INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Wojciech Barczewski (vel Barszczewski) h. Samson  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Barczewski (vel Barszczewski) Wojciech († 1769), h. Samson, konfederat barski. Choć regalista (trzymał królewszczyzny Łopatyńce i Korostowce w pow. latyczowskim), podpisał z 300 innymi związek wojskowy Józefa Pułaskiego 4 III 1768 r. jako porucznik chorągwi pancernej starosty rzeczyckiego; pozatem był wówczas miecznikiem dźwinogrodzkim. Odegrał chwilowo rolę znaczną, bo razem z Kajetanem Giżyckim kasztelanicem zakroczymskim kierował obroną Baru w tragicznym czerwcu 1768 r. On to daje »zuchwałą« odpowiedź na wyzwanie Ksaw. Branickiego, on razem z Adamem Mrozowickim odpędza Branickiego od Baru, on zapewne fortyfikuje ów zameczek, który tak nikłym wydał się Wybickiemu, a który jednak nadspodziewanie silny opór dał szturmującym Rosjanom (200 żołn. straty). Niemniej, gdy szańce zdobyto, B. poddał się wraz z synem (figuruje w spisie jeńców jako Barszczewski por. chorągwi wojewody płockiego) i już do szeregów walczących nie wrócił, chociaż wielu »recessantów« barskich i berdyczowskich zgłaszało się do głównej kwatery na Wołoszczyźnie; a ponieważ najbliższy kolega B-go Giżycki przeszedł zaraz na stronę królewską i zachęcał uchodźców do złożenia broni, więc i o B-im rozpuszczono pogłoskę, jakoby służył u Rosjan w randze chorążego. Pogłoski tej znane nam archiwalja rosyjskie nie potwierdzają. Natomiast dał się wybrać posłem na niedoszły sejm we wrześniu 1768. Umarł w 1769. Miał syna Piotra miecznika bracławskiego.

 

Gumplowicz L., Korespondencja Stan. Augusta z Branickim, Kr. 1872; Morawski Szcz., Materjały do Konf. Barskiej, Kr. 1851; Załączniki do relacyj Repnina 1768 r. w mosk. Arch. Spr. Zagr.; oryg. związku wojsk. 4 III 1768 dawniej w posiadaniu J. Brandysa. Rkp. Bibl. Czart. 942.

Władysław Konopczyński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

  więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Mier

1 poł. XVIII w. - 1790-08-06
kasztelan inflancki
 

Daniel Gamiusz

2 poł. XVII w. - X 1716
nauczyciel języków
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.