INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Zygmunt Hempel     
Biogram został opublikowany w latach 1960-1961 w IX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Hempel Zygmunt, pseud. Łukasz (1894–1944), legionista, działacz konspiracyjny z okresu okupacji hitlerowskiej. Ur. 24 XII w Zagórzu pod Sosnowcem, syn Joachima i Anny z Bądzyńskich. Po ukończeniu gimnazjum w Kielcach wstąpił do Akademii Rolniczej w Dublanach. W gimnazjum należał do «Petu» (organizacja młodzieży narodowo-demokratycznej), a w Dublanach do Zarzewia i Drużyn Strzeleckich. W czasie pierwszej wojny światowej brał udział w walkach 1. p. piechoty Legionów. W r. 1917, w związku z tzw. kryzysem przysięgowym, wystąpił z Legionów i pracował w Polskiej Organizacji Wojskowej (POW), kończąc jednocześnie w Warszawie wyższe studia rolnicze. Brał udział w kampaniach 1919 i 1920 r. W r. 1921 jako kapitan przeszedł do rezerwy i gospodarował w majątku swoim w Rożdżałowie w pow. chełmskim, a następnie w Barłominie na Pomorzu. W l. 1934–5 był komisarzem rządowym w dobrach wilanowskich. W r. 1939 brał udział w obronie Warszawy. 12 IX został ciężko ranny w głowę i stracił oko. Po wyjściu ze szpitala działał w konspiracji w organizacjach sanacyjnych. Poległ w powstaniu warszawskim 5 VIII na barykadzie na rogu ul. Zielnej i Złotej. Odznaczony był Orderem Virtuti Militari 5. kl., Krzyżem Walecznych 2-krotnie i Krzyżem Niepodległości.

 

Stan służby; – Materiał nadesłany przez Stanisława Płoskiego.

Red.

 
 

Powiązane artykuły

 

Polskie Państwo Podziemne 1939-1945

Polska była pierwszym państwem, które powiedziało "Nie!" żądaniom ustępstw terytorialnych ze strony nazistowskiej Rzeszy Niemieckiej. Polska była pierwszym państwem, które zbrojnie przeciwstawiło......
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Tadeusz Malinowski

1888-07-14 - 1980-05-04
generał brygady WP
 

Jerzy Duszyński

1917-05-15 - 1978-07-23
aktor filmowy
 

Tadeusz Konwicki

1926-06-22 - 2015-08-07
reżyser filmowy
 

Wiesław Ryszard Gołas

1930-10-09 - 2021-09-09
aktor teatralny
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.