INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Wojciech Krzykowski h. Junosza  

 
 
brak danych - 1590
Biogram został opublikowany w 1970 r. w XV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Krzykowski Wojciech h. Junosza (zm. ok. 1590), sekretarz królewski. Był bratem Ścibora (zob.). W r. 1546 lub w 1554 zapisał się w poczet studentów Akad. Krak. W czasie studiów i w początkach kariery pozostawał zapewne pod opieką swego starszego brata Ścibora. W czasie drugiej elekcji, już jako sekretarz królewski, dał się K. poznać jako stronnik Stefana Batorego. Upoważniony przez zjazd jędrzejowski, jeździł w lutym 1576 r. razem z kasztelanem dobrzyńskim Pawłem Działyńskim do biskupa chełmińskiego Piotra Kostki i woj. chełmińskiego Jana Działyńskiego, aby skłonić ich do opowiedzenia się za Batorym. W marcu t. r. był ponownie u Piotra Kostki, by wybadać jego stosunek do Batorego. Wyniki swoich zabiegów referował K. na zjeździe w Krakowie 16 III, a także na sejmie koronacyjnym 21 i 24 IV. Z polecenia Stefana Batorego posłował do Królewca, wzywając księcia pruskiego do uznania wyboru króla i złożenia mu hołdu. Misja ta zakończyła się całkowitym niepowodzeniem. Albrecht Fryderyk nie uznał K-ego za posła prawowitego króla, oskarżył stany polskie o niedopuszczenie go do elekcji, odmówił stanowczo złożenia hołdu. Za poniesione trudy i wydatki związane ze sprawowaniem poselstw otrzymał K. w r. 1576 500 fl. W r. 1580 był poborcą w woj. łęczyckim. W r. 1586 piastował już urząd sędziego grodzkiego przedeckiego, zaś we wrześniu 1589 r. reprezentował woj. łęczyckie na zjeździe województw wielkopolskich. Pod koniec życia miał podobno zostać kasztelanem kruszwickim. K. posiadał w powiecie łęczyckim część Krzykos, Krzewaty i Częstkowa. Dorabiał się również spławiając zboże do Gdańska. Żoną K-ego była, jak się zdaje, Jadwiga Ponętowska.

 

Boniecki; Niesiecki; Paprocki; Uruski; – Glemma T., Piotr Kostka, biskup Chełmiński 1532–1599, „Roczniki Tow. Nauk. w Tor.” R. 61: 1956 s. 22, 140; Lepszy K., Prusy Książęce a Polska w latach 1576–1578, w: Księga pamiątkowa ku czci W. Sobieskiego, Kr. 1932 s. 162; – Akta sejmikowe woj. pozn., I 84; Album stud. Univ. Crac., II 327, III 11; Matricularum summ., V nr 10850; Orzelski, Bezkrólewia ksiąg ośmioro, XXII; Regesta theleonei aquatici Wladislaviensis saeculi XVI, Wyd. S. Kutrzeba i F. Duda, Kr. 1915; Uchańsciana, I; Vol. leg., II 883; Źródła Dziej., IX 88, XIII 78, 79; – AGAD: ASK I nr 15 s. 282, 813–4; B. Jag.: nr 259 s. 214, nr 260 s. 11.

Irena Kaniewska

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Zygmunt III Waza

1566-06-20 - 1632-04-30
król Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.