INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Andrzej Bromirski  

 
 
1724-12-05 - 1776 lub 1783
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bromirski Andrzej, (1724–1776 lub 1783), jezuita, profesor filozofji. Ur. 5 XII w wojew. płockiem, do zakonu wstąpił w r. 1741, uczył 4 lata w szkołach niższych; ukończywszy w Wilnie studja filozoficzne, a teologiczne w Warszawie ze stopniem doktora filozofji; był wiceregensem Kolegjum Szlacheckiego w Wilnie i tamże prof. wymowy, a po utworzeniu prowincji mazowieckiej regensem Kolegjum Szlacheckiego w Warszawie i 6 lat profesorem filozofji (1760–6) w Pułtusku. Zwolennik reformy szkół, przerobił dziełko ks. J. Tarasson, profesora filozofji w Collège de France, pt. »Philosophie applicable à tous les objets de l’esprit et de la raison« (1754) i zastosowawszy je do potrzeby polskich kolegjów, wydał pt. Filozofja obyczajów i rozumu (W. 1762). Jest to pierwszy polski podręcznik do nauki obywatelskiej, prawa natury i religji dla kolegjów szlacheckich. W poglądach politycznych sprzyjał silnym rządom królewskim. Zmarł na Mazowszu w r. 1776 lub 1783.

 

Archiwum Tow. Jez., Catalogi breves et triennales; Bednarski St., Upadek i odrodzenie szkół jezuickich w Polsce, Kr. 1933; Enc. Jezuitów.

Stanisław Bednarski T. J.

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.