INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Władysław Brochocki h. Prawdzic  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Brochocki Władysław, h. Prawdzic (1810–1896), wybitny obywatel i więzień stanu w r. 1863. Syn Rocha i Aleksandry z Olendzkich, ur. 24 I. Nauki pobierał w Uniwersytecie Wileńskim. W powstaniu listopadowem bił się w szeregach swego stryja Walentego i razem z wojskiem polskiem złożył broń w Prusach. Po trzyletnim pobycie zagranicą wrócił do kraju, został uznany za niepełnoletniego w czasie udziału w powstaniu i ukarany przymusową służbą rządową w charakterze urzędnika do szczególnych zleceń przy gen.-gub. wileń. Dołgorukowie. Po trzech latach urzędowania zamieszkał w majątku dziedzicznym Gawja w pow. nowogródzkim, oddając się całkowicie rolnictwu i służbie publicznej. Dn. 1 I 1856 Eustachy Tyszkiewicz powołał go na członka rzeczywistego Komisji Archeologicznej Wileńskiej, której nie szczędził pomocy materjalnej. Od 1858–1863 był ostatnim marszałkiem szlachty pow. nowogródzkiego z wyborów współobywateli. Na tem stanowisku świecił przykładem pracy społeczno-patrjotycznej. Jeden z pierwszych ziemian litewskich skasował wszystkie szynki w obszernych dobrach swoich. Zainicjował sprowadzenie z Wilna szarytek do posług w szpitalu nowogródzkim. W r. 1860 należał do założycieli Bibljoteki Obywatelskiej w Nowogródku, której był od początku do jej zamknięcia przez Murawjewa kuratorem honorowym i dobroczyńcą. Za udział w organizacji powstańczej 1863 został w trybie administracyjnym zesłany do Permu, zaś jego majątek Gawja uległ przymusowej sprzedaży w ręce obce. Z czasem uzyskał pozwolenie zamieszkania kolejno w Niżnim Nowgorodzie, Rydze, wreszcie w r. 1874 w majątku Wereskowie, pow. nowogródzkim, należącym do jego żony, gdzie 10 XII 1896 życie zakończył.

Żona jego Helena z Dybowskich (ok. 1823–1878), córka Tomasza, prezydenta sądu grodz. nowogródzkiego i Antoniny z Markiewiczów. Po wybuchu powstania 1863 r. B-a przy udziale ziemianek z sąsiedztwa stworzyła w dworze wereskowskim schronienie dla powstańców i magazyny odzieżowe i żywności. Towarzyszyła mężowi dobrowolnie na wygnaniu. Zmarła 20 V 1878.

Rodzony brat Władysława, Antoni B-cki, (1824–1885), właśc. majątku Moryń nad Niemnem, marszałek pow. oszmańskiego, za udział w powstaniu styczniowem również był zesłany do gub. ufimskiej.

 

Arch. Komisji Archeol. Wil.; Arch. B. Nowogródzkiej; »Kurjer Wil.« nr 6 z d. 3 I 1861, koresp. z Nowogródka; Pawłowicz Edw., Wspomnienia, Lw. 1887, 66, 117 i 346; tenże, Wspomnienia z nad Wilji i Niemna, Lw. 1901, I 72; Dybowski B., Ostatni marszałek nowogródzki z wyboru w »Życiu Ilustrowanem« 1908, nr 9, dod. do »Kurj. Litew.«; Mickiewicz Wł., Pamiętniki, II 55–7; informacje rodziny.

Michał Brensztejn

 
 

Powiązane artykuły

 

Obrona Warszawy w 1831 r.

Powstańcy i cywile opanowali miasto już 30 listopada 1830 r. Namiestnik carski i garnizon rosyjski ewakuował się. Warszawa stała się centrum polityczno-administracyjnym i wojskowym powstania listopadowego,......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 
 

Wiktor Thommée

1881-12-30 - 1962-11-13
generał brygady WP
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

  więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.