Bystrzonowski Wojciech, h. Sokola (1699–1782), jezuita, matematyk, popularyzator nauk przyrodniczych i matematycznych. Ur. 13 IV w Kiełczynie, pochodził z Lubelskiego, do zakonu wstąpił w r. 1713, po zwykłych studiach uczył 6 lat w klasach niższych do retoryki włącznie, dwa lata wykładał matematykę w Krasnymstawie, 3 lata filozofię w Lublinie, 10 lat teologię tamże, poczem był rektorem w Poznaniu, Lwowie, Lublinie (2 razy), Jarosławiu, prowincjałem prow. małopolskiej (1767–70), wreszcie instruktorem trzeciej próby w Jarosławiu, gdzie go zastała kasata. Późniejsze jego dzieje są nieznane. Działalność B-go jako jezuity rozpada się na trzy pola o różnej wartości. Jako długoletni przełożony, o wybitnych zdolnościach administracyjnych, dbał o pracę zewnętrzną, apostolską, o stosunki, wspaniałość kościołów i nabożeństw, a mniejszą uwagę zwracał na szkoły. Na czas jego rządów prow. małopolską przypada załamanie się pracy szkolnej i kulturalnej tej prowincji z powodu trudności politycznych. Wiele zasług położył przez propagowanie w szerokich masach szlachty i mieszczaństwa zdobyczy nauk przyrodniczych, technicznych i astronomicznych. B. był jednym z pierwszych w Polsce wydawców zreformowanych kalendarzy, zwalczających dawne zabobony. Sam samouk, przystępnie i interesująco w Informacji Matematycznej (1743), niby w podręcznej encyklopedii, dał w skrócie całość wiedzy o rzeczach, zebrawszy razem artykuły z kalendarzy przez siebie układanych. Ujemne natomiast miała skutki działalność B-go jako teoretyka wymowy i kaznodziei. Razem z A. Malczewskim, F. Grodzickim i K. Wieruszewskim wystąpił przeciw książce Konarskiego »De emendandis eloquentiae vitiis« i wydał zbiór ćwiczeń retorycznych: Polak sensat w liście, w których po raz ostatni przemówiła zepsuta wymowa XVII w. Zmarł w r. 1782 w Lublinie.
Archiwum Centralne T. J., Poloniae Catalogi; Bednarski St., Upadek i odrodzenie szkół jezuickich w Polsce, Kr. 1933; Enc. Jezuitów; Załęski, Jezuici w Polsce, III; Janik, Z dziejów wymowy XVII i XVIII w. (Pamiętnik Lit. 1908); Smoleński, Przewrót umysłowy w Polsce, Kr. 1891.
Stanisław Bednarski T. J.
Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.