INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Zachariasz Jaroszyński  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1964-1965 w XI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Jaroszyński Zachariasz h. własnego (1700–1774), poseł na sejm, konsyliarz konfederacji barskiej. Syn Pawła Joachima, podkomorzego bracławskiego, i Bogumiły z Piaseckich. Kształcił się u jezuitów w Ostrogu. W r. 1736 został miecznikiem Winnickim, w 1750 podstolim winnickim, w 1759 starostą dymitrowskim. W l. 1742 i 1746 był deputatem na trybunał koronny. W r. 1760 był posłem bracławskim na sejm. Podpisał elekcję Stanisława Augusta jako poseł z województwa bracławskiego. Był konsyliarzem konfederacji barskiej i po jej klęsce znalazł się na terytorium tureckim. Dn. 16 XII 1768 r. złożył swój podpis pod nieformalnym traktatem przymierza polsko-turecko-tatarskiego. Ożeniony w r. 1742 z Marianną Szczeniowską, miał 6 synów: Mikołaja, Ignacego, Hipolita, Antoniego, Wincentego i Czesława, oraz córkę Honoratę. Był posiadaczem dużej fortuny w województwach wołyńskim, bracławskim i kijowskim. Zmarł J. 13 X 1774 r. w Tywrowie.

 

Słow. Geogr. (Kuna, Tywrów); Boniecki; Uruski; Żychliński; – Konopczyński W., Konfederacja barska, W. 1936 I; tenże, Polska w dobie wojny siedmioletniej, W. 1911 II.

Jerzy Michalski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Hugo Kołłątaj (Kołłontay)

1750-04-01 - 1812-12-28
filozof
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.