INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Władysław Maurycy Łaszczyński     

Władysław Maurycy Łaszczyński  

 
 
1840 - 1895-10-29
Biogram został opublikowany w 1973 r. w XVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Łaszczyński Władysław Maurycy (1840–1895), zootechnik, dyrektor szkoły rolniczej w Czernichowie. Ur. w Grabowie w pow. wrzesińskim, syn Stanisława, oficera wojsk Król. Kongres., sybiraka po r. 1831, właściciela Grabowa, i Olgi Halpert; miał młodszego brata Bolesława, malarza (zob.). Ł. ukończył gimnazjum klasztorne józefitów w Tirlemont w Belgii, potem w l. 1859–64 studiował chemię na uniwersytecie w Berlinie i w Heidelbergu, gdzie przez dwa lata był asystentem R. Bunsena, u którego się doktoryzował w r. 1862. W r. 1863 brał udział w powstaniu styczniowym. W l. 1864–71 pracował jako wicedyrektor cukrowni Uładówka pod Kijowem, potem objął po śmierci ojca rodzinny Grabów, a po jego sprzedaniu kupił większy majątek Sulisławice w pow. kaliskim i zasłynął jako pionier postępu rolniczego. Majątki nastawił w kierunku hodowlanym (cienkorunne owce, wysokomleczne bydło), propagował nowsze metody zootechniczne, jak chów stajenny, silosowanie pasz, żywienie wytłokami buraczanymi i rzepakowymi oraz makuchami, kontrole mleczności krów, a w uprawie roli jeden z pierwszych stosował na szerszą skalę nawożenie solami potasowymi, szczególnie stassfurckimi. Duże zasługi położył też w organizowaniu kółek rolniczych i spółdzielczości wiejskiej. Należał przy tym do cenionych autorów rolniczych, głównie z zakresu ogólnej i szczegółowej hodowli zwierząt.

Twórczość Ł-ego, rozproszona w wielu wydawnictwach, nie doczekała się jeszcze opracowania. Był uznanym ekspertem w hodowli owiec i wełnoznawstwie (Podręcznik dla owczarza, Kr. 1891, Praktische Betrachtungen über die Mérinos-précoces du Soissonnais, Berlin 1885), ale publikował też prace o hodowli bydła (L’eau dans l’alimentation des vaches lactaires, „Journal d’Agriculture” 1889, Culture de la seradella, tamże 1890), koni (Les haras de Slavouta, tamże 1891), a przede wszystkim pisał o ogólnych problemach hodowli zwierząt (Berechnung tierzüchterischer Unternehmungen vom zootechnischen Standpunkte, „Landwirtschaftliches Wochenblatt” 1891, Podręcznik zootechnika, Lw. 1894, Zootechnika, czyli hodowla dochodowa, Kr. 1895); pierwszy w Polsce wprowadził do nauk rolniczych termin «zootechnika». W l. 1888–95 był dyrektorem średniej szkoły rolniczej w Czernichowie. Rozbudował ją (nowe skrzydło, internat ze stołówką, kaplica, park, muzeum maszyn i narzędzi rolniczych, nowe stajnie i obory), przywrócił rygor, ale nie ustrzegł się od pomyłek właśnie hodowlanych, zastępując zupełnie dobrą oborę bydła nizinnego sprowadzoną z Moraw przeciętną simmentalerów, którą koniecznie chciał przekształcić w zarodową, a która po jego rezygnacji sprzedana została na rzeź. Zmarł na gruźlicę zaraz po zrezygnowaniu z dyrektury szkoły 29 X 1895 w Sulisławicach; pochowany we wsi Dobrzec w pow. kaliskim.

W małżeństwie z Marią z Moraczewskich miał Ł. córkę Zofię i trzech synów: chemików Stanisława (zob.) i Bolesława, oraz Ignacego Władysława, rolnika.

 

Ilustr. Enc. Trzaski, II 1147; Boniecki; – Brzozowski S., Dzieje szkoły rolniczej w Czernichowie, W. 1962 (fot. s. 107); tenże, Szkoła rolnicza w Czernichowie jako ognisko nauk rolniczych w XIX i XX wieku, „Studia i Mater. z Dziej. Nauki Pol.” S. B. Z. 8: 1963 s. 50–1; – „Czas” 1895 nr 264; „Rolnik” 1890 nr z 15 IX, 1894 nr z 15 XII; – Materiały rodzinne O. Łaszczyńskiej oraz J. Mitkowskiego.

Stanisław M. Brzozowski

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.