INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Wojciech Kolasiński     

Wojciech Kolasiński  

 
 
1852 - 1916
Biogram został opublikowany w latach 1967-1968 w XIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kolasiński Wojciech (1852–1916), artysta malarz, konserwator obrazów. Ur. w Warszawie, był synem malarza Antoniego. Kształcił się w warszawskiej Szkole Rysunkowej u W. Gersona. Za swoje studia otrzymał nagrodę na konkursie im. J. Simmlera w r. 1876 i medal srebrny w Akademii Petersburskiej w 1878. Początkowo malował obrazy religijne, później zajął się wyłącznie konserwacją obrazów; doszedł w tej dziedzinie «do znakomitej doskonałości» (Piątkowski). Restaurował m. in. obraz Świeczniki chrześcijaństwa H. Siemiradzkiego. K. wyjeżdżał za granicę do Włoch, gdzie również zajmował się konserwacją obrazów. Przez jakiś czas wraz z Władysławem Tyszkiewiczem (posłem do Dumy w 1906) prowadził K. w Warszawie własny antykwariat pod nazwą «Galerie Adalbert», mieszczący się przy ul. Trębackiej.

K. posiadał jeden z piękniejszych prywatnych zbiorów dzieł sztuki w Warszawie. Zbiór ten zawierał obrazy włoskich, niderlandzkich, francuskich, niemieckich i polskich malarzy. Do kolekcji tej należały m. in. obrazy L. Cranacha (starszego), G. B. Tiepolo, G. Coninxloo, J. Verneta, M. Bacciarellego oraz obrazy przypisywane lub ze szkoły takich malarzy jak Rembrandt, P. Rubens, Caravaggio, G. Reni i in. W literaturze spotykamy wzmianki o obrazach pochodzących ze zbioru K-ego, np. wiadomo, że posiadał obraz Canaletta Huzar na koniu (Ryszkiewicz A., „Zbiory artystyczne J. K. Ossolińskiego”, „Rocznik Warsz.” T. 1: 1960), Zaśnięcie Matki Boskiej, obraz z r. 1520 („Prace Kom. Hist. Sztuki”, Kr. 1937/8 VII), obraz Dollingera, malarza Stanisława Augusta (Tatarkiewicz W., „O sztuce polskiej XVII i XVIII w.”, W. 1966). Na wystawie retrospektywnej w r. 1898 w Warszawie ze zbioru K-ego pokazane były, oprócz obrazów jego ojca Antoniego i dziada Wawrzyńca, obrazy J. Peszki i S. Czechowicza. Oprócz malarstwa kolekcja K-ego obejmowała wiele przedmiotów przemysłu artystycznego, jak porcelanę, szkło, meble, wyroby ze srebra i metalu, broń. Po śmierci K-ego zbiór jego został rozprzedany w Berlinie w r. 1917 (marzec i czerwiec) u R. Lepkego.

 

W Enc. Ilustr.; W. Ilustr. Enc. Gutenberga; Thieme–Becker, Lexikon d. Künstler, (tu mylnie K-emu przypisany portret T. Palczewskiej); Sammlung des verstorbenen Herrn A. von Kolasiński – Warschau. Erste Abteilung: Antiquitäten Kostüme und Waffen, (fot.), Zweite Abteilung: Gemälde alter Meister ersten Ranges, Rudolph Lepke’s Kunst-Auctions-Haus, Berlin (1917); – Waydel-Dmochowska J., Jeszcze o dawnej Warszawie, W. 1960; – „Świat” 1916 nr 27 s. 3.

                                                                                                                                                                                                                                      Róża Jodłowska

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Witold Hulewicz

1895-11-26 - 1941-06-12
literat
 

Józef Mieczysław Mączka

1888-06-02 - 2 lub 6 września 1918
legionista Piłsudskiego
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Kazimierz Adam Saski

1886-12-12 - 1979-06-22
architekt
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.