INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Włodzimierz Władysław Chrzanowski     

Włodzimierz Władysław Chrzanowski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chrzanowski Włodzimierz Władysław Antoni (1828–1902), lekarz-chirurg, uczestnik powstania styczniowego 1863–4 r., ur. 17 VII w Krzyżanowicach w Kieleckiem z ojca Ignacego i matki Anny z Kownackich. Dyplom lekarski otrzymał na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w r. 1856. Podczas powstania styczniowego przywoził do obozu dyktatora Langiewicza w Goszczy (6–12 III 1863) narzędzia chirurgiczne do amputacyj. W izbie chłopskiej przy pomocy felczerów dokonywał niezbędnych operacyj, po czym chorych odsyłał do klinik krakowskich. Stale mieszkał w Krakowie. W lecie ordynował w uzdrowisku Rabce, której wartości lecznicze opisywał od roku 1863 w Obrazach ruchu zdrojowego w Rabce. Zmarł 2 V 1902 w Krakowie.

 

Gesket-Puzyrewskij S., Wojennyja diejstwia w Carstwie Polskom w 1863 g., W. 1894, 77 i 104; Kośmiński; Konopka mjr., Zbiory, nr 643; Białokur, Lekarze uczestnicy powstania styczniowego, »Lek. Wojsk.« 1933.    

Franciszek Białokur

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Władysław Stesłowicz

1867-06-09 - 1 poł. 1940
prawnik
 
 

Leopold Horowitz

1837-02-02 - 1917-07-22
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Erazm Piltz

1851-08-03 - 1929-12-26
dyplomata
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.