INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Władysław Brodnicki  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Brodnicki Władysław (1837–1908), poseł do sejmu pruskiego. Ur. 17 V w Miłosławicach, pow. wągrowieckim, z Piotra i Prowidencji z Nieżychowskich. Uczęszczał do szkół średnich w Trzemesznie i Lesznie, a po ukończeniu ich osiadł w Nieświastowicach, pow. wągrowiecki, gdzie troskliwie pilnował majątku, objętego po ojcu. W r. 1863 na krótko znalazł się w szeregach powstańczych; tegoż roku poślubił Walerję Brzeską. W owym okresie »pracy organicznej« ziemian wielkopolskich znalazł się i B. w Towarzystwie Rolniczem Wągrowieckiem jako członek, sekretarz, członek Dyrekcji, wiceprezes w r. 1885, a następnie prezes do r. 1904. Kierował pracą tej organizacji i uczestniczył często w walnych zebraniach Centralnego Towarzystwa Gospodarczego i powiatowych zebraniach Kółek włościańskich. Wybrany posłem do sejmu pruskiego w r. 1888, piastował tę godność do 1903. W maju 1890 przemawiał w dyskusji nad etatem szkolnym. W marcu 1893 podczas obrad nad wnioskiem Czarlińskiego o zniesienie Komisji Kolonizacyjnej odpowiadał na wywody hr. Eulenburga: »Niesłychaną jest rzeczą, aby po wszystkich przez królów pruskich Polakom złożonych zapewnieniach można wydawać ustawę z wyraźną tendencją wypędzenia Polaków z ich gleby ojczystej«. W trzy lata potem znów bronił wniosku Koła Polskiego o zniesienie ustawy kolonizacyjnej i w tej samej kwestj i zabierał głos w r. 1899. W r. 1903 oddał majątek synowi Juljanowi i przeniósł się do Poznania, wycofawszy się z życia organizacyjnego. Zgnębiony śmiercią córki, żony i syna Juljana uległ także chorobie i zmarł 27 I 1908 w Poznaniu.

 

Karwowski St., Historja W. Ks. Poznańskiego, P. 1931; Komierowski R., Koła Polskie w Berlinie 1875–1900, P. 1905; Rocznik Walnego Zebrania Centralnego Tow. Gospodarczego dla W. Ks. Poznańskiego, P. 1896, roczn. I i n.; »Ziemianin«, P. 1877 i n., Nekrol. »Dziennik Poznański« 1908, nr 22; »Ziemianin« 1908, nr 6.   

Witold Jakóbczyk

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Karol Gilewski

1832 - 1871
lekarz
 

Stanisław Franciszek Jachowicz

1796-04-17 - 1857-12-24
poeta
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.