INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Władysław Andrzej Sikora     

Władysław Andrzej Sikora  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1996-1997 w XXXVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Sikora Władysław Andrzej, pseud. Arokis W. A. (1893–1974), ksiądz, protonotariusz apostolski, działacz polonijny. Ur. 21 VI w Dąbrowie pod Tarnowem. Był synem Andrzeja i Anny.

Szkołę elementarną ukończył S. w Dąbrowie. W l. 1906–7 uczył się w I Gimnazjum w Tarnowie. W r. 1907 rodzina wyjechała do Stanów Zjednoczonych i osiadła w South Boston, MA. We wrześniu t.r. S. zaczął uczęszczać do Seminarium Polskiego w Detroit, w r. 1909 przeniesionego do Orchard Lake. W r. 1911 ukończył Kolegium Najświętszej Marii Panny w Orchard Lake z wynikiem «magna cum laude». Studia teologiczne odbył w l. 1911–16 w Seminarium św. Jana w Brighton, MA. Podczas nauki w kolegium i w seminarium S. uczestniczył w studenckich kółkach literackich, dramatycznych i w działalności misjonarskiej. Święcenia kapłańskie otrzymał 8 VIII 1916 z rąk kard. W. H. O’Connella w Bostonie. W t.r. zorganizował w Brockton, dzielnicy Bostonu, polską parafię Matki Boskiej Ostrobramskiej, która stała się najważniejszym dla Polonii miejscem kultu religijnego. S. m.in. pomagał w rekrutacji ochotników z USA do Armii Polskiej we Francji, sprzedawał obligacje polskie na rzecz kraju, urządzał manifestacje w sprawie polskiej.

W l. 1918–30 S. wydawał w Bostonie „Gazetę Codzienną Wschodu”, w której zamieszczał artykuły religijne, a przede wszystkim propagujące polskie tradycje narodowe. W r. 1930 opublikował książkę pt. The Polish Settlers of New England (Boston). Dn. 5 IX 1930 jako pierwszy polski ksiądz w archidiec. bostońskiej został proboszczem parafii św. Wojciecha w Hyde Park, MA. Pomimo kryzysu gospodarczego dokończył budowę nowego kościoła poświęconego 6 IX 1931. Zorganizował też szkołę parafialną i powołał nowe organizacje religijne i polonijne. Urządzał uroczystości z okazji rocznicy 3 maja i 11 listopada.

Od 1 I 1941 do 1 VII 1968 S. był proboszczem parafii św. Jana Chrzciciela w Salem, MA. Odnowił kościół, w dolnej jego części urządził kaplicę wyposażając ją w witraże polskich świętych, co stanowiło wkład parafii w obchody Millennium. W Salem wybudował nową szkołę z biblioteką i Centrum Młodzieżowym z kawiarnią. W r. 1968 wystawił nowy konwent dla Sióstr Nauczycielek.

S. był konsultorem diecezjalnym w r. 1947, a 1 VII 1952, jako pierwszy Polak w Nowej Anglii, otrzymał od papieża Piusa XII godność prałata. Przez papieża Jana XXIII został mianowany 9 I 1959 protonotariuszem apostolskim – infułatem. W r. 1962 Stolica Apostolska powołała go na eksperta Soboru Watykańskiego II. S. uczestniczył w uroczystościach 80-tej rocznicy urodzin Jana XXIII w Watykanie w listopadzie 1961. Brał udział w pracach rady miejskiej w Salem, gdzie nazywano go «burmistrzem». Organizował jak poprzednio, obchody patriotyczne. Był przewodniczącym Komitetu Milenijnego Polski w archidiec. bostońskiej oraz członkiem budowy kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej w Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Waszyngtonie.

Przez wiele lat był członkiem dyrekcji Seminarium Polskiego w Orchard Lake. Zapoczątkował utworzenie specjalnego funduszu dla studentów szczególnie uzdolnionych, wpłacając na jego rzecz kilka razy po 10 tys. dolarów. Należał do Komitetu Budowy Alumni Memorial Library w r. 1956 i budowy Sanktuarium Matki Bożej w Orchard Lake. Przez 40 lat był prezesem Okręgu Alumnatu Seminarium Polskiego w Nowej Anglii. W r. 1960 uznany został za «Pierwszą Osobę» Roku Jubileuszowego 75-lecia Seminarium. W dn. 5 VI 1960 Seminarium odznaczyło go «Medalem Fidelitas». Do końca życia S. wspomagał materialnie uczelnię.

Po drugiej wojnie światowej S. stał na czele Komitetu zbierającego fundusze na odbudowę Polski i na pomoc ofiarom wojny w Polsce. Współpracował z Polską Radą Opieki Społecznej, Radą Polonii Amerykańskiej, Ligą Katolickiej Religijnej Pomocy Polsce. Gościł w swojej parafii przedstawicieli hierarchii kościelnej i rządu polskiego na uchodźstwie i inne wybitne osobistości, m.in. gen. Józefa Hallera, gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego, gen. Władysława Andersa, bpa Józefa Gawlinę. Był członkiem założycielem Kongresu Polonii Amerykańskiej, członkiem Rady Polonii Amerykańskiej, Polskiego Komitetu Imigracyjnego w Nowym Jorku, Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego, Polsko-Amerykańskiego Stow. Historycznego. Przez długie lata sprawował funkcje redaktora odpowiedzialnego sekcji polskiej Katolickiej Agencji Prasowej w Nowym Jorku. Otrzymał najwyższe odznaczenie od Massachusetts Federation of Polish Womens Societies. S. wygłaszał dziesiątki kazań na różnych uroczystościach religijnych i narodowych, na sejmach i zjazdach organizacji polonijnych. Przez wiele lat prowadził w hrabstwie Essex, MA. godzinną audycję religijną. W dn. 7 VIII 1966 S. obchodził złoty jubileusz kapłaństwa i srebrny jubileusz probostwa parafii Św. Jana Chrzciciela w Salem. Rada m. Salem i Izba Reprezentantów Stanowych w Massachusetts uchwaliły pochwalne rezolucje dla jego dokonań w Salem i stanie Massachusetts. S. zmarł 1 VIII 1974 i pochowany został na cmentarzu parafialnym w Salem, MA. Był odznaczny komandorią Orderu «Polonia Restituta» (1958) przez rząd polski na uchodźstwie.

 

Commencement Speaker Msgr. Ladislaus A. Sikora, P.A., „The Polish American Journal” (Scranton) 1960 No. 12; Diamentowy jubileusz 1903–1978 parafii Św. Jana Chrzciciela. St. John The Baptist Polish Roman Catholic Parish, Salem, MA. [b.r.w.] s. 125 (fot.); Golden Jubilee 50 St. John The Baptist Church Salem, MA., 1954 (fot.); Maksymik A., Fundacja im ks. prał. Władysława Sikory, „Sodalis Maryański” (Orchard Lake) 1958 nr 3–4 s. 91; The Right Reverend Msgr. Ladislaus A. Sikora, P.A. Biography, ,,Seventy First Commencement St. Mary’s College” 1960 nr z 5 VI s. 2; St. Mary’s to Bestow Degrees on 62 Grads, Msgr. Ladislaus A. Sikora, „The Michigan Catholic” 1960 nr z 26 V; Roczny popis dziatwy i wręczenie dyplomów. Szkoła parafialna Św. Jana Chrzciciela, Salem, MA, 15 czerwca 1941 (fot.); 22 Receive Degrees at Orchard Lake, Mich. MSgr. L. Sikora Awarded Fidelitas Medal, „Alumnus” (Orchard Lake) 1960 nr 3 s. 1133; V. J., Ks. inf. Władysław Sikora…, „Sodalis” 1963 nr 5 s. 160; Zasługi ks. prał. W Sikory, „Alumnus” 1961 nr 4 s. 1211; Żebrowski W., Graduacja i nadanie Medalu Fidelitas ks. inf. W. Sikorze, Informacja dla Prasy, Orchard Lake 6 VI 1960; – „Naród Pol.” 1948 nr 20 s. 5, 1951 nr 21 s. 15, 1957 nr 19 s. 14, 1959 nr 3 s. 4, nr 11 s. 5, nr 15 s. 6, nr 18 s. 3, 1961 nr 7 s. 13, nr 10 s. 3, nr 11 s. 1, nr 14 s. 1–2, nr 15 s. 1, nr 17 s. 11, 1966 nr 16 s. 5, 1974 nr 16 s. 1–2; – Arch. Polonii w Orchard Lake, Michigan: Akta personalne, Dokumentacja fot.; B. Pol. w Paryżu: Mater. do Słown. Biogr. Lama; – Biographical Data Rev. Msgr. Ladislaus A. Sikora, P. A., 1970 ankieta PAHA s. 1.

Roman Nir

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.