INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Wilhelmina Baumanowa (właściwie Stanuchowska, z domu Bauman)      Wilhelmina Baumanowa, wizerunek na podstawie ryciny z 1890 r.

Wilhelmina Baumanowa (właściwie Stanuchowska, z domu Bauman)  

 
 
1850-11-28 - 1921-11-10
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Baumanowa Wilhelmina (nazwisko sceniczne Wilhelminy z Baumanów Stanuchowskiej) (um. 1921), artystka dramatyczna, ur. około r. 1850. Wystąpiła po raz pierwszy na scenie teatru krakowskiego pod dyrekcją Skorupki w r. 1869. W r. następnym otrzymała w tym teatrze »benefis« w roli Marcelli w »Półświatku« Dumasa. W r. 1873 wyszła zamąż za Stanuchowskiego i przybrała sobie nazwisko Baumanowej. Przez pewien czas występowała w Poznaniu a później w różnych miastach prowincjonalnych i w teatrze ogródkowym Puchniewskiego, »Tivoli« w Warszawie. Jako artystka teatru płockiego otrzymała debiuty w »Rozmaitościach«, »Małym« i »Nowościach« w Warszawie, poczem została w r. 1887 zaangażowana na stałe do warszawskich teatrów rządowych i grywała najpierw w operetce (Nowości) a później w teatrze farsowym (Letnim). W r. 1919 święciła jubileusz swej pracy scenicznej. W następnym roku, po uzyskaniu emerytury, opuściła scenę i przeniosła się do Lwowa, gdzie zmarła w 1921. Jako śpiewaczka operetkowa B. okazała głos, nie wróżący wydatniejszego rozwoju. Przeszła do teatru farsowego, w którym miała wzięcie w wielu rolach charakterystycznych, zwłaszcza tam, gdzie chodziło o sztuczną wytworność. Sczasem ta »wytworność« doprowadziła do pewnej maniery wymowy, którą stosowała we wszystkich rolach.

 

Estreicher, Teatry w Polsce, Kr. 1873, II 634 i nast.; Archiwa warszawskich teatrów miejskich; »Kurj. Warsz.« 1921, nr 328.

Jan Lorentowicz

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.