INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Zdzisław Antoni Jan Krygowski     

Zdzisław Antoni Jan Krygowski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1970 r. w XV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Krygowski Zdzisław Jan Antoni (1872–1955), matematyk, profesor Politechniki Lwowskiej i Uniw. Pozn. Ur. 22 XII we Lwowie, był synem Antoniego i Henryki z Maciulskich. Nauki gimnazjalne rozpoczęte w Wadowicach (I–V kl.) ukończył w Krakowie w III Gimnazjum im. Sobieskiego egzaminem dojrzałości w r. 1890. T. r. rozpoczął studia na Wydziale Filozoficznym UJ. W czasie studiów słuchał wykładów M. Baranieckiego, L. Birkenmajera, F. Karlińskiego, pod kierunkiem którego pracował przez 3 lata (1890–3) w Obserwatorium Astronomicznym w Krakowie, K. Olszewskiego, A. Witkowskiego i W. Natansona. Brał udział w seminarium prowadzonym przez M. A. Baranieckiego i F. Karlińskiego. W r. 1893, wraz z T. Łopuszańskim, założył K. kółko matematyczne uczniów UJ. W maju 1895 r. zdał w Krakowie egzamin na nauczyciela matematyki i fizyki. Dn. 13 XI t. r. otrzymał promocję na doktora nauk filozoficznych na podstawie rozprawy Z teorii ogólnych twierdzeń Greena (Arch. UJ: W. F. II 482 i S. II 520). Już w czasie studiów wykazał K. zainteresowanie funkcjami eliptycznymi. Przebywając na stypendium naukowym w Berlinie (1895/6), pracował pod kierunkiem L. T. Fuchsa i H. A. Schwarza; w l. 1896–8 pracował w Paryżu (Faculté des Sciences) pod kierunkiem P. Appella i E. Picarda, z którym łączyła go przyjaźń.

K. opublikował około 30 prac o funkcjach eliptycznych i hipereliptycznych i ich całkach w czasopismach polskich i francuskich („Prace Matematyczno-Fizyczne”, „Wiadomości Matematyczne”, „Comptes rendus de l’Académie des Sciences de Paris”, w „Bulletin de la Société Mathématique de France”), m. in. O rozwijaniu funkcji Z (n) Jacobiego na szereg trygonometryczny („Prace Pozn. Tow. Przyj. Nauk” 1922). Po powrocie z zagranicy w sierpniu 1898 r. został mianowany zastępcą nauczyciela matematyki i fizyki w Wyższej Szkole Realnej w Krakowie. W 1899–1901 był nauczycielem w Gimnazjum Polskim w Przemyślu. W r. 1901 był mianowany docentem elementów matematyki wyższej na Wydziale Chemii i Architektury Politechniki Lwow.; wykładał tamże równocześnie matematykę i fizykę w Wyższej Szkole Realnej. Obie funkcje pełnił do r. 1908, z krótką przerwą (1906/7), kiedy wyjechał do Paryża, gdzie pracował nad rozprawą habilitacyjną. Habilitował się we Lwowie na podstawie pracy Sur le développement des fonctions hyperelliptiques en séries trigonométriques („Prace Matematyczno-Fizyczne” 1908). Dn. 31 X t. r. został mianowany profesorem nadzwycz. matematyki w Politechnice Lwow., a 1 listopada 1909 r. profesorem zwycz. W l. 1913–5 był dziekanem Wydziału Inżynierii Wodnej Politechniki Lwow., a w r. 1917/8 rektorem tej uczelni. Prócz prac opublikowanych w tym czasie w czasopismach K. opracował Elementa matematyki wyższej (Kurs litografowany) i Wykłady matematyki (Cz. I. Rachunek różniczkowy i teoria szeregów), wydane staraniem studentów Politechniki Lwow. W chwili założenia Uniw. Pozn. w r. 1919 K. został powołany do objęcia katedr matematyki. Zorganizował seminarium poświęcone funkcjom analitycznym, którym kierował przez 19 lat. W r. 1919 został powołany na wiceprzewodniczącego do pierwszej w Poznaniu Komisji Egzaminacyjnej na kandydatów na nauczycieli. W r. 1920/1 był dziekanem Wydziału Filozoficznego, w l. 1919/20 i 1934–6 prorektorem Uniw. Pozn. W r. 1938 został przeniesiony w stan spoczynku. W czasie wojny, na skutek wysiedlenia przez okupanta, przebywał w Krakowie. Tutaj też po wyzwoleniu objął wykłady w tworzącej się Politechnice Krak. W r. 1946 powrócił na Uniw. Pozn. jako zwycz. profesor kontraktowy, gdzie wykładał niemal do ostatniej chwili. W l. 1946 i n. K. współpracował z katedrą chemii fizjologicznej Uniw. Pozn. Publikując wspólnie ze Stefanem Dąbrowskim prace dotyczące dyfuzji ciał w cieczy.

K. był prezesem Oddziału Lwowskiego Polskiego Tow. Matematycznego i Oddziału Poznańskiego tegoż towarzystwa. W r. 1926 był prezesem towarzystwa. K. interesował się muzyką, szczególnie szopenistyką. Jako członek Société de Frédéric Chopin był w stałym kontakcie z prezesem «Comité d’Action» tegoż towarzystwa Edouardem Ganche, wydawcą dzieł Chopina. Był żonaty z Rozalią New. Pozostawił córkę Eileen Korczyńską. K. otrzymał ordery i odznaczenia: Komandoria Polonia Restituta (1918), Oficerski Polonia Restituta, francuski Légion d’Honneur, Palmes académiques (tytuł: Officier d’Académie). K. zmarł 10 VIII 1955 r. w Poznaniu.

 

W. Enc. Ilustr.; W. Ilustr. Enc. Gutenberga; Łoza, Czy wiesz kto to jest? (fot.); Peretiatkowicz A., Sobeski M., Współczesna kultura polska, P. 1932; – Kronika Uniw. Pozn. za lata akademickie 1945–1954/5, P. 1958 (nekrolog); Studia z dziejów katedr Wydziału Matematyki, Fizyki, Chemii UJ, Pod red. S. Gołąba, Kr. 1964; Uniwersytet Poznański w pierwszych latach swego istnienia (1919–1922/3). Księga pamiątkowa pod red. A. Wrzoska, P. 1924; – „Roczn. PAU” 1892–1928; – Arch. UJ: S. II 514, S. II 520, W. F. II 482, Komisja Egzam. Naucz. (teczka Z. K-ego z własnoręcznym życiorysem do 1894/5); – Informacje córki Eileen Korczyńskiej, zamieszkałej w NRF.

Zofia Pawlikowska

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.