INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jan Klemens Branicki h. Gryf      Jan Klemens Branicki, frag. portretu z nagrobka w kościele Świętych Piotra i Pawła w Krakowie.
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Branicki Jan Klemens, herbu Gryf († 1673), był synem podkomorzego krakowskiego, Jana Klemensa, i Anny Wapowskiej. Zamłodu odebrał zdaje się poważniejsze wykształcenie. Karjerę swą rozpoczął jeszcze przed wojnami szwedzkiemi, piastując w r. 1651 godność marszałka trybunału koronnego. W czasie potopu walczył po stronie królewskiej i wystawił nawet chorągiew, liczącą 123 ludzi; możliwem też jest, że wziął udział w wyprawie duńskiej Czarnieckiego. Małżeństwo z córką Czarnieckiego, Aleksandrą, otwarło mu drogę do zaszczytów, w r. 1658 został podstolim a w 1660 stolnikiem koronnym. W 1661 razem z teściem stanął w szeregu stronników reform i pracował gorliwie nad pozyskaniem dla zamysłów dworu szlachty sandomierskiej, która też wybrała go posłem na sejm w tym roku. Na sejmie tym został wybrany do komisji, mającej na celu zaspokojenie związków wojskowych, w następnych też latach pomagał dworowi w rokowaniach prowadzonych z konfederatami. Lojalność jego i zasługi sprawiły, że gdy w r. 1662 opróżniło się stanowisko marszałka nadwornego, otrzymał za wstawiennictwem królowej tę godność. W r. 1663 wyruszył B. z królem na wyprawę moskiewską. Po powrocie z niej pomagał dworowi w przygotowaniu akcji przeciw Lubomirskiemu i zasiadał w sądzie sejmowym, sądzącym sprawę przyszłego rokoszanina. Za te usługi spodziewał się nagrody w postaci laski marszałka kor., jednak nadaremno. Nie zniechęcony tym zawodem, ruszył z początkiem r. 1665 do Małopolski i jak mógł paraliżował tu agitację Lubomirskiego w południowych województwach. W następnych gorących miesiącach, stojąc nadal po stronie królewskiej, nie odegrał ważniejszej roli, dopiero w lecie 1666 r. wziął w charakterze delegata udział w rokowaniach z rokoszanami i podpisał deklarację łaski. Pod koniec panowania Jana Kazimierza odsunął się B. nieco od stronnictwa francuskiego, zbliżając się do Olszowskiego, wraz z nim też i Krz. Pacem występuje przeciw Sobieskiemu. W czasie bezkrólewia był B. dość czynnym, podpisał akt konfederacji z salwą, zasiadał w delegacji, naznaczonej do rewizji skarbu w radzie przybocznej prymasa i w sądach kapturowych. Po elekcji Michała, którego po złożeniu przez tegoż przysięgi w kościele proklamował królem, odłącza się całkowicie od stronnictwa francuskiego i z Pacem oraz Olszowskim zostaje doradcą nowego króla. W r. 1670 brał podobno udział w akcji, mającej na celu zdyskredytowanie malkontentów. Pod koniec panowania Michała popadł w konflikt z M. Działyńskim, miecznikiem pruskim, którego najechał i wyzuł z pewnych dóbr, za co ściągnął na siebie kondemnatę trybunału. Sprawa ta odbiła się potem głośnem echem na pierwszym sejmie w r. 1672, gdzie Działyński nie chciał pozwolić, by B. zasiadał w senacie. Spór ten zdołano na sejmie tymczasowo ułożyć, niewiadomo jednak, jak ostatecznie została sprawa załatwiona. W czasie drugiego sejmu 1672 r. był B. już chory, zmarł 9 II 1673.

 

Boniecki; Uruski; Kochowski, klimaktery; Zawadzki, Historia arcana; Pasek, Pamiętniki; Poczobut Odlanicki, Pamiętniki; Helcel, Listy J. Sobieskiego; Kluczycki, Pisma do wieku i spraw J. Sobieskiego; Relacje nuncjuszów apostolskich, ed. Rykaczewski, II 397; Lumbres, Relations, III; Waliszewski, Polsko-francuskie stosunki; Vol. Leg. IV, 323, 479, 481, 487, 488, 498, V 19, 27; Lengnich VIII; Czermak, Sprawa Lubomirskiego, Ateneum, t. 40, s. 74, 276, 279, t. 41, s. 102, 302, 308; Korzon, Dola i niedola J. Sobieskiego, I 101, 249, 258, 316, 317, II 77, 184, 248, 259, 275, 285, 363, 364, 368, III 91, 142; Rkp. B. Czart., 159, 401; Akta Komisji Hist. P. A. U.; Rachunki wojskowe w Arch. Skarbowem.

Władysław Czapliński

 

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Andrzej Sapieha

brak danych - przed 11 X 1621
wojewoda smoleński
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.