INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Władysław Nowomiejski  

 
 
brak danych - 1673
Biogram został opublikowany w 1978 r. w XXIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Nowomiejski (Nowowiejski) Władysław h. Pomian (?) (zm. 1673), porucznik chorągwi pancernej. Akta określają go jako Nowomiejskiego, Niesiecki i poeci jako Nowowiejskiego. W lutym 1672 był porucznikiem zapewne jednej z tych 4 chorągwi pancernych: Michała Zbrożka, strażnika wojskowego, Tomasza Karczewskiego, oboźnego wojskowego, Franciszka Kobyłeckiego, podczaszego mielnickiego, Brockiego. Gdy Stanisław K. Łużecki, doprowadziwszy do rozwiązania konfederacji wojskowej, rozdzielił w lutym 1672 byłych konfederatów na 7 grup i rozłożył na leża zimowe, powierzył N-emu dowództwo nad czterema chorągwiami skierowanymi do Raszkowa. N. zginął w bitwie pod Chocimiem zapewne 11 XI 1673. Upamiętnili go w utworach poetyckich Zbigniew Morsztyn („Sławna wiktoryja nad Turkami… pod Chocimiem otrzymana …”), Wacław Potocki („Pogrom turecki z Hussein paszą pod Chocimiem”) i Wespazjan Kochowski („Kolosy mężnym kawalerom, w chocimskiej potrzebie poległym, wystawione”), jest jednym z bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza „Pan Wołodyjowski”.

 

Niesiecki; – Korzon T., Dola i niedola Jana Sobieskiego, Kr. 1898 III 97–8, 108; Wimmer J., Wojsko polskie w drugiej połowie XVII w., W. 1965 s. 345–6; – Kochowski W., Pisma wierszem i prozą, Kr. 1859 I 131; Morsztyn Z., Muza domowa, W. 1954 II; Pisma do wieku Jana Sobieskiego, I cz. 2; Trembecki J., Wirydarz poetycki, Lw. 1911 II 157.

Wiesław Majewski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Władysław IV (Waza)

1595-06-09 - 1648-05-20
król Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan III (Sobieski)

1629-08-17 - 1696-06-17
król Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.