INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Tomasz Bellotti (Belloti, Belotty)      Kościół w Rokitnie - fragment dawnego zdjęcia, zapewne pocztówki.

Tomasz Bellotti (Belloti, Belotty)  

 
 
ok. 1667 - 1712-08-04
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bellotti (Belloti, Belotty) Tomasz (I) († 1712), architekt, Włoch, syn Dominika, synowiec architekta Józefa Szymona, ur. ok. 1667 r. w Valsolda. Pojawia się w Warszawie w ostatnim dziesiątku lat XVII w. W l. 1702, 1703, 1708 miewał sprawy pieniężne ze stryjem i z architektem Karolem Ceronim, nie wskazujące jednak bezpośrednio na stosunki wspólnej zawodowej pracy. W r. 1712 ukazuje się w aktach miejskich z tytułem królewskiego inspektora budowlanego (aedilis S. R. M-tis). Gdy wówczas sporządzał testament, był, jak zaznaczono, dotknięty chorobą, oszpecającą prawy policzek. Zapisał całe swe mienie superjorowi teatynów Kajetanowi Bellavitiemu i architektowi Józefowi Pioli, wyjąwszy drobne pieniężne legaty dla rodzeństwa i stryjecznego brata. Zmarł w Warszawie 4 VIII 1712, został pochowany u teatynów.

O jego działalności jako architekta głosi blacha wotywna ze srebra, przechowywana do r. 1915 w kościele w Rokitnie pod Warszawą, zawierająca jego wizerunek profilowy w klęczącej modlitewnej pozie (odlew gipsowy samej osoby w Muzeum Narodowem w Warszawie). Wedle miejscowych wspomnień tablica ta została wówczas zabrana przez jednego z kwaterujących niemieckich wojskowych. Słowa: »Ia Grzesnik Tomasz Bellotty doznawszy Łasky Naswientszy Panny chorujonc w Wielky Polscze y tu takze bendonc direktorem Fabriky kosćoła Rokitnickego To Votum Ofiaruie d. 2 July 1707« – pozwalają się domyślać, że B. przebywał przed wymienioną datą w Wielkopolsce prawdopodobnie w związku z zawodowemi pracami, następnie – że kościół w Rokitnie, zaczęty w r. 1701, zapewne twór B-go a nietylko przedmiot jego wykonywania, urósł już w r. 1707. W r. 1709 roboty niemal utknęły, a wznowione energiczniej przed r. 1797 (konsekracja), doprowadziły kościół prawdopodobnie do tej postaci, w jakiej go widać na obrazie J. Owidzkiego na probostwie w Rokitnie, tj. bez wież i bez zewnętrznej wyprawy. Monumentalnością założenia, która dotrwała w istotnych częściach budowli, mimo obrócenia jej w ruinę przez ostrzeliwanie wojenne w r. 1915, wykazał jej twórca nieprzeciętny talent.

 

Arch. Głów. w W. (Akta radz. Warsz. 54, f. 61, 71–72, 74, 376, 56, f. 628v, 57, f. 347v, 353v); Arch. paraf. Archikat. warsz. (Cat. mort., 1711–1752, s. 4); W. enc. il.; »Przegląd katolicki«, W. 1893, s. 700 (ks. R. F.[ilochowski]); 1898, s. 396, 430, 475 (ks. E. Gumowski); Hintz J., Szkice archit. kraj. dzieł sztuki, W. 1899, s. 21–22 i tabl. XXVI–XXVII (zdjęcie i projekt uzupełnień, wykonanych przez architekta K. Wojciechowskiego i istniejących w latach 1884–1915, następnie po zniszczeniu odbudowanych).

Zygmunt Batowski

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.