INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Władysław Nowomiejski  

 
 
brak danych - 1673
Biogram został opublikowany w 1978 r. w XXIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Nowomiejski (Nowowiejski) Władysław h. Pomian (?) (zm. 1673), porucznik chorągwi pancernej. Akta określają go jako Nowomiejskiego, Niesiecki i poeci jako Nowowiejskiego. W lutym 1672 był porucznikiem zapewne jednej z tych 4 chorągwi pancernych: Michała Zbrożka, strażnika wojskowego, Tomasza Karczewskiego, oboźnego wojskowego, Franciszka Kobyłeckiego, podczaszego mielnickiego, Brockiego. Gdy Stanisław K. Łużecki, doprowadziwszy do rozwiązania konfederacji wojskowej, rozdzielił w lutym 1672 byłych konfederatów na 7 grup i rozłożył na leża zimowe, powierzył N-emu dowództwo nad czterema chorągwiami skierowanymi do Raszkowa. N. zginął w bitwie pod Chocimiem zapewne 11 XI 1673. Upamiętnili go w utworach poetyckich Zbigniew Morsztyn („Sławna wiktoryja nad Turkami… pod Chocimiem otrzymana …”), Wacław Potocki („Pogrom turecki z Hussein paszą pod Chocimiem”) i Wespazjan Kochowski („Kolosy mężnym kawalerom, w chocimskiej potrzebie poległym, wystawione”), jest jednym z bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza „Pan Wołodyjowski”.

 

Niesiecki; – Korzon T., Dola i niedola Jana Sobieskiego, Kr. 1898 III 97–8, 108; Wimmer J., Wojsko polskie w drugiej połowie XVII w., W. 1965 s. 345–6; – Kochowski W., Pisma wierszem i prozą, Kr. 1859 I 131; Morsztyn Z., Muza domowa, W. 1954 II; Pisma do wieku Jana Sobieskiego, I cz. 2; Trembecki J., Wirydarz poetycki, Lw. 1911 II 157.

Wiesław Majewski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.