INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Adam Hieronim Kazanowski  

 
 
brak danych - 1651-06-26
Biogram został opublikowany w latach 1966-1967 w XII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kazanowski Adam Hieronim h. Grzymała (zm. 1651), kasztelan halicki. Był synem Hieronima, chorążego sandomierskiego, i Zofii Latoszyńskiej, podczaszanki krakowskiej, wdowy po Samuelu Niewiarowskim. W r. 1637 w kampanii ukraińskiej hetmana Mikołaja Potockiego przeciw Kozakom Karpa Skidana i Pawła Pawluka wiódł własną chorągiew kozacką; odznaczył się w bitwie pod Kumejkami 16 XII 1637 r. Uczestniczył też w r. n. w działaniach przeciw powstańcom kozackim Ostrzanina i Huni. W r. 1642 został K. po ojcu chorążym sandomierskim, a następnie kasztelanem halickim. W r. 1646 był rotmistrzem królewskim. We wrześniu 1647 r., w czasie pogrzebu królewicza Zygmunta Kazimierza, syna Władysława IV, niósł ciało do grobu. W maju 1648 r. w bitwie pod Korsuniem K. wziął udział z własną chorągwią kozacką (50 koni), która została w walce całkowicie rozbita. Ponieważ znał osobiście Bohdana Chmielnickiego, senat wyznaczył go w czerwcu t. r. do pomocy Adamowi Kisielowi w rokowaniach z hetmanem zaporoskim o ugodę i uwolnienie hetmanów z niewoli. Na sejmie 1649 r. zadeklarował nową chorągiew kozacką, ze 100 koni złożoną, z którą walczył pod Beresteczkiem w pułku kasztelana krak. Mikołaja Potockiego. K. zginął w bitwie beresteckiej 29 VI 1651 r., podobno uniesiony przez porywistego konia w sam środek nieprzyjaciela. Widocznie dobrze zapisał się w pamięci szlachty, skoro sejmik proszowski, poczynając od grudnia 1651 r., kilkakrotnie dopominał się «o pamięć o potomstwie» K-ego, który «przez 20 i kilka lat z konia nie zsiadając i rotmistrzując, z utratą wszystkiej substancyjej swojej R. P. służył i tę służbę śmiercią… zapieczętował». Podobnie upominał się o nagrodę dla spadkobierców K-ego sejmik woj. sandomierskiego w Opatowie. Z żony Zofii Skarbek-Kozietulskiej, zmarłej w r. 1645, miał dwóch synów, Marcina i Jana, oraz jedną córkę, nieznanego imienia, za którymś z Korycińskich, podobno kasztelanem śremskim.

 

Boniecki; Dworzaczek, Genealogia; Uruski; – Kubala L., Bitwa pod Beresteczkiem, Szkice historyczne, S. I, W. 1901 s. 172, 281, 284; Wimmer J., Materiały do zagadnienia organizacji i liczebności armii kor. w l. 1648–1655, W. 1960 V; – Akta sejmikowe woj. krak., II; Kochowski W., Annalium Poloniae ab obitu Vladislai IV, Climacter I, Kr. 1683 s. 258; Michałowski J., Księga pamiętnicza, Wyd. A. Helcel, Kr. 1864; Okolski S., Dyaryusz transakcyi wojennej między wojskiem kor. i zaporoskiem w r. 1637 przez Mikołaja Potockiego. Kontynuacya dyaryusza wojennego w r. 1638, Wyd. K. J. Turowski, Kr. 1858 s. 20, 33, 54, 59, 200; Oświęcim S., Dyaryusz 1643–1651, Wyd. W. Czermak, Kr. 1907, Script. Rer. Pol., XIX; Radziwiłł A. S., Pamiętniki, Wyd. E. Raczyński, P. 1839 II 293, 444; Temberski, Roczniki; Vol. leg., IV 66.

Adam Przyboś

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.