Uwielbiał muzykę i lubił śpiewać.  Słuchał nie tylko muzyki sakralnej i liturgicznej, ale także klasycznej. Poza pieśniami religijnymi i kolędami, wzruszały go też wyjątkowo mocno pieśni  góralskie . Jego ulubionym utworem była "Barka", często wykonywana podczas pielgrzymek do Polski. W 2002 roku wyznał na krakowskich Błoniach, jak ważna była dla niego ta prosta oazowa pieśń: „Miałem ją w uszach, kiedy słyszałem wyrok konklawe. Z nią nie rozstawałem się przez wszystkie te lata. Była jakimś ukrytym tchnieniem Ojczyzny. Była też przewodniczką na różnych drogach Kościoła.”

Ale był też pierwszym zwierzchnikiem Kościoła, który otwierał się na popkulturę i był świadom drzemiących w niej możliwości. Spotykał się często z popowymi i rockowymi muzykami, słuchał na żywo ich koncertów, a nawet wydał własną płytę!   Jesienią 1997 roku w katedrze w Bolonii zagrał dla niego Bob Dylan. Wykonał wtedy swoje dwa najsłynniejsze utwory: "Blowin in the wind" (Tchnienie wiatru) oraz "Knocking on heavens door" (Pukając do bram nieba). Po występie Dylana papież powiedział, że „Wiara wyraża się również w piosence”, a  podczas wygłaszanej później homilii  nawiązał do tekstu słynnego utworu Dylana. „ Ile dróg musi przejść człowiek?” – zapytał  i  wyjaśnił . – „Tylko jedną. Jaką odpowiedź niesie wiatr?  "Tchnienie i głos Ducha, który woła »Przyjdź«".

Papież pojawił się też na koncercie zespołu "Eurythmics" i Alanis Morissette w Rzymie, podczas którego apelowano o umorzenie długów najuboższych krajów świata.

W roku 1999  ukazała się płyta kompaktowa „Abbà Pater”, w opracowaniu muzycznym Leonarda de Amicis oraz Stefano Mainettiego, z fragmentami recytowanymi i śpiewanymi przez papieża. To wydawnictwo muzyczne powstało dla uczczenia oficjalnych obchodów 2000-lecia chrześcijaństwa oraz jubileuszu dwudziestolecia pontyfikatu. Było to bezprecedensowe wydarzenie w historii światowego przemysłu rozrywkowego i pierwsze takie wydawnictwo muzyczne z udziałem papieża.  Album "Abba Pater" w wielu kra­jach, w tym i w Pol­sce, stał się be­st­sel­le­rem

Więcej informacji, ciekawostek i materiałów na temat Jana Pawła II znajdziesz na dalszych stronach naszego serwisu.