INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Władysław Krzyżanowski  

 
 
1. poł. XIX w. - 2. poł. XIX w.
Biogram został opublikowany w 1970 r. w XV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Krzyżanowski Władysław (poł. XIX w.), spiskowiec i zesłaniec. Pochodził z gub. grodzieńskiej, z niezamożnej rodziny szlacheckiej. Ok. r. 1850 studiował prawo na uniwersytecie w Petersburgu. W początku 1855 r. został aresztowany w Warszawie. Wg danych Komisji Śledczej prowadził wtedy «życie bezczynne». Posądzano go o przynależność «do buntowniczego spisku» i kolportaż zagranicznej prasy. Został wówczas zesłany pod nadzór policji do gub. permskiej. Powrócił do kraju zapewne na skutek amnestii. Ok. r. 1859 zaczął układać sztukę pt. Trochu prawdy, osnutą na tle wspomnień uniwersyteckich, która pozostała w rękopisie. W t. r. z inicjatywy J. I. Kraszewskiego wyjechał za granicę i podobno przesyłał z Francji, Włoch i Niemiec «artykuły o sztukach pięknych» do „Gazety Codziennej”. W Paryżu kontaktował się z L. Mierosławskim i S. Elżanowskim. W początku 1861 r. znalazł się znowu w Warszawie. Po wypadkach lutowych t. r. podjął energiczną agitację wśród rzemieślników, usiłując zawiązać wśród nich «Czarne Bractwo», czy też «Bractwo Czynu», z celem doprowadzenia do wybuchu zbrojnego w najbliższej przyszłości. Dyrekcja Konstabli współdziałająca z Delegacją Miejską pomawiała go, w dobrej wierze, lub nie, o uprawianie prowokacji.

W nocy na 27 III 1861 r. K. aresztowany został przez konstabli i wydany w ręce policji, po czym osadzony w cytadeli. Dn. 13 IV przewieziono go do Modlina. W czasie z górą rocznego więzienia najmniej dwukrotnie zamykany był karnie w lochu. Decyzją namiestnika z 18 VII 1862 r. został zesłany bez sądu na Syberię, «jako podejrzany o przestępstwa polityczne». W czasie pobytu w Irkucku trafił znów do celi «sekretnej» z powodu pośredniczenia w nielegalnej korespondencji zesłańców. Zapewne w związku z tym wyprawiony został «gdzieś na Jakuty». Po powrocie do Irkucka «jakiś czas był urzędnikiem, później prywatnie zajmował się adwokaturą»; tamże ożenił się i zmarł. W l. 1868–72 matka lub siostra daremnie zabiegały o dozwolenie mu na powrót do kraju. W wielu wspomnieniach z r. 1861 niesłusznie rzucono cień na K-ego jako na prowokatora.

 

Fot. w Muz. Wojska Pol.; – Kieniewicz S., Czarne Bractwo, „Roczn. Warsz.” 1962; tenże, Notatnik W. K-ego z 1861 r., „Roczn. Warsz.” 1964 (bibliogr.).

Stefan Kieniewicz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Rafał Hadziewicz

1805-10-13 - 1886-09-07
malarz
 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Franciszek Krempa

1853-10-04 - 1935-12-05
działacz ludowy
 

Godzimir Małachowski

1852-10-31 - 1908-06-23
prezydent Lwowa
 

Maria Rodziewiczówna

1864-02-02 - 1944-11-06
powieściopisarka
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.