wojskowym w Pałacu Krasińskich, ale już 18 V został skierowany do obozu wojskowego nr 1 pod Powązkami; w sierpniu był lekarzem w szpitalu w koszarach kirasjerskich, a od września w szpitalu w Domu Krzemińskiego przy ul. Brackiej nr 1588–1589, w którym leczono głównie chorych na cholerę. Zwolniony na własną prośbę 15 XII, pracował od marca 1832 do lutego 1834 w Głównym Szpitalu Ujazdowskim. Po otrzymaniu w sierpniu 1834 stopnia lekarza drugiej klasy oraz prawa do samodzielnej praktyki lekarskiej, przeniósł się do Końskich. W maju 1839 zamieszkał w Szydłowcu, gdzie w tamtejszym szpitalu objął stanowisko lekarza miejskiego. Dn. 8 VI 1842 otrzymał nominację na lekarza obwodu opoczyńskiego; odtąd pracował w lazarecie pułkowym w Opocznie. W mieście tym zmarł 21 XI 1854.

S. wychowywany był w duchu polskiego patriotyzmu. Prawdopodobnie ukończył gimnazjum w Piotrkowie, a następnie w r. 1855 Szkołę Farmaceutyczną w Warszawie. Zamieszkał w Krośniewicach, gdzie w r. 1856 otworzył aptekę. Po śmierci ojca wspierał materialnie młodsze rodzeństwo i macochę. Dn. 14 V 1860, zgodnie z zaleceniem powiatowych władz lekarskich i magistratu krośniewickiego, aby aptekarze walczyli z pokątną sprzedażą medykamentów, przeprowadził rewizję wszystkich «handlów korzennych» i kramów targowych w miasteczku, dokonując konfiskat. Po wybuchu powstania styczniowego zaangażował się w działalność cywilnej organizacji pow. gostynińskiego i wspierał finansowo walczące oddziały. W r. 1864 powstańczy naczelnik pow. gostynińskiego Józef Handelsman mianował go naczelnikiem m. Krośniewice. W kwietniu t.r. w domu S-a przeprowadzono rewizję, ale na jego związki z powstaniem nie znaleziono dowodów. Latem, wobec niedostatecznych dochodów z apteki, S. sprzedał ją farmaceucie Aleksandrowi Stankiewiczowi. Z powodu ciągłych podejrzeń policji przekazał funkcję naczelnika Krośniewic urzędnikowi magistratu Aleksandrowi Miziurskiemu i wyjechał z rodziną do Warszawy. Tam jednak aresztowano go pod zarzutem kontaktów z powstańcami i finansowania ich oddziałów. Po zapłaceniu 50 rb. grzywny został 4 VII zwolniony i objęty nadzorem kuratora. Ponownie aresztowany pod koniec t.r. pod zarzutem przynależności do powstańczej organizacji pow. gostynińskiego, długo nie przyznawał się do stawianych zarzutów, ale potwierdził je po konfrontacji z uwięzionymi współpracownikami. Dn. 21 I 1865 został skazany na cztery miesiące więzienia w twierdzy Modlińskiej. Po wyjściu na wolność mieszkał nadal w Warszawie. Zmarł tamże 23 VI 1913, został pochowany na cmentarzu ewangelicko-augsburskim.

Do powstania przystąpili również bracia S-a oraz jego macocha. Aleksander był lekarzem w oddziale ppłk. Michała Zielińskiego; w r. 1864 został uwięziony w warszawskiej Cytadeli. Bolesław walczył w partiach płk. Apolinarego Kurowskiego i gen. Edmunda Taczanowskiego; dwukrotnie ranny dostał się do niewoli i również był więziony w warszawskiej Cytadeli; po wyjściu na wolność przedostał się do rodziny ojca w Getyndze. Podejrzewany o sprzyjanie powstaniu Alfons został zwolniony ze służby i w październiku 1863 wysłany pod konwojem do Pskowa, a następnie osiedlony w Siemienowie (gub. niżnogorodzka) do czasu «uspokojenia kraju». Macocha S-a była w powstaniu kurierką i emisariuszką Rządu Narodowego; utrzymywała łączność między organizacją powstańczą Warszawy (m.in. Aleksandrem Waszkowskim) a walczącymi oddziałami, kilkakrotnie kontaktowała się z Józefem Hauke-Bosakiem. Poszukiwana przez policję, zbiegła za granicę, ale na początku r. 1865 wystąpiła do namiestnika Teodora Berga z prośbą o łaskę carską; wróciła do kraju, prawdopodobnie do swych nieletnich synów.

 

Szulc, Cmentarz Ewangelicko-Augsburski; – Giedroyć F., Służba zdrowia w dawnym Wojsku Polskim, W. 1927 s. 513 (dot. ojca S-a, Karola Henryka); Józefecki J., Stasiak P., Dzieje miasta i okolic. Od średniowiecza do 1945 r., Krośniewice 2005; Korzeniowski P., Z dziejów apteki w Krośniewicach i Muzeum nad Apteką (mszp. pracy magisterskiej z r. 1981 w Zakł. Hist. Med. i Farmac. Inst. Akad. Med. w Ł.); Maliszewski J., Powstanie styczniowe. Notatki biograficzne uczestników z oryginalnymi ilustracjami, W. 1932; Szulc E., Kartoteka protestantów uczestników powstania styczniowego, (rkp. w posiadaniu autora); tenże, Kobieta ewangeliczka w dobie powstania styczniowego, „Kalendarz Ewang. na r. 1966” (W.) 1965 s. 127–8; tenże, Nowe materiały biograficzne dotyczące farmaceutów uczestników powstania styczniowego, „Farmac. Pol.” R. 23: 1967 nr 1 s. 13; – Proces R. Traugutta; – Muz. im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach: Akta apteki S-a oraz odpisy dok. dot. S-a, przekazane przez Piotra Stasiaka;

Bibliogr. dot. Aleksandra Stromfelda: Słown. lek. pol. XIX w.; – Pawiński J., Życiorysy kandydatów na członków honorowych Tow. Lek. Warsz., „Pam. Tow. Lek. Warsz.” R. 113: 1917 s. 115; Szulc E., Protestancka młodzież akademicka lat 60-tych ubiegłego wieku, „Kalendarz Ewang. na r. 1967” (W.) 1966 s. 151; – Białokur F., Materiały do historii służby zdrowia w powstaniu styczniowym, „Lekarz Wojsk.” R. 9: 1928 t. 11 nr 3–4 s. 320; Złota Księga Korpusu Sanitarnego Polskiego 1797–1918, Oprac. L. Zembrzuski, W. 1927 s. 96 (fot.); – Wspomnienie pośmiertne: „Gaz. Lek.” 1922 nr 2 s. 40 (J. Pawiński).

Janusz Wojtasik

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.