INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Zdzisław Dąbrowski  

 
 
1875 - 1920-07-13
Biogram został opublikowany w latach 1939-1946 w V tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Dąbrowski Zdzisław (1875–1920), inżynier-konstruktor, syn Zdzisława Hipolita i Tekli ze Stępowskich, ur. w Brodach (woj. kieleckie), ukończył w r. 1894 gimnazjum I w Kijowie, a następnie studiował matematykę na Uniwersytecie Kijowskim, po czym wstąpił na wydział mechaniczny Instytutu Technologicznego w Petersburgu. Jako student brał czynny udział w ruchu niepodległościowym i więziony był w Cytadeli warszawskiej.

Ukończywszy w r. 1901 Instytut ze stopniem inżyniera-technologa, objął posadę konstruktora w fabryce K. Rudzki i Ska w Warszawie, skąd przeszedł w r. 1904 na takież stanowisko do Zakładów Dnieprowskich w Kamienskoje; w r. 1905 został pomocnikiem kierownika warsztatów mechanicznych, a w r. 1907 inżynierem-asystentem w wydziale wielkopiecowym. Po 12 latach pracy w Kamienskoje przerzucił się na Ural, zaangażowany przez Tow. Białoreckich Zakładów do budowy huty żelaznej u stóp Góry Magnitnej. Wskutek rewolucji i związanych z nią wypadków opuścił Ural w początkach r. 1919 i uszedł na Syberię, gdzie w lipcu tegoż roku wstąpił do V dywizji Wojsk Polskich w charakterze inżyniera-porucznika w wydziale zaopatrzeń technicznych.

Po kapitulacji V dywizji w styczniu 1920 został, jako polski oficer, zaaresztowany przez bolszewików i osadzony początkowo w obozie jeńców w Gródku nad Jenisjejem, a następnie w krasnojarskim więzieniu, w którym zmarł 13 VII 1920.

 

Wiadomości dostarczone przez wdowę i kolegów zmarłego.          

Zygmunt Przyrembel

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Mariusz Zaruski

1867-01-18 - 1941-04-08
generał brygady WP
 

Józef Czechowicz

1903-03-15 - 1939-09-09
poeta awangardowy
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Antoni Bonifacy Przeborski

1871-05-14 - 1941-05-24
fizyk
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.