INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Władysław Andrzej Dziembowski  

 
 
1831-11-27 - 1896-10-07
Biogram został opublikowany w 1948 r. w VI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Dziembowski Władysław Andrzej (1831–1896), powstaniec. Syn Zygmunta i Justyny z Garczyńskich, ur. 27 XI w Łagiewnikach w pow. gnieźnieńskim. Ukończył gimnazjum Marii Magdaleny w Poznaniu, a studia prawnicze w Berlinie, po czym był auskultatorem w sądzie gnieźnieńskim. W r. 1857 porzucił sądownictwo, ożenił się z Heleną Łaszczyńską (1833–1914) i osiadł w Goraninie, pow. koniński. Poświęcił się gospodarstwu i brał udział w pracach warszawskiego Towarzystwa Rolniczego. Z chwilą wybuchu powstania styczniowego wstąpił do oddziału Mielęckiego, a po przybyciu partii Garczyńskiego wziął udział w potyczkach pod Mieczownicą i Dobrosołowem. Następnie był intendentem w oddziale Wieniawskiego, a potem Junga de Blankenheim. W pracy tej pomagała mu dzielnie żona, która woziła broń i żywność do obozu Junga, a raporty Taczanowskiego do Rządu Narodowego, i założyła lazaret w Kleczewie. Udział w powstaniu zmusił D-go do przeniesienia się do Poznańskiego, gdzie osiadł w Rudniczach, pow. wągrowiecki. Oddawał się pracy organicznej, był współzałożycielem garbarni we Wronkach, a po jej upadku przeniósł się do Kongresówki. Zmarł 7 X w Kampinosie, pochowany tamże. Z małżeństwa z Heleną z Łaszczyńskich S. miał sześcioro dzieci: Zygmunta (zob.), Kazimierza, Zofię, zamężną za Janem Lasockim, Juliana, Eleonorę, żonę Józefa Czarneckiego, i Florentynę, zamężną za Bronisławem Logą.

 

»Dziennik Pozn.« 1896, nr 233 (nekrolog), informacje pisemne córki D-go, p. Lasockiej z Warszawy, notatki pamiętnikarskie Heleny z Łaszczyńskich Dziembowskiej, odnoszące się do r. 1863; – Informacje Piotra Dziembowskiego z P. na podstawie dokumentów w jego posiadaniu.

Witold Jakóbczyk

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to tekst zaktualizowany, uwzględniający opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.  

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Aleksander Świętochowski

1849-01-18 - 1938-04-25
pisarz
 

Piotr Wawrzyniak

1849-01-30 - 1910-11-09
ksiądz
 

Kazimierz Dłuski

1855-11-01 - 1930-09-06
lekarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Kazimierz Teofil Pochwalski

1855-12-25 - 1940-09-07
malarz
 

Jan Piechowski

1863-12-26 lub 12-27 - 1921-04-19
działacz polonijny
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.