INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Zachariasz Jaroszyński  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1964-1965 w XI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Jaroszyński Zachariasz h. własnego (1700–1774), poseł na sejm, konsyliarz konfederacji barskiej. Syn Pawła Joachima, podkomorzego bracławskiego, i Bogumiły z Piaseckich. Kształcił się u jezuitów w Ostrogu. W r. 1736 został miecznikiem Winnickim, w 1750 podstolim winnickim, w 1759 starostą dymitrowskim. W l. 1742 i 1746 był deputatem na trybunał koronny. W r. 1760 był posłem bracławskim na sejm. Podpisał elekcję Stanisława Augusta jako poseł z województwa bracławskiego. Był konsyliarzem konfederacji barskiej i po jej klęsce znalazł się na terytorium tureckim. Dn. 16 XII 1768 r. złożył swój podpis pod nieformalnym traktatem przymierza polsko-turecko-tatarskiego. Ożeniony w r. 1742 z Marianną Szczeniowską, miał 6 synów: Mikołaja, Ignacego, Hipolita, Antoniego, Wincentego i Czesława, oraz córkę Honoratę. Był posiadaczem dużej fortuny w województwach wołyńskim, bracławskim i kijowskim. Zmarł J. 13 X 1774 r. w Tywrowie.

 

Słow. Geogr. (Kuna, Tywrów); Boniecki; Uruski; Żychliński; – Konopczyński W., Konfederacja barska, W. 1936 I; tenże, Polska w dobie wojny siedmioletniej, W. 1911 II.

Jerzy Michalski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.