INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Wojciech (Albert) Gryglicki (Gryglicius, Greglicius)      Epitafium Wojciecha Greglicjusza - Katedra Wawelska - rys. Wojnarowski, Jan Kanty (1815-1876) - Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa - domena publiczna - fragment - podbicie nazwiska iPSB.

Wojciech (Albert) Gryglicki (Gryglicius, Greglicius)  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1960-1961 w IX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Gryglicki (Gryglicius, Greglicius) Wojciech (Albert) (zm. 1670), profesor prawa kanonicznego na Akademii Zamojskiej, znawca języków orientalnych (semickich). Studiował w Krakowie, gdzie uzyskał doktorat obojga praw oraz filozofii. W r. 1649 powołany został na pierwszego profesora prawa kanonicznego w Akademii Zamojskiej. Był też kanonikiem kolegiaty zamojskiej, kustoszem sitaneckim, w r. 1656 po procesie toczonym przez Akademię z bpem sufraganem chełmskim, Świrskim, uzyskał probostwo w Wilkołazie z beneficjów po zmarłym prof. Siekanowiczu. 26 II 1665 r. zrezygnował z tych wszystkich godności i przeniósł się do Krakowa, gdzie był penitencjariuszem kościoła katedralnego i kanonikiem skalmierzyckim. Zmarł w Krakowie 16 VII 1670 r. Szymon Starowolski oraz autor panegiryku, wydanego w r. 1649, przypuszczalnie J. Ch. Czechowic, stwierdzają, że G. znał j. hebrajski, arabski, syryjski i grecki. W tym okresie tego rodzaju znajomość języków orientalnych należała do rzadkości.

 

Estreicher; Jocher, I 280, 455 (streszcza Starowolskiego); – Barycz, Historia UJ, s. 95; Kochanowski J. K., Dzieje Akademii Zamojskiej, Kr. 1900 s. 110, 114, 129 (nazywa G-ego mylnie Adamem); Reychman J., Początki orientalistyki na uczelniach polskich, „Przegl. Powsz.” 1939 nr 7–8 s. 136–7; Sołtykowicz J., O stanie Akad. Krak., Kr. 1810 s. 298; – Anacephalaeosis profesorum Academiae Zamoscensis, Wyd. J. A. Wadowski, W. 1899–1900 s. 125; Starowolski Sz., Laudatio almae Acad. Crac., 1639 s. 30, 35/36.

Jan Reychman

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia. 

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

  więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.