INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Władysław Augustyn Kuflewski     

Władysław Augustyn Kuflewski  

 
 
1870-05-26 - 1945-10-23
 
Biogram został opublikowany w 1971 r. w XVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kuflewski Władysław Augustyn (1870–1945), chirurg, działacz polonijny w Stanach Zjedn. A.P. Ur. 26 V w Jaroszewie koło Poznania, był synem Augusta, nauczyciela miejscowej szkoły, i Salomei Kalacińskiej. Początkowo przygotowywał się do zawodu nauczycielskiego, wkrótce jednak zmienił kierunek zainteresowań i złożył egzamin na ogrodnika. W r. 1886 wyjechał do Stanów Zjedn. A.P. i osiadł w Chicago. W r. 1889 ukończył szkołę aptekarską Chicago College of Pharmacy, w t. r. rozpoczął studia medyczne w College of Physicians and Surgeons of Chicago, które ukończył z odznaczeniem w r. 1894, uzyskując dyplom doktora medycyny. Od r. 1895 został zatrudniony w szpitalu polskim w Chicago, a w r. 1896 w szpitalu powiatowym, gdzie pracował przez dziesięć lat. Równocześnie od r. 1897 jako asystent, a od r. 1898 jako profesor chirurgii wykładał w Chicago Clinical School. Wybrany lekarzem naczelnym Związku Narodowego w r. 1896, urząd ten piastował z małą przerwą dwadzieścia pięć lat. Uzyskał również stopień naczelnego chirurga Szpitala Św. Marii z Nazaretu. W r. 1912 otrzymał tytuł «bakałarza» (bachelor) chirurgii w American College of Surgeons, stopień bardzo rzadki, uprawniający do podpisywania się «F. A. C. S.» (Fellow of American College and Surgery). Opublikował w pismach fachowych wiele artykułów o chirurgii i możliwościach szerzenia chorób poprzez książki (Jak oczyszczać książki, 1901, Alkohol i jego wpływ na człowieka, 1897, Technika chirurgii i jej znaczenie, 1904, Znaczenie czystości, 1900 i in.) oraz w prasie polskiej liczne popularne artykuły o higienie. Tłumaczył także artykuły polityczne i literackie na język polski oraz z języków obcych na angielski. Znana była pod jego imieniem jako «Doktora K-ego leczenie po złamaniu dolnych kończyn» metoda, stwarzająca dla pacjenta możliwość poruszania się natychmiast po wypadku. K. prowadził również badania nad leczeniem i powstrzymywaniem rozwoju gruźlicy.

K. brał czynny udział w życiu narodowym polskim; odgrywał znaczną rolę (grand marshal) w czasie uroczystości odsłonięcia pomnika K. Pułaskiego w Chicago i T. Kościuszki w Waszyngtonie w r. 1910. W t. r. był delegatem na I Kongres Polaków w Waszyngtonie i przewodniczącym Komitetu Finansowego. Był prezesem Wydziału Biblioteki i Muzeum Związku Narodowego Polskiego, dyrektorem i wiceprezesem biblioteki miejskiej, dyrektorem i wiceprezesem w Miejskim Wydziale Edukacyjnym. Jako jeden z założycieli Tow. Lekarzy Polskich był jego długoletnim prezesem i członkiem, a ponadto członkiem czynnym zrzeszeń fachowych Chicago Medical Society, Illinois Medical Society, American Medical Society i in. Był też członkiem Krakowskiego Tow. Lekarskiego. Ożeniony (w r. 1906) z Anielą Różą Ćwiklińską, miał córkę Adelę Alicję. Zmarł w Chicago 23 X 1945 r., pochowany na cmentarzu Św. Wojciecha.

 

Historical Encyklopedia of Illinois, Chicago 1915 II; Who’s who in Polish America; Chicagoans, as we see them, Chicago 1904 s. 128; Cook J. W., The Educational History of Illinois, Chicago 1912 s. 639 (fot.); – „Chicago News Letter” 1902 nr z 26 VII; „Dzien. Chicagowski” 1943 nr z 29 XII s. 6, 1945 nr z 24 X s. 10; „Dzien. Związkowy” 1919 nr z 31 III; Kalendarz dla ludu polskiego, 1906 s. 91–2; „Men of Illinois” (Chicago) 1902 (fot.); „The Mercantile and Financial Times” (New York and Chicago) 1902 nr 55 (fot.); „Sztandar” 1897 nr z 6 I, 1899 nr z 15 VII; – Materiały dostarczone przez J. C. Waltera z Chicago w posiadaniu Red. PSB.

Irena Homola

 

 
 

Powiązane zdjęcia

   
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.