INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Zygmunt Dembowski (z Dembowej Góry Dembowski) h. Jelita     
Biogram został opublikowany w latach 1939-1946 w V tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Dembowski Zygmunt (z Dembowej Góry) (1823–1896), potomek zasłużonej senatorskiej rodziny, ur. 14 III w Warszawie, syn Ignacego kapitana wojsk napoleońskich i wojewodzianki Eleonory hr. Zboińskiej, po studiach w Warszawie i za granicą i kilkuletniej gospodarce w rodzinnych dobrach w ziemi płockiej przesiedlił się do Małopolski. Tu zasłynął jako wzorowy gospodarz w powiatach jarosławskim i przemyskim i oddał się gorliwej pracy obywatelskiej, zajmując w obu tych powiatach naczelne stanowiska w radach powiatowych, zrzeszeniach rolniczych i ekonomicznych (w r. 1863 również w akcji powstańczej). Należał do nielicznego grona patriotycznych ziemian, zbliżonych poglądami do Adama Sapiehy. Przez z górą lat dwadzieścia piastował mandat poselski do sejmu we Lwowie, w którym był cenionym czynnikiem porozumienia i zgody między przeciwnymi obozami. Przez lat kilkanaście był zrazu wiceprezesem, od r. 1890 zaś prezesem Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego we Lwowie, łącząc z tym stanowiskiem godność prezesa rady nadzorczej Towarzystwa Wzajemnych Ubezpieczeń w Krakowie, uchodzącą za drugi, najwyższy zaszczyt obywatelski z wolnego wyboru w samorządzie gospodarczym kraju. Żonaty w r. 1858 z Małopolanką hr. Heleną Humnicką, po raz drugi w r. 1881 z Litwinką ks. Antoniną Radziwiłłówną, był D. szlachetnym typem wysokiej kultury ziemianina, obcego wszelkim partykularyzmom, wnoszącego w pracę publiczną pierwiastki ładu, inicjatywy, energii i wytrwałości. Zmarł we Lwowie 25 X 1896, pochowany w rodzinnych Kosienicach.

 

Portrety w Tow. Kred. Ziem. Al. Augustynowicza, a w Krak. Tow. Ubezp. Fr. J. Machniewicza.

Sprawozdania: sejmowe, Tow. Kred. Ziemskiego, Wzaj. Ubezpieczeń w Krakowie, Tow. Gospodarczego we Lwowie itd. O jego roli politycznej wzmianki w Kieniewicza, Adam Sapieha, Lw. 1939.

Red.

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.