INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Władysław Bartniak      Władysław Bartniak, wizerunek na podstawie fotografii z ok. 1910 r. ommons - fot. z Kronika Ruchu Rewolucyjnego w Polsce nr 4 z 1935 r.

Władysław Bartniak  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bartniak Władysław (1883–1911), ur. w Łodzi, krawiec z zawodu, czynny działacz socjalistyczny, kilkakrotnie aresztowany. Od sierpnia 1907 do września 1908 działał jako nielegalny funkcjonarjusz P. P. S. (Frakcji Rewolucyjnej) w Zagłębiu Dąbrowskiem. Od listopada do końca grudnia 1908 był nielegalnym okręgowcem kielecko-radomskim, od stycznia 1909 również i lubelskim tejże partji. W połowie 1909 r., stwierdziwszy, że jest chory na gruźlicę, przeszedł do Organizacji Bojowej, pragnąc znaleźć śmierć w zbrojnej walce rewolucyjnej. Używał pseudonimów: Gołąb, Bolek, Henryk i Aleksy. Odznaczał się wyjątkową odwagą. Zaskoczony w Zagłębiu Dąbrowskiem przez kilku strażników, usiłujących go aresztować, wymknął się im, kładąc trzech strażników trupem. 16 V 1909 r. brał udział w udanym zamachu na policmajstra lubelskiego Ulicha. Jako wykonawca zamachu na kapitana Aleksandrowa, jednego z najokrutniejszych funkcjonarjuszy ochrany rosyjskiej w Kongresówce, został zraniony 17 VI 1910 odłamkami rzuconej przez siebie bomby. Ujęty na miejscu zamachu w Grodzisku, osadzony w X pawilonie, został stracony w r. 1911 na stokach cytadeli warszawskiej.

 

Kalendarz Robotniczy P. P.S. na rok 1920; Radek St. Andrzej, Rewolucja w Zagł. Dąbr., Sosnowiec 1929, 102–3; Zapiski autobiograficzne w Archiwum P. P. S.; Archiwum Akt Dawnych w Warsz., Kanc. Warsz. Gen. Gub., vol. nr 110244/50.

Leon Wasilewski

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.