INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Władysław Brzeziński  

 
 
ok. 1887 - VI 1906
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Brzeziński Władysław († 1906), zecer. Jako siedemnastoletni chłopak przyjęty został w r. 1904 do »Związku im. Jana Kilińskiego«, w którym dzięki swej inteligencji, pracowitości i patriotyzmowi wybił się szybko na kierownicze stanowisko. Jego zasługą było zmontowanie tajnej drukarni i druk czasopisma »Kiliński«. Wieczory wolne od pracy zarobkowej poświęcał pracy organizacyjnej, samokształceniowej, oraz składaniu i drukowaniu »Kilińskiego«, odezw i ulotek. W czasie strajku szkolnego stał się jego gorącym propagatorem na terenie szkół rzemieślniczych. W czasie jednego starcia na tym tle z policją i wojskiem został 21 IV 1906 ciężko ranny. Zmarł w szpitalu tegoż miesiąca.      

Red.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Norbert Barlicki

1880-06-06 - 1941-09-27
działacz konspiracyjny
 

Wacław Bliziński

1870-07-28 - 1944-10-01
działacz społeczny
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.